Складні життєві обставини – не вирок

Складні життєві обставини… Термін зрозумілий кожному і не потребує додаткових пояснень. Та іноді варто розібратися детальніше. Власне, мова йде про комплекс причин, які провокують проблеми, з якими родина не може впоратися самостійно. Коли приходить час таких обставин, гіркота невдач, розлук та втрат роблять свою підступну справу – чорна смуга здається вічною, а промінь світла губиться у пітьмі безвиході. Кожна з родин проходить цей шлях по-різному: когось труднощі загартовують і лише додають сил у боротьбі з перешкодами, а для когось стають справжнім випробуванням на спроможність вести повноцінне, самодостатнє життя.

Особливо гостро така проблема постає в багатодітних родинах, де нормальну життєдіяльність можуть порушувати матеріальні негаразди, безробіття, відсутність належних житлово-побутових умов, необізнаність у питаннях законодавства, невиконання батьківських обов`язків. У таких нелегких умовах порушуються сімейні та соціальні зв`язки, зводиться нанівець емоційна гармонія, а суспільна думка ставить крапку промовистим «та в них так завжди було – їх вже не змінити…».

Саме на подолання названих проявів сімейного неблагополуччя і спрямована діяльність фахівців із соціальної роботи відділення надання соціальних послуг сімʼї, дітям та молоді КЗ «Центр соціальних послуг» МСР» Олени Бут та Світлани Алєксєєвої. До їх першочергових обов`язків входить організація якісної роботи із соціально-психологічної підтримки, поліпшення життєдіяльності та задоволення необхідних потреб сімей Межівської ОТГ, що перебувають у складних життєвих обставинах.

Щоб досягти позитивних результатів у цій роботі, доводиться вчити і пояснювати, любити і допомагати, підтримувати і переконувати, звертати і зосереджувати увагу на значущих і не вартих адекватної уваги моментах життя. Та й, власне, доводиться обирати спільно з родиною вірний шлях виходу із кризи, щоб, переборовши вже названі складні обставини, привести до успішної соціалізації і такого звичного буденного повноцінного життя зі своїми радощами і печалями. Життя, яким живе практично кожен з нас, але без шкідливих звичок, надмірного вживання спиртних напоїв, з належним виконанням батьківських обов’язків, таким необхідним в умовах сьогодення працевлаштуванням і відповідальністю за власне та своєї родини «завтра».

Саме в такому напрямку здійснювалась і співпівпраця з родиною громадян Б. та К., що проживає на території громади. У сім’ї семеро (!) діток, та проживають вони у маленькому будиночку. Тато не працював, мама перебувала в декретній відпустці, сяке-таке господарство складалося з десятка качок, взятих у борг, а дохід родини – з 860 гривень виплати на найменшу доньку. Тож, звичайно, існували матеріальні труднощі, склалися важкі побутові умови. На облаштування житла (до того ж аварійного) не було коштів. З найближчими родичами стосунки зруйнувалися. До цього додалася юридична необізнаність стосовно державної допомоги. Усі ці складові стали причиною збайдужіння батьків до власного життя – все частіше бажання забути про щоденні проблеми переважало, а відсутність будь-якої підтримки робила свою чорну справу. Сумнівну розраду дорослі члени сім’ї знаходили в чарці. А тому про належний догляд за дітьми вже й говорити не доводилось – вони стали заручниками сімейної біди. А згодом мати родини дізналась про восьму вагітність. Власноруч повернути ситуацію на краще не вдавалося.

Варто зазначити, що робота на перших етапах була нелегкою, і фахівці соціальної роботи йшли на налагодження довірливого ставлення і порозуміння з родиною маленькими кроками, адже зневага оточуючих міцно оселилася в душах чоловіка та жінки. Вони часто виявляли явну зневіру, а подекуди й агресію. Спільно з представниками служби у справах дітей виконавчого комітету Межівської селищної ради Юлією Пономарьовою, Іриною Окарою, мобільної бригади соціально-психологічної допомоги психологом Юлією Давидюк та медпрацівником Олександром Ковтуном, а також сектору превенції відділення поліції Синельниківського відділу поліції ГУНП Дніпропетровської області Петром Канівцем була налагоджена робота з родиною та активна взаємодія усіх учасників процесу.

Минав час, надія членів сім’ї на краще перетворилась на впевненість, і взаємодія з фахівцями стала активнішою. Першим позитивним результатоми було оформлення довідки про багатодітність, такої необхідної державної допомоги малозабезпеченим родинам згідно діючого законодавства, поновлення документів обом батькам, подання документів на розірвання шлюбу з першим чоловіком матері родини та на отримання аліментів. Після отримання перших виплат разом з громадянами Б. і К. фахівцями соціальної роботи було складено план необхідних закупок для потреб багатодітної сімї та поступово придбане все необхідне для повноцінного життя. Зокрема, з жовтня 2019 року по теперішній час родину забезпечено побутовою технікою, речами для побуту та самообслуговування (пральна машина, запчастини до електропилки та велосипедів, килимки для приміщення, будівельні матеріали для ремонту житла), зроблено значну закупку товарів побутової хімії, посуду, засобів гігієни, необхідних ліків на осінньо-зимовий сезон. Для дітей придбано верхній та шкільний одяг, приладдя, канцтовари та дитячу літературу для чотирьох школярів та трьох дошкільнят. Наразі родина забезпечена продуктами харчування, в тому числі тривалого зберігання.

