День Петра і Павла: прикмети, традиції свята

Православна церква вшановує Апостолів Петра і Павла 12 липня. Ці святі широко шануються віруючими з давніх часів, тому й існують усталені народні звичаї та прикмети щодо цього дня.

Раніше до цього свята ретельно готувалися, адже день Петра і Павла символізував закінчення купальських свят і літніх весіль, а також підготовку до сінокосу. Готуючись до нього, люди наводили порядки в будинках і дворах, робили букети і вінки з різних польових квітів, з якими потім ішли на церковну службу.

Також у цей день пекли коржі, які в народі називалися мандриками, в честь подорожей по світу святих апостолів Петра і Павла, і влаштовували справжні свята з піснями, танцями та змаганнями. Цього дня традиційно влаштовували сімейні святкові обіди і проводили час, спілкуючись із близькими на природі.

Прикмети на Петра і Павла:
– якщо на Петра зозуля кує – до лиха;
– ясно на Петрів день – рік буде хорошим;
– якщо на Петра один дощ – урожай непоганий, два – добрий, а три – багатий;
– як на Петрів день спека – то на Різдво мороз.

На Заході України існувало повір’я, що ключі від землі святий Петро зберігає весь рік, а з приходом весни передає їх святому Юрію; в Петрів день ключі знову повертаються до Петра, і тоді вже наближається настання осені.

У Сербії вважають, що апостол Петро «роз’їжджає на золоторогому олені по небесному полю над колосистими земними нивами». У народі цей день вважався повним розквітом природних сил, екватором літа, коли в силу вступають сорок спекотних днів.