Крапля крові як надія на життя

…Переливання крові дозволяє щорічно рятувати мільйони людей. Життя цих людей залежить від тих, хто приймає свідоме рішення здати кров. А між тим, за інформацією, в Україні втричі менше донорів, ніж рекомендує ВООЗ, адже 70% українських донорів здають кров лише один раз. Чомусь так…

Про гостру потребу донорської крові більшість людей дізнається лише тоді, коли близька людина потрапляє у біду і терміново потребує переливання. Забезпечити своєчасне постачання безпечної крові до пацієнта можливо лише за умови, що українці – кожен з нас – будуть готові не лише стати добровільними донорами і безоплатно здати свою кров, а й робитимуть це регулярно.

…Під час спілкування з очільниками лікувальних закладів Межівської селищної ради неодноразово доводилось чути, що дефіцит донорської крові існує завжди.

Причин на те декілька, зокрема і низька активність громадян у питаннях донорства. Хтось називає це громадянською свідомістю, хоч насправді це цілком добровільна справа.

Особливого, патріотичного, забарвлення це питання набуває з огляду на те, що з 2014 року на території нашої країни тривають бойові дії…

Напередодні нового року у Межівській Центральній районній лікарні працювала Дніпропетровська обласна станція переливання крові (Банк крові).

Редакція газети «Межівський меридіан» цього дня завітала до лікарні, аби пересвідчитись: наскільки активно жителі району здають кров.

 

З самісінького ранку у коридорі, де проходив запис бажаючих здати кров було досить – таки людно. Хоч офіційно працювати медики з Дніпропетровська почали з 10-ї години.

Хтось записується у чергу, хтось прийшов уперше, як межівчанин Анатолій і дізнається, що спочатку йому треба отримати довідку від сімейного лікаря про відсутність протипоказань. Зізнається, що навіть не знав про це і одразу цікавиться: які хвороби однозначно не дозволяють стати донором.

Черга візуально – солідна. На перший погляд 30-35 чоловік. Тут і досвідчені донори (понад 60 здач – на хвилинку!) і ті, хто прийшов уперше. Контингент різноманітний, хоча все ж таки здебільшого – чоловіки, багато молодих хлопців. Та це не відіграє суттєвої ролі, говорять лікарі – головне, щоб дозволяв стан здоров’я.

Лікар-терапевт обласної станції переливання крові Яна Вікторівна Чернишова, яка дуже позитивно сприйняла наш візит як перспективу популяризації донорства на Межівщині, розповіла, що молодим людям дозволяється здавати кров з 18 років. Верхня межа швидше умовна – 60 років, але, якщо нема протипоказань і гарне самопочуття, то можна й довше…

Майже 23 роки здає кров Леонід, він працівник сільського господарства. Причому, здає на постійній основі, щиро переконаний, що це необхідна справа.

– Хто, якщо не ми? – з посмішкою відповідає на подібне питання медпрацівник Яна. Вона працює в лікарянній лабораторії. – Думаю, медики, глибше за інших усвідомлюють важливість цієї справи. Важко підрахувати, скільки разів вже здавала, але років 5-6 – вже точно.

Почав здавати кров після служби в армії і Олександр, 39 років. Сам з Миколаївської області, але сьогодні проживає у Межовій, залізничник. Здає кров 2-3 рази на рік.

…Тим часом, Яна Вікторівна ретельно оглядає кожного донора, вимірює тиск проводить опитування:, як самопочуття т. д.

Розповідає, що станція приїжджає на Межівщину орієнтовно раз на два місяці. Адже, між здачами крові має пройти не менш, як 60 діб.

За словами лікаря Межівщина, можна сказати, на гарному рахунку у обласні станції переливання крові. У середньому, за приїзд кров здають близько 40-50 наших земляків. Хоча бували дні, коли приймали і до 70 донорів.

– Ми готові приймати бажаючих, як-то кажуть до останнього, – запевняє вона.

Разом з тим, відзначає кілька, так би мовити загальних тенденцій. Насамперед, велику потребу Банку в крові та її компонентах, а також, на превеликий жаль, невисоку активність громадян у такій благородній справі, як донорство.

Варто знати, що відповідно до чинного законодавства, у день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку.

Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

Крім того, у донорів є також ряд інших пільг та переваг, відповідно до Закону «Про донорство крові та її компонентів». Так, аби отримати звання «Почесного донора» треба здати кров близько 40 разів, що складає близько 18 літрів крові. Звання – «Заслужений донор України» – це 100 здач крові.

У день давання крові, всі донори отримують встановлені одноразові виплати. Сьогодні грошова компенсація складає 155 гривень.

До речі, не рідкісні випадки, коли така компенсація зовсім не цікавить донорів…

Як наприклад, наш земляк Олександр Анатолійович Руфф, розповідає, що навіть не знає суму виплати. Тим не менш, здає кров вже біля 40 років, адже почав задавати ще з 18-ти. Здає кілька разів на рік, тож припускає, що «назбиралось», як мінімум, на «Почесного донора», але ніколи про це не думав.

Незважаючи на очевидну завантаженість, Яна Вікторівна все ж розповіла коротко для наших читачів: Як стати донором?

Донором крові чи плазми може стати кожен здоровий громадянин України у віці від 18 років вагою не менше 50 кг. Щоб стати донором крові, треба звернутися до найближчої станції переливання крові, центру крові чи місцевого закладу охорони здоров’я. Із собою обов’язково треба мати документ, що посвідчує особу.

Перед процедурою обов’язковими є співбесіда з лікарем, медичний огляд і. відповідно, довідка про відсутність протипоказань.

Після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам – 4 разів на рік.

Стандартний об’єм однієї кроводачі – 450 мл.

Наступні поради (які можна знайти зокрема і на сайті Міністерства охорони здоров’я України) допоможуть підготуватися до здачі крові:

  • напередодні відмовтеся від жирної, смаженої, гострої та копченої їжі, молочних продуктів і яєць. Рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів). Вранці обов’язково легко поснідайте;
  • не вживайте алкоголь та енергетичні напої за 48 годин (2 доби) до процедури здачі крові, лікарські засоби за 72 години (3 доби), не куріть протягом 2 годин до процедури та 2-3 години після;
  • після здачі крові відпочиньте протягом 10 хвилин, з’їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
  • протягом наступних 12 годин постарайтесь уникати інтенсивних фізичних навантажень.

Щодо протипоказань, то їх також можна знайти в Інтернеті, але краще (і правильніше) проконсультуватись у лікаря.

… І на завершення. Медики говорять, що потреба в крові є завжди, а останні роки загострили це питання у рази.

Тож, без зайвого пафосу: ДОНОРСТВО – благородна справа, яка дійсно рятує чиєсь ЖИТТЯ!

Репортаж Євгена Травневого