Із сімєю в рамках соціального супроводу проводилися бесіди, обговорення, інформування щодо належного догляду за малолітніми дітьми, ведення здорового способу життя, раціонального використання бюджету та заощадження коштів, налагодження сімейних звʼязків з найближчими родичами та громадою. За період надання соціальних послуг умови життя Б. і К. та їх дітей значно поліпшилися. Частково зроблено ремонт у будинку, заготовлено дрова, налагоджено вчасну оплату комунальних послуг, передплачено місцеву пресу, виплачено борги. Заслуговує схвалення і поваги рішення обох батьків родини позбавитися від залежностей, що роками позбавляли сімʼю здорового психологічного клімату, адже тепер, за їх словами, вони побачили перед собою справжню мету – жити повним життям на користь собі і на радість власним дітям.

Тепер уже складні життєві обставини не здаються такими непереборними, їх можна подолати, коли є підтримка, допомога і сімейна гармонія. Народження маленької дитини тому реальне підтвердження. Хлопчик народився раніше терміну і надовго посіяв турботу і переживання у серцях батьків, адже перший місяць свого життя перебував у дитячій клінічній лікарні №3 міста Дніпра у відділенні реанімації та недоношених немовлят. І хай як не сутужно було батькам у такий складний час і психологічно, і матеріально, але взаємна підтримка подружжя та така неочікувана необхідна допомога з боку родичів здійснила диво. Сьогодні маленький хлопчик уже в родинному колі. Наразі він здоровий, перебуває під наглядом педіатра КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги», що надає необхідні рекомендації батькам по догляду за немовлям. Братики та сестрички з задоволенням його доглядають, а тато і мама тим часом налагодили давно втрачені стосунки з родичами з міста, з якими вони тепер підтримують постійний зв`язок. А ще родина активно готується до весняного сезону, обговорює придбання домашньої птиці для господарства та за ініціативи мами вже придбали двох теличок і планують вигодовувати худобу на продаж та молоко. На питання, чи задоволена вона співпрацею з фахівцями соціальної роботи, жінка відповідає:

– Так, бо добре, коли є підтримка і допомога.

«І немає осуду…» – хочеться додати від себе. Адже саме наше ставлення до оточуючих, що потрапляють у складні життєві обставини, часто виявляється відправною точкою взаємовідносин у суспільстві вцілому та в одному селі, селищі, громаді зокрема. Іноді слова: «не обмовляйте, не засуджуйте, а допоможіть!» рвуться з грудей, коли працюєш з такою вразливою категорією громадян і спостерігаєш ситуацію навколо.

Попри нелегкі часи та розповсюджену позицію «моя хата скраю» не забуваймо, що складні життєві обставини – не вирок. Памʼятаймо, що, надаючи допомогу сьогодні іншим, кожен може потребувати її завтра. Кожна людина має право на повноцінне здорове життя, тож не будьмо байдужими, і хай співчуття та милосердя будуть нашими супутниками в цьому житті.

Світлана Алєксєєва,
фахівець із соціальної роботи КЗ «ЦСП» МСР».

*********

ВАЖЛИВО!

Усім відомо, що в реальному житті людина часто залишається у складних життєвих обставинах сам на сам з горем, і розраховувати на допомогу з боку близького оточення їй, на жаль, не доводиться. Матеріальні труднощі, відсутність працевлаштування, юридична необізнаність, розірвання сімейних взаємин і внаслідок цього можливі конфлікти, психологічні проблеми, порушення емоційного стану, сором і страх розголосу свого становища перед знайомими не дають їй можливості зробити рішучий крок в бік покращення власної долі.

Тож прохання до жителів Межівської громади – не залишайтесь осторонь чужої біди! Якщо ви знайомі з родинами, які перебувають у складних життєвих обставинах та не можуть самотужки подолати їх і за певних причин не звертаються за допомогою, – не зволікайте!

За якісною допомогою і належною соціально-психологічною підтримкою таким громадянам звертайтесь до комунального закладу «Центр соціальних послуг» Межівської селищної ради», що знаходиться за адресою: смт Межова, вул. Центральна, буд. 32/1, кабінет № 1 (відділення надання соціальних послуг сім`ї, дітям та молоді); а також за телефонами (05630) 6-06-86 та (066) 847-24-94. Графік роботи фахівців відділення: з понеділка по четвер – з 8:00 до 17:00, у п`ятницю – з 8:00 до 16:00.