Прозоре управління ресурсами громади!

…Навіщо громаді карти сучасного використання земель і як з ними працювати? Перспективні плани використання землі та пропозиції розвитку, починаючи з невеликих стартапів до серйозних інвестиційних проектів – від старостинських округів, товаровиробників, приватних підприємців.

І на завершення опитування громади що ключових позицій доленосного рішення про зняття мораторію на продаж землі.

Все це можна було почути під час, без перебільшення, знакового заходу для розвитку нашої території – Громадських обговорень у рамках Проекту USAID “Підтримка аграрного і сільського розвитку” на тему Прозоре управління ресурсами громади: влада-громада-бізнес.
Він пройшов у концертній залі Будинку дитячої та юнацької творчості Межівської селищної ради, яка дякуючи представникам Проекту USAID та партнерам Проекту від Межівської громади змінилася просто до невпізнанності.
Величезна кількість гостей-спікерів: представників Проекту та активістів з усіх куточків громади і району. Невимушена атмосфера заходу, цікаві доповідачі і просто-таки неймовірний об’єм корисної інформації…

…Останні роки Межівська ОТГ є одним з флагманів серед громад Дніпропетровщини по впровадженню інноваційних технологій, сучасних підходів та методик у напрямку управління земельними та іншими ресурсами громади.

– Ми зовсім не випадково обрали для себе цей напрямок роботи, як стратегічний, – говорить Межівський селищний голова Володимир Зражевський. – Адже сьогодні формування об’єднаних територіальних громад в Україні та початок їх діяльності відбуваються за умов, коли органи місцевого самоврядування не мають повної та актуальної інформації про наявні земельні ресурси. І це стає чи не головною перешкодою під час реалізації потенціалу території.

Тобто, мається на увазі, що без систематизованої інформації, яка дає відповідь на ключові питанн,я щодо наявного земельного ресурсу, можливості його використання – ми й самі не зможемо реалізувати його потенціал, а окрім того – ми нічого не зможемо реально презентувати потенційним інвесторам.

Наведемо простий приклад. Є ініціатива будівництва, скажімо, підприємства по переробці певного виду сільгосппродукції. Є інвестори, які готові вкласти в цей проект гроші, як наслідок забезпечити робочі місця, сплачувати податки, які йтимуть на розвиток території тощо.

Але одразу виникає багато питань. Ось ця земельна ділянка підходить, але: чи є тут комунікації – вода, газ, як далеко залізниця, яке автотранспортне сполучення і взагалі – який статус у цієї ділянки? У процесі розплутування цього умовного клубка проблем – виникатимуть все нові і нові питання. Так-от наявність єдиної документації щодо управління земельними ресурсами громади – одразу відкриває просто-таки величезні можливості у цьому напрямку.

Більше того, земельні ресурси та процеси їх форматування, як важливий елемент природно-ресурсного потенціалу, також перебувають у контексті децентралізаційних тенденцій.

Прозоре управління ресурсами громади!

З огляду на сказане, випливає висновок, що для місцевих громад земельні ресурси слід розглядати як територіальний стимулятор розвитку, здатний вагомо каталізувати місцеві переваги з їх подальшою трансформацією в чинники зростання.

Кілька слів про сам Проект і яким чином саме Межівська ОТГ досягла успіхів у його реалізації. Отже, у рамках свого Фонду стратегічних інвестицій, Проект USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» («Агросільрозвиток»), що здійснюється компанією «Кімонікс Інтернешнл Інк.», запровадив надання грантів на впровадження місцевих ініціатив та інвестиційних проектів в об’єднаних територіальних громадах.

Завдяки ініціативності, Межівська селищна об’єднана територіальна громада увійшла в трійку лідерів Дніпропетровської області та в десятку по Україні, які взяли участь у цій Програмі та отримали грант на втілення Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» («Агросільрозвиток») на своїй території.

Результатом цієї роботи стало створення ряду актуальних карто-схем сучасного використання земель об’єднаної громади, які були представлені учасникам Громадських обговорень.

Треба сказати, що цього дня обговорення зібрали в одному залі представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування району, всіх старостинських округів об’єднаної громади, представників бізнесу, а також гостей з Миколаївської, Раївської, Покровської ОТГ, місцевих депутатів тощо.

Гостей привітав Межівський селищний голова Володимир Зражевський, який насамперед подякував представникам Проекту, членам робочої групи за плідну роботу, сучасні та перспективні плани розвитку.

Володимир Миколайович розповів присутнім про шлях, який громада пройшла від незнання своїх ресурсів до карт сучасного і перспективного їх використання в рамках Програми місцевого системного розвитку. Більш детально зупинився на інклюзивному, публічному та прозорому підході в управлінні земельними та іншими ресурсами громади, наводячи приклади взаємодії влади, громади та бізнесу на власному досвіді.

