Зиму проводжали, весну зустрічали

Масляна (Масниця, Колодій, Сиропуст) – це свято, що символізує проводи зими та зустріч весни (хоч воно й не має усталеної дати, однак завжди припадає на межу зими та весни: лютий–березень). І чим гучніше відзначається, тим раніше приходить тепла весна – так вважали в народі.
Межівська громада святкувала Масляну весело, яскраво. Школи, дитячі садки, заклади культури провели низку розважально-пізнавальних заходів. Сьогодні мова про найбільш велелюдні народні гуляння.

Межова

В останній день лютого у Межовій проводжали зиму. На площі біля Центру культури та дозвілля задовго до початку заходу лунала музика, збиралися межівчани та представники усіх округів громади. Настрій був піднесений, адже останній день зими видався напрочуд гарним – сонячним і теплим. І ще сонячнішим він ставав від посмішок учасників заходу. Вітав усіх присутніх зі святом голова Межівської громади Володимир Зражевський:

– Народні традиції не мають забуватися. З віку в вік люди відзначали ці свята, і не нам їх забувати. Я щиро радий усім, хто завітав сьогодні на цей захід, особливо тим, хто приїхав із віддалених населених пунктів. З гарним настроєм і гарними думками ми йдемо до кращих часів, які, я впевнений, уже наближаються. І головне, що громада разом, я вірю в це.

Ведучі заходу Тетяна Хілько та Сергій Черепаха нагадали про традиції і обряди Масничного тижня. Завітали на свято і сама Масляна (Таїсія Павленко), і Колодій (Роман Гриценко). І кривого танця водили, і опудало Зими палили, і співали – веселилися від душі.

Гості Масляної могли не лише переглянути гарний концерт, але й узяти участь в конкурсах та розвагах. І дітей, і дорослих розважали дві невгамовні жіночки – баба Параска та баба Палажка (Світлана Данилова та Людмила Варюха). Дітвора залюбки змагалася в естафеті, пекла уявні млинці на паперових «сковорідках». А от дорослим чоловікам запропонували потягати гирю. І чомусь бажаючих було не так багато. Мабуть, гиря здалася малуватою. Усі, хто змагався в конкурсах, отримали призи.

Цікавою несподіванкою був візит іванівського «батька Махна» на свято в Межову. Як і годиться, з’явився він досить несподівано, і не пішки, а кіньми (які потім катали бажаючих вулицями). Разом з «Махном» прибули і гаврилівські музики-козаки, які звеселяли глядачів піснями та гуморесками.

Кожен старостинський округ оформив стіл з українськими стравами. Головними, звичайно, були млинці в багатьох варіаціях: з м’ясом, сиром, грибами. Доповнювали святкове меню голубці, пиріжки, вареники, різні солодощі та напої. Громадська організація «Крокусвіт» пропонувала різноманітну здобну випічку та десерти, виручені кошти підуть у фонд організації БУРтабору в Межовій.

Бажаючі сфотографуватися облюбували собі ляльок-мотанок, які вишикувалися біля Центру культури та дозвілля, та бубличне дерево. Така яскрава фотозона приваблювала кожного. Особливо запам’яталася лялька з Веселого – яскрава і характерна. І мотанки, і оформлення столів були відзначені призами.

Треба сказати, що концертно-розважальна програма таки вдалася, бо вже й по закінченню свята довго продовжувалися танці та розваги. Отож, провели зиму в Межовій добре, будемо сподіватися на гарну весну.

Новопідгородне

А вже 1 березня у Новопідгородному зустріли весну. Погода видалася напрочуд гарною, дійсно весняною. Біля сільського закладу культури новопідгородняни та гості села зібралися, щоб відзначити останній день Масляної. Учасники художньої самодіяльності підготували цікаву і пізнавальну програму про традиції та обряди цього свята. Концертна програма гармонійно переплелась з сюжетним дійством масничного тижня. Теща з зятем (Таміла Мартиненко та Сергій Гричіхін) вели цікаві діалоги, поважні жіночки (Наталія Біляк та Ірина Мельник) в’язали колодки молодим хлопцям, які (за сценарієм) не встигли одружитися до Масляної. Весна (Ірина Гобєлкова) перейняла естафету у Масляної (Ірина Близнюк) і приступила до виконання своїх обов’язків. Радували глядачів танцювальні колективи «Креатив» та «Червона калина», виступи яких завжди бажані та очікувані. Ці ансамблі вже завоювали любов у односельців. Веселі пісні дарували присутнім солісти та співочі гурти. Особливого настрою додавало оформлення сцени, стилізоване під дві пори року – зиму та весну. Перехід від однієї до іншої символізувало сонечко-млинець, яке щиро і радісно посміхалося людям.

