Пане-господарю, дозвольте заколядувати!

Ось і розпочався він, 2020-й. Перші дні нового року традиційно наповнені веселощами, розвагами, святковими дійствами. Ось і Межова зустріла новоріччя двома яскравими культурними заходами.

10 січня у відділі обслуговування дітей СКЗК «Межівська центральна публічна бібліотека» відбувся селищний конкурс щедрівок, колядок та вертепів «Хай Різдво у вашу хату принесе добра багато». У бібліотеці, в залі Кирила та Мефодія, зібралися юні колядувальники та посівальники з усієї Межівської громади, було весело і гамірно. Цього року конкурс проходив уже вдев’яте. Учасники здійснили невеличку відеоподорож у минуле, згадавши, як усе починалося.

Відкрила конкурс вітальним словом т.в.о. директора СКЗК «Межівська ЦПБ» Людмила Коваленко. Пані Людмила зазначила, що захід проводиться з метою підтримки і розвитку українських традицій. Вітаючи учасників та гостей конкурсу, вона побажала, щоб усі мрії і бажання збувалися, виступи були вдалими, а настрій – гарним.

 

Далі слово мав отець Віталій Квас. Звертаючись до присутніх, він зокрема сказав:

– Суть свята Різдва в тому, що ми не залишилися самі, ми не сироти, Господь нас не покинув. І привів у світ свого Сина, щоб ми мали надію на краще. Кожна мати, кожен батько бажає своїм дітям тільки найкращого. І Господь дає нам свого Сина і право відчути себе трохи дітьми у ці святкові дні.

Виступи конкурсантів оцінювало журі: місцева поетеса Людмила Яцура, начальник відділу культури виконавчого комітету Межівської селищної ради Людмила Кропив’янська, методист центру культури та дозвілля Межівської селищної ради Таїсія Павленко, т.в.о. директора СКЗК «Межівська ЦПБ» Людмила Коваленко. Мабуть, їм прийшлося нелегко, бо радилися довго.

Та врешті решт переможці були названі. Ними у різних номінаціях стали колективи Іванівської (Тімофєєва Ліза, Кукало Дарина, Баша Богдан, Алєксєєв Андрій, Гаценко Сергій, Фоменко Аліна, Гаценко Валерія), Новопідгороднянської (Мельник Ельвіра, Гавриленко Валерія, Прокопович Софія, Науменко Аліна, Пилипенко Михайло та Демченко Дмитро) бібліотек та Межівської бібліотеки для дітей (Удовенко Тетяна, Плахотя Анна, Нагорна Анна, Швець Валентина, Оголь Вікторія та Карчмарчук Владислава).

Друге місце посіли колективи Райпільської (Хуторянська Катерина, Хуторянська Аріна, Цибін Дмитро, Цибіна Діана, Гусак Софія) та Новогригорівської (Улянченко Альона та Іванова Поліна) бібліотек. Райпільчани привезли свого маленького Миколая, який кожному подарував солодкий гостинець – печиво. А випікали його юні артисти разом з бібліотекарем Ольгою Анатоліївною Цибіною. Усі учасники і переможці конкурсу колядок та щедрівок отримали грамоти та солодкі призи, які були придбані за підтримки селищного голови Володимира Зражевського. та начальника відділу культури Людмили Кропив’янської.

Поетеса Людмила Яцура відзначила, що приємно вражена тим, як гарно діти знають колядки та щедрівки, як усі старалися. Багато творів, які звучали в залі цього дня, зібрані у її книзі «Вітерець новорічний». А Людмила Коваленко наголосила на масовості заходу. Адже більшість учасників конкурсу – колективи.

Звичайно, не лише призери порадували своїми виступами, а й усі конкурсанти. Прозвучали колядки у виконанні колективів Української (Деревенець Софія, Деревенець Олександра та Діброва Даша), Веселівської (Старостенко Каріна та Назаренко Софія) та Володимирівської (Гайдабура Юлія та Полева Евеліна) бібліотек. Подарували задоволення присутнім читачки Межівської бібліотеки для дітей Карчмарчук Софія та Коваленко Анастасія, юні танцюристки з Демуриного Швайки Софія та Валерія.

Завітали до бібліотеки і посівальники: Мастаков В’ячеслав (Преображенська бібліотека), Булгаков Артем та Батрак Владислав (Межівська бібліотека для дітей).