Прозоре управління ресурсами громади!

Серед спікерів першої платформи варто відзначити членів робочої групи від Межівської ОТГ – Наталію Окару, землевпорядник Межівської селищної ради, Тетяну Бондик – начальник ЦНАПу , Ларису Теліженко, спеціаліст І категорії відділу економіки, планування та інвестиційної діяльності селищної ради, а також в. о. старост: Новогригорівського округу – Олену Алєксєєву та Райпільського округу – Ірину Тимошенко.

Вони розповіли про доцільність та практичне застосування карто-схем на базі ГІС-технологій для розвитку потенціалу громади. Іншими словами: навіщо були створені карто-схеми в рамках Програми місцевого системного розвитку, як громада їх використовує чи буде використовувати, як кожен мешканець громади може долучитися до прийняття рішень. Переконливо довели важливість цього процесу, а також означили плани заходів, які сприятимуть соціально-економічному розвитку громади: зокрема землевпорядні, соціального характеру та комерційні.

Прозоре управління ресурсами громади!

А оскільки основним результатом діяльності органів місцевого самоврядування має бути створення максимально сприятливих умов для запровадження проектів розвитку та інвестиційних проектів, то серед спікерів другої платформи абсолютно логічно ми побачили саме представників бізнесу – Юрія Селіванова (Новогригорівський старостат) та Петра Ляховича ( голова ФГ «Живоносне джерело» – Демуринський старостат).

І треба сказати, почули від наших виробників та підприємців багато цікавих ідей, а разом з тим, пропозицій та зауважень.

Прозоре управління ресурсами громади!

Як зрештою надзвичайно продуктивно пройшла і частина обговорень у форматі запитань – відповідей експертам, зокрема Олександру Осовцю – раднику з розвитку аграрних ринків Проекту  USAID. Питання були про доступні для місцевого бізнесу кредитні програми та пільгові Урядові інструменти підтримки, а також шляхи розвитку місцевих активів, які сьогодні не задіяні в господарській діяльності.

Прозоре управління ресурсами громади!

 

У свою чергу регіональний координатор Микола Трегуб більш детально зупинився на аналізі пропозицій та перспективних планів від Межівської ОТГ. Що було враховано? що врахувати не вдалося і які причини?

Прозоре управління ресурсами громади!

Завершувало насичену програму дня інтерактивне анонімне голосування на тему «Ринок с/г земель: Чим це вигідно для громад та які зміни потрібні?», яке провів менеджер з комунікацій, ГО ДЕСПРО Олег Баклажов. Всі учасники г обговорень мали змогу висловити свою думку стосовно доцільності та моделі вільного обігу с/г земель, а також окреслити переваги та ризики, які відкриття ринку становить для економічного розвитку громади.

Прозоре управління ресурсами громади!

… Підсумовуючи захід, всі учасники були одностайні: його значення переоцінити складно. Це і величезний досвід, і знання, і корисні знайомства.

– Простіше говорячи – сьогодні ми отримали інструмент для роботи і тепер маємо рухатись тільки вперед! – наголосив Володимир Зражевський. – Ці карти, які ми сьогодні бачимо – вони дають багато інформації для роздумів. Інформації щодо управління землею. На них і транспортна інфраструктура ,інженерна та багато іншого. І що головне – вона доступна кожному бажаючому..

Прозоре управління ресурсами громади!

Отже, на переконання голови громади, чітке та прозоре планування дозволить нам розробити привабливі для інвесторів пропозиції. Крім того громада фактично отримала повну картину щодо того, яке майно або землі ніким не використовуються, які землі потребують особливих дій для підвищення родючості ґрунтів та багато іншого.

І звичайно, наприкінці не можна не згадати організацію заходу та чудову атмосферу. До речі, допомогли органівзаторам у цьому, власне, господарі будівлі – колективи Будинку дитячої та юнацької творчості та Межівської мистецької школи.

Прозоре управління ресурсами громади!

Як зізнались гості проекту USAID, вони отримали справжню естетичну насолоду від виступу перед початком заходу викладача мистецької школи Алли Володимирівни Тишковець та її вихованців – Плахоті Анни та Нагорної Анни.

Керівник гуртка робототехніки Олександр Васильович Костиря представив на форумі свій винахід , що вже прогримів на всю Україну, ставши переможцем в номінації “Довільна робототехніка” на фестивалі BestRoboFest – апарат для створення картин з бісеру. Олександр Васильович відповідав на всі питання, які виникали у відвідувачів, розповідав про етапи роботи над диво-машиною. Байдужих біля цього експонату виставки не було.

Прозоре управління ресурсами громади!

Ну, що ж, тепер тільки вперед – до ефективної реалізації потенціалу нашої громади!

Репортаж Євгена Хрипуна