Все про призов на строкову службу!

Відповіді на головні питання

1 квітня розпочинається весняний призов громадян на строкову військову службу. Хто підлягає призову? Скільки юнаків планується призвати з громад Межівщини?

Відповіді на ці та інші питання, які сьогодні надходять від мешканців Межівщини щодо призовної кампанії 2021 року, надав військовий комісар Межівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Андрій Валерійович БІЛИК.

За словами Андрія Валерійовича, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2021 року №71/2021 з 1 квітня розпочнеться весняний призов громадян на строкову військову службу. Як і раніше, у 2021 році заплановано провести дві призовні кампанії:

  • весняну – з 1 квітня по 30 червня;

  • осінню – з 1 жовтня по 31 грудня.

Призову підлягатимуть громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 27 років, які придатні за станом здоров’я до військової служби і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.

Відповідно до плану, з Межівщини планується призвати 70 громадян, зокрема у весняну призовну кампанію – 36 призовників. Всього Дніпропетровщина планує призвати понад 1300 громадян.

Із них до лав Збройних Сил України буде призвано – близько 45% призовників від загальної кількості, до Національної Гвардії України – до 40% осіб. Решта призовників служитимуть у військових частинах Державної спеціальної служби транспорту України та Державної прикордонної служби України.

Серед земляків є й такі, хто проходитиме службу в елітних з’єднаннях у складі збройних сил України, зокрема, в окремому Президентському полку – 1 особа.

Термін перебування на строковій службі визначений статтею 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та становить:

  • для призовників, які не мають вищої освіти – 18 місяців;

  • для призовників зі ступенем магістра – 12 місяців.

Капітан Білик А.В. також наголосив, що:

«…Відповідно до статті 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» призовники, яким надійшла повістка на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов’язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці. Навіть, якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов’язані з’явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку призову, а у разі неявки призовника без поважних причин на він несе встановлену законом відповідальність».

– Також хочу нагадати керівникам підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форм власності, що на вимогу територіального центру комплектування та соціальної підтримки вони повинні забезпечити своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць, – підкреслив Андрій Валерійович.

Щодо прав громадян призовного віку на отримання відстрочки або звільнення від призову, то з повним переліком підстав можна ознайомитись у статтях 17 та 18 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», або звернутись у територіальний центри комплектування для надання консультацій з цього приводу.

– Відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам виключно за рішенням районної призовної комісії за сімейними обставинами, станом здоров’я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності. Разом з ти, повне звільнення від виконання військового обов’язку можуть отримати громадяни, які визнані непридатними за станом здоров’я, а також ті, які досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу), які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах, засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, зокрема, зі звільненням від відбування покарання, тощо.

Особливу увагу військовий комісар акцентував на відповідальності за порушення законодавства про військовий обов’язок і військову службу. Він підкреслив, що: «…Адміністративна відповідальність наступає за порушення військовозобов’язаними чи призовниками правил військового обліку, неявку їх на виклик до ТЦК та СП без поважних причин або несвоєчасне подання відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, тощо. В цих випадках застосовуються санкції передбачені статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу передбачена статтею 335 Кримінального кодексу України і карається обмеженням волі». (Для інформації: У 2019 році, за цією статтею в межах Дніпропетровської області було засуджено понад 10 призовників. За результатами призову 2020 року за цією статтею відкрито 91 кримінальне впровадження і засуджено 10 громадян. Інші справи перебувають у стадії досудового слідства, або розглядаються судом).

Насамкінець Андрій Валерійович наголосив, що:

«… За рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 28 серпня 2014 року (ред. введено в дію Указом Президента України від 24 вересня 2014 року № 744/2014), заборонено залучення військовослужбовців строкової служби до виконання бойових завдань в антитерористичній операції (ред. нині операції об’єднаних сил) в Донецькій та Луганській областях».

Записав Євген ТРАВНЕВИЙ