І діти, і дорослі залишилися задоволеними. Адже новорічно-різдвяна казка дарує чудеса. А кожен, незалежно від віку, хоч трохи вірить у диво і святкову магію. А магія народних традицій – вічна.

Фестивалем-конкурсом щедрівок, колядок та вертепів «Колядує Межівщина», який відбувся 12 січня в КЗ «Центр культури та дозвілля» МСР», розпочато новий фестивальний рік у громаді.

У заході взяли участь КЗ «Центр культури та дозвілля» МСР» та його вісім філій, дует у складі Давіда та Даніїла Федоруків, вихованці школи мистецтв, гурт «Крила віри», хоровий колектив «Джерела», вокальний колектив «Внучата» КЗ «Центр соціальних послуг» МСР». Феєрія колядок та щедрівок захопила глядачів у залі, викликала шквал емоцій. Виступи конкурсантів були яскравими й захоплюючими. Вони демонстрували гармонійне поєднання християнських і народних елементів у звичаях святкування Різдва Христового, з якого почалася нова ера і нове літочислення. Цього дня сталася велика для всього християнського світу подія – народження Ісуса Христа у Вифлеємі.

Різдво – одне з найбільших християнських свят, і люди йдуть до церкви на святкову службу. Після урочистої літургії завершується Різдвяний піст і починається Коляда. У давніх слов’ян так називали бога сонця й миру. У язичницькі часи на свято Коляди вшановували день зимового сонцестояння. А нині Колядою називають період, коли співають різдвяних пісень, бажаючи господарям щастя й злагоди. Щоб Коляда вийшла доброю і господарі розщедрилися, треба знати правила, бо Коляда – старовинний ритуал з багатою традицією. Від того, як колядники поколядують, залежить, чи вдасться наступний рік у господарів. Так що це не просто розвага. І всі учасники фестивалю постаралися якнайточніше передати необхідні нюанси дійства.

На одній сцені зібралися і діти, і дорослі. Серед учасників фестивалю було багато родин – батьки з дітьми, сестри і брати, бабусі та онуки. Це важливо, адже народні традиції живуть, доки передаються від старших до молодших.

Учасників та гостей заходу привітав Межівський селищний голова Володимир Зражевський:

– Фестиваль ще зовсім юний, але вже став дуже популярним на Межівщині. Він зберігає наші традиції, дарує нам щастя. Різдвяні свята відзначаються родиною. А Межівщина – це одна велика родина, яка любить свій край, поважає його традиції. Хай цей фестиваль принесе вам задоволення від участі, душевної рівноваги і позитиву.

Усі колективи були нагороджені дипломами за участь та подарунками. Але конкурс є конкурс, тому журі довго радилося щодо переможців. А до суддівської команди увійшли начальник відділу культури виконавчого комітету Межівської селищної ради Людмила Кропив’янська, поетеса і громадський діяч Людмила Яцура, поціновувачка колядок та щедрівок Ірина Новак, викладач школи мистецтв Алла Тишковець, культорганізатор Будинку дитячої та юнацької творчості Світлана Гриценко.

Цього року оцінювалися вертепи. Враховувалися рівень виконавської майстерності, сценічна культура та підбір репертуару. Саме серед колективів, які представляли різдвяні історії, і були визначені переможці. Ними стали колектив «Драйв» Новопідгороднянської та жіночий ансамбль народної пісні «Степовичка» Преображенської філій. Друге місце вибороли колективи: «Юність» з Райполя, «Джерело настрою» з Іванівки, хоровий колектив «Джерела» та вокальна група «Внучата». Третє місце зайняли «Веселі вертепники» із Демуриного.

Члени журі сказали багато теплих слів подяки на адресу конкурсантів за відродження і збереження народних традицій. Адже колядка об’єднує людей, пробуджує найкращі почуття.

В ході фестивалю учасники приєдналися до акції міжнародного співу улюбленої колядки України «Нова радість стала». Основна ідея акції полягала в тому, щоб заспівати усім світом одночасно найвідомішу в Україні колядку. Пролунала над Межівщиною пісня, що об’єднує всіх у радості та є молитвою про щастя Україні.

Тож хай цей рік буде для всіх вдалим. Хай здійсняться всі побажання, висловлені в колядках і щедрівках, що звучали на межівських конкурсах і по всій Україні.

Антоніна Тарасенко