На захід завітала в.о. старости Райпільського старостинського округу Ірина Тимошенко. Вона поділася враженнями, зазначивши, що весну зустріли весело, значить, буде вона вдалою і щедрою.

Конкурси та розваги продовжили свято. Малеча залюбки бігала в естафетах, молоді хлопці збивали один одного з колод мішками з соломою. А вже дорослих чекали силові розваги. Піднімати гирю виходили і чоловіки, і жінки, і навіть пані поважного віку – конкурс удався.

Кожен присутній на святі міг поласувати смачними гарячими млинцями, пиріжками, голубцями, солодощами та напоями. Новопідгороднянські господині постаралися на славу. А ще усім припала до смаку каша з вогнища, чи навіть дві, з пшона та гречки. А кашоварили умілі майстри – Сергій Синиця (пшоняна) та Анатолій Сітар (гречана). Голодним не залишився ніхто.

У призначений час повели кривого танця навколо вогнища, на якому спалювали опудало Зими. До кола стали малеча й дорослі, артисти й глядачі, місцеві жителі й гості села. А потім почалися танці, які тривали до самого вечора.

Іванівка

Іванівці святкували в найкращих українських традиціях. Захід відкрили голова Межівської ОТГ Володимир Зражевський та начальник відділу культури виконавчого комітету Межівської селищної ради Людмила Кропив’янська. Гостей радо вітали Зима (Міщенко Юлія) та Весна (Кукало Аня), Масляна (Алєксєєва А.О.).

Багатий масляний ярмарок приваблював відвідувачів. Гречана каша з польової кухні, запашний час та глінтвейн, млинці та вареники смакували всім без винятку. У конкурсі «Найсильніший чоловік села» переможцем став Антон Кукало. А Іванівські господині змагались у конкурсі «Кращий кулінар». Оцінити оформлення столів та оригінальність страв було нелегко. Але журі впоралося. А ввійшли до суддівської команди голова громади Володимир Зражевський, начальник відділу культури Людмила Кропив’янська, в.о. директора Межівської публічної бібліотеки Людмила Коваленко, завідуючий Іванівською філією №4 КЗ «Центр культури та дозвілля» МСР» Микола Алєксєєв. Дипломами та солодкими призами були нагороджені діти, активісти бібліотеки – Валерія Гаценко, Стас Кукало, Вікторія Глебська, Ліза Тимофеєва, Катя Долгова, Даша Шовкова. Також були нагороджені Назаренко І.О., Яришева І.Г., Мединська В.І., Аліна та Наталія Алєксєєви.

Великою несподіванкою для учасників свята стало, що до них завітав «батько Махно» (Микола Алєксєєв). З історії відомо, що у 1917-1920 рр. частим гостем у Іванівці був Нестор Іванович Махно. Тому жителів села жартома і називають махновцями. Отаман дуже любив це село, допомагав бідним сім’ям, тому багато іванівців служило у його війську. Не всі знають, що Нестор Іванович полюбляв перевтілюватися в різних персонажів, навіть відвідував драматичний гурток. Тому й завітав «батько Махно» на Масляну з виставою «Одруження по-махновськи».

Відбулося спалення опудала, що символізує прихід весни, найулюбленіше дійство малечі, яка полюбляє водити навколо нього хоровод.

Організатори свята вдячні всім, хто долучився до його підготовки та проведення: директору та працівникам Межівської публічної бібліотеки Коваленко Л.В, Бабич О.М., Грицай А.В.; гостям із Володимирівки, Демуриного, Райполя.

Свято відбулося за фінансової підтримки Володимира Зражевського (призи на свято) та за допомоги Анатолія Івановича Кукала, який катав на своїй кобилі Мусі всіх бажаючих. Це було неперевершено.

Приємно, що наша громада має потенціал, який дозволяє проводити подібні заходи, котрі покликані об’єднувати людей.

Інформація надана Ларисою Попцовою

Отож сподіваємося на щедру весну та багатий рік.

Антоніна Тарасенко