Таланти Межівщини на обласному фестивалі талантів ОТГ

14 серпня, на свято Маковія, у готельно-ресторанному комплексі «Хутір» (м. Дніпро) відбулося нагородження фіналістів обласного фестивалю талантів ОТГ.

Захід проходив за підтримки голови Дніпропетровської обласної ради Святослава Олійника та громадської організації «Womenplus».

Фестиваль талантів на Дніпропетровщині пройшов уже втретє, але цьогорічний його формат було змінено у відповідності з вимогами карантину.

Відбіркові тури проходили в громадах у режимі онлайн. А потім на адресу оргкомітету надсилалися заявки за чотирма напрямками: «Творчий», «Спадщина», «Кулінарний», «Lifehaker». Учасники розміщували на сайті відкритого голосування фото та відео своїх робіт, а мешканці області самі обирали кращих. Були представлені пісні й танці, зразки кулінарного мистецтва, вироби народних ремесел, цікаві ідеї майстрів. Спочатку кращі роботи обирали Інтернет-користувачі, а потім уже конкурсне журі. Оцінювали за оригінальністю, автентичністю і творчим підходом.

Коментує начальник відділу культури виконавчого комітету Межівської селищної ради Людмила Кропив’янська:

– Фестиваль пройшов яскраво. За напрямом «Спадщина» працювала виставка робіт учасників ІІ туру, а півфіналісти напряму «Творчий» взяли участь у святковому гала-концерті. Багато журналістів, спілкування, обмін ідеями – загалом атмосфера заходу була надзвичайно теплою.

Фестиваль зібрав яскравих, креативних особистостей з усієї області. Від Межівської ОТГ було подано багато робіт, до онлайн голосування комісією відібрано дві: «Солом’яний янгол» у напрямі «Спадщина» (представлено директором Межівського краєзнавчого музею Каріною Кулик, Межова) і «Наш борщ» у напрямі «Кулінарний» (завідуюча філією No6 «Межівської ЦПБ» Ірина Туєва, Новопідгородне). Робота із соломи зайняла почесне ІІІ місце.

«Солом’яного янгола» виготовив на фестиваль колектив творчого об’єднання «Народні ремесла». Це робота колективна, у її створенні брали участь кілька людей: Альона Узбек, Анастасія Зіненко, Тетяна Конопатенко, Світлана Щусь, Катерина Шуба. Працювали вони під керівництвом Надії Воскобойник. У конкурсному відеоролику члени об’єднання розповіли про традиції ремесла, а також сучасне застосування виробів із соломи. Зараз можна все частіше зустріти ужиткові солом’яні речі, як то капелюшки чи сумочки. Також солома і вироби з неї широко застосовуються у декорі. До того ж матеріал – гарний, екологічний, доступний. Тому і вибрали межівські рукодільниці «солом’яну» тему для фестивалю.

Треба сказати, що соломоплетіння від межівських майстрів уже широко відоме в області і добре впізнаване. А от «Наш борщ» (готував Анатолій Сітар) у напрямі «Кулінарний» цього року дебютував на обласному рівні. Зазвичай, традиційний український борщ готували в печі. Але автор конкурсної роботи відійшов від правил і зварив його на вогнищі.

Від цього страва не втратила нічого, навпаки – набула особливого смаку. Людмила Кропив’янська зазначила:

– Традиційна українська страва, яка є кулінарним брендом України, також може поряд із затіркою представляти Межівську громаду на різних рівнях. Є ідея популяризувати борщ саме як елемент кулінарної спадщини Межівщини для розвитку туристичної галузі громади.

Плетуть з лози та соломи, готують голубці та борщ, роблять вино, читають патріотичний реп і танцюють, виготовляють етнокостюми і ляльки-мотанки. Та ще багато чого іншого роблять талановиті жителі Дніпропетровщини. Додамо – і талановиті жителі Межівської громади.

Тож чекаємо наступного фестивалю і демонструємо свої таланти. Адже ми можемо.

Власна інфорація