Зелена неділя у дендропарку

Не варто чекати відпустки, щоб здійснити подорож. Можна влаштувати для себе невеличке свято, організувавши мандрівку на вікенд. Такий відпочинок має вагомі переваги – коротка тривалість (пару днів зможе виділити навіть дуже заклопотана людина), незначні витрати, і багато позитивних вражень.

Така мандрівка видалася минулими вихідними, саме на Зелену неділю (Трійцю). Відвідуючи своїх близьких на Полтавщині, попутно заїхали до Криворудського дендропарку, що в Семенівському районі.

Уже втретє відвідую цей мальовничий куточок, щоразу отримую нові враження та інформацію.

Дендропарк «Криворудський» заклав у 1960 році місцевий шанувальник природи, колишній голова колгопу Сергій Маркович Лопата (22.04.1907-13.01.1983). Саме тоді було висаджене перше дерево колекції нинішнього парку. А колекція чималенька – близько 300 видів листяних та хвойних дерев і кущів, висаджені на площі 12 га. У ній зберігаються рідкісні (8 видів) та екзотичні (13) дерева і кущі. І поповнюється колекція щорічно.

Платан у Криву Руду привезли з Нікітського ботанічного саду, кущі гортензій із Сахаліну, лимонник китайський – з Далекого Сходу.  Цікаво побачити одну з найдавніших рослин планети – гінкго (хоча в дендропарку деревце ще зовсім юне). А також помилуватися  екзотикою:  метасеквоєю, пробковим, тюльпановим та мавп’ячо-слоновим деревом, магнолією. Магнолії образно називають живими динозаврами квіткового світу. Вони ростуть на землі ще з крейдяного періоду і належать до найбільш стародавніх видів.

 

Територія дендрологічного парку розбита на 11 секторів (штучно створених тематичних куточків), що дуже зручно. Вхід до парку примітний рокарієм (кам’яною гіркою). У секторі «Меморіальний» знаходиться пам’ятник «Невідомому партизану» та плити з іменами криворудців, загиблих у роки Другої світової (368 чоловік). У секторі «Хвойний» знаходиться зона відпочинку (альтанки, лавочки). Окремо розташовані мінізоопарк та розарій. Приваблюють відвідувачів сирингарій (бузковий сад) та казкова галявина з будиночком Баби Яги і нею самою на дереві (мабуть, зачепилася під час приземлення). На Лебединому озері господарюють лебеді. Закінчується маршрут сектором «Старий садок».

Колекція Криворудського дендропарку не залишить байдужим нікого. Його стежками можна блукати цілий день, милуючись різноманітними деревами, кущами, травами. Та й мешканці мінізоопарку принесуть вам чимало позитиву.  Можна погодувати травою віслюків, поспостерігати за птахами. Голова родини павичів не захотів розпускати свого гарного хвоста, але ми почули його «пісню». Живуть у парку дикі качки, голуби, солов’ї, лісові дрозди. Постійними мешканцями стали лелеки, ондатри, нутрії та білки.

Щороку у травні комунальною установою «Рекреаційний центр Криворудський» Полтавської обласної ради на території парку проводиться Всеукраїнський екологічний фестиваль «Лель», який став уже традиційним на Полтавщині.

Лель – це у словʼянській міфології бог землі, родючості, добробуту й кохання, тому девіз фестивалю: «З любов’ю до
природи, з любов’ю до України!»

Висновок очевидний – треба використовувати найменшу можливість, щоб пізнати щось нове і цікаве. А оскільки мова йшла про дендрологічні парки, то ознайомитися з деякими з найбільших із них можна за посиланням: http://proukraine.net.ua/?page_id=602

І захоплюючих вам мандрівок!

Матеріали підготувала
Антоніна ТАРАСЕНКО