Четвер, 16 Квітня, 2026
На хвилі культури

Фестивальний марафон у Райпільському старостинському окрузі

Наприкінці вересня стартувала осіння хвиля селищних фестивалів. Приймав гостей з Межівської громади та сусідньої Удачненської ОТГ Райпільський старостинський округ. 28 вересня у Райполі відшумів фестиваль народної творчості «Соняшник – символ сонця», а вже наступної суботи, 5 жовтня, відбувся «Екофест – Новопідгородне».

****************

На фестиваль «Соняшник – символ сонця» учасники з’їжджалися задовго до початку заходу. Було про що поговорити, вирішити якісь важливі питання, та й просто привітатися. Хтось уже другий раз відвідує Райполе, а хтось завітав сюди вперше. От як колектив «Барви калинові» Сергіївського Центру культури та дозвілля Удачненської ОТГ.

– Нам цікаво подивитися, адже в нашому районі такі заходи не проводяться. Ми вже втретє за останні кілька місяців на Межівщині. І далі плануємо приїжджати. Наступної суботи будемо у Новопідгородному, – говорили гості з Донеччини. Настрій з самого початку складався святковий, чому сприяла й тепла сонячна погода.

Відкрився захід урочистими словами та привітаннями гостей свята: Межівського селищного голови Зражевського В.М., директора КЗ «Центр культури та дозвілля» Межівської селищної ради» Варюхи Л.О., виконуючої обов’язки старости Райпільського старостинського округу Тимошенко І.В. Голова громади зазначив, що дуже приємно бачити на фестивалі всіх учасників, гостей –це все наші друзі. Також Володимир Миколайович привітав ветеранів та людей похилого віку з їх святом, адже захід проходив напередодні цього дня.

Учні місцевої школи, вчителі, батьківська спільнота облаштували ціле ярмаркове містечко. Чого там тільки не було! На всі смаки і забаганки. Сама ярмаркова зона була яскраво оформлена, оминути її було просто неможливо. Цього року організатори фестивалю облаштували кілька прекрасних фотозон, де кожен міг зробити фото на пам’ять.

 

Учасники та гості фесту долучилися до створення карти України на сітці. Кожен бажаючий (а таких виявилося чимало) зав’язував синю чи жовту стрічку, утворюючи зображення. Презентуючи арт-об’єкт, директор школи Олена Федорівна Мельникова сказала: «Наша школа постійно бере участь у волонтерських акціях. Зовсім недавно ми збирали допомогу для дітей з інтернатів міст Лисичанська та Щастя. А на День захисника Вітчизни хочемо передати бійцям на передову символічну захисну сітку – карту України, утворену із зав’язаних синіх та жовтих стрічок. Нехай їх оберігає». До кінця заходу карта була готова.

Цікава і різноманітна концертна програма викликала шквал оплесків. Не залишили нікого байдужими і конкурси – кулінарний та на кращий костюм (звичайно, за тематикою фестивалю). Серед представлених на суд журі страв у вигляді соняшника почесне І місце виборола Людмила Іщенко (КЗ «Центр культури та дозвілля» МСР»). А от серед юних модниць боротьба була запеклішою, тому переможців визначили зразу двох – Ельвіру Мельник (Новопідгороднянська філія № 6 КЗ «Центр культури та дозвілля» МСР») і Тетяну Сілько (КЗ «Центр культури та дозвілля» МСР»).

По завершенні фестивальної програми учасники отримали дипломи та подарунки. І зробили традиційне спільне фото на згадку.

Гості роз’їжджалися з позитивними враженнями та емоціями. А біля будинку культури довго ще лунала музика, довго не розходилася молодь – свято вдалося.

*****************

Гостями екологічного фестивалю у Новопідгородному були Межівський селищний голова Зражевський В.М., виконуюча обов’язки старости Райпільського старостинського округу Тимошенко І.В., депутат Межівської селищної ради Борисова Л.Г. У своїх виступах гості наголосили, що тема збереження довкілля вкрай важлива. Зокрема, селищний голова сказав: «Вперше в історії громади проводиться фестиваль, який дозволить краще зрозуміти проблеми екології. Недарма ваш старостинський округ став першим у пілотному проекті з централізованого вивозу сміття. Я бачу бажання людей покращити стан навколишнього середовища, жити в чистому довкіллі». Володимир Миколайович також привітав з професійним святом педагогічних працівників. Ірина Василівна Тимошенко додала, що новопідгородяни стали першими в укладанні договорів на вивіз сміття. А Людмила Григорівна Борисова закликала односельців бути дружнішими і активніше долучатися до наведення і підтримання чистоти в селі. Гостям традиційно вручено хліб-сіль.

Розпочався фестиваль з виступу команди «Зелений десант», яка цього року стала призером на селищному конкурсі «Танці на межі». Композиція, яку представили глядачам, якнайкраще передала філософію і задум фестивалю – планета в небезпеці, і винні в цьому ми, люди. Тож рятуймо її і себе!

 

Програма заходу була досить різноманітною: ярмарок смачної їжі, виставка виробів «Не викидай сміття – дай йому друге життя»; майстер-класи з виготовлення плетених паперових кошиків, килимків та інших красивих речей; виставка світлин на екологічну тематику, фотозони. Діяла дитяча локація, де дітлахи змогли корисно провести дозвілля і висловити своє бачення теми фестивалю, створивши єдиний плакат «Намалюй майбутнє в стилі «Еко». Юні художники презентували роботу під час концерту.

Величезне задоволення отримали всі, хто взяв участь у екологічному квесті. Змагалися сім команд. Ставили намет, розпізнавали трав’яні відвари на смак і запах, сортували сміття, складали природоохоронні терміни з окремих літер. Усі старалися, поспішали. Але журі визначило переможців: І місце – команда «Молодь за чистоту» з Межової, ІІ місце – «Посмішка» (Новогригорівка), ІІІ – «Драйв» (Володимирівка). По закінченні змагань учасники квесту висадили дерева.

Яскрава концертна програма чергувалася з конкурсом «Екологічна мода». Учасники представили костюми, виготовлені з різноманітних матеріалів – картону, паперу, пластикових пакетів, комп’ютерних дисків. Одна робота (Межівський Центр культури та дозвілля) демонструвала, як старим речам можна дати нове життя, поновивши та доповнивши їх цікавими елементами. Переважали костюми з пластику, які, вочевидь, демонстрували, що сортування сміття вивільняє велику кількість сміттєвих пакетів. А оскільки їх виробляють дуже багато – не пропадати ж добру, можна зробити карнавальну сукню! Переможцем у «модному» конкурсі стала Маргарита Калетник (Володимирівська філія № 2 КЗ «Центр культури та дозвілля» МСР»).

Були вручені подяки людям, які допомогли у підготовці та проведенні фестивалю і беруть активну участь в акціях зі збереження довкілля, що проходять на території села: Харламову В.В., Науменку А.А., Канівцеві А.М., Біляк Н.П.

В ході соціологічного опитування було встановлено, що заходи подібного спрямування проводити варто і треба. Екологічний фестиваль повинен мати продовження не лише у своєму повторенні наступного року, але й у практичному втіленні ідей, проголошених на ньому.

Райпільський округ передав естафету у Володимирівку, яка зустрічатиме гостей на фестивалі «Живоносне джерело».

Антоніна Тарасенко