ТОВ “Нива-ПГК”: Жнива – без секретів…

Як повідомляє ДніпроОДА, на полях Дніпропетровщини вже зібрали 1 млн 70 тис тонн зернових. Майже 680 тис тонн пшениці та понад 370 тис тонн ячменю.

– Цьогоріч маємо гарну врожайність ­– майже 40 центнерів з гектара. Виконали 30% запланованих робіт. Скосили більше 260 тис га ранніх зернових, – відзначила начальник управління департаменту економічного розвитку Любов Клімович.

За інформацією відділу економіки Межівської СТГ, станом на 22 липня на полях громади зібрано 4 315 гектарів, або 38,5%. З них – 3 615 гектарів озимої пшениці (40%) та 700 га озимого ячменю (87,2%) .

На сьогодні завершили збирання ранніх зернових ТОВ «Агрофірма Промінь».

По господарствах громади середня врожайність пшениці складає – 42,17 цнт/га, озимого ячменю – 35, 33 цнт/га.

Тим часом, тільки-но жнивна кампанія на Межівщині набрала обертів, як її пригальмували дощі, які пройшли 21-22 липня. І аграрії знову вимушені чекати, доки відсоток вологості збіжжя дозволить зайти у поле.

«Межівський меридіан» побував у гостях у ТОВ «Нива –ПГК» якраз напередодні дощів, що називається, на старті жнивної кампанії.

Нагадаємо, що «Нива-ПГК» – ось уже багато років є базовим агроформуванням Демуринського старостинського округу, а насамперед села Володимирівка.

…Зустріли нас, як завжди гостинно – це давня традиція господарства, започаткована ще Остапом Федоровичем Петриковським – багаторічним керівником «Ниви». Світла йому пам’ять…

Ось і сьогодні директор Віктор Васильович Горевий зустрічає нас із посмішкою, говорить, що завжди раді бачити журналістів, готові розповісти все, що нас цікавить.

Але, максимально, оперативно. Часу цейтнот… Жнива!..

Як взагалі оцінює сільськогосподарський рік керівник товариства?

– Поки що, звичайно, говорити зарано, – говорить Віктор Васильович, – Все ще попереду… Тому я не буду нарікати на дощі (сміється), адже вони теж принесли свою неоціненну користь. Хоча, звичайно, в такому об’ємі ми їх не чекали…

Як повідомив Віктор Васильович, лише за червень-липень по господарству випало 234 мм опадів!

– Це піврічна норма! – констатує він, – А за весь минулий рік – 238 міліметрів. Підкреслюю – за весь рік! Для прикладу, за цей же період (червень-липень) 2020-го випало лише 9 мм. От і порівнюйте… Скажу відверто, опади завадили нам, та мабуть не тільки нам, в оптимальні строки провести посів соняшника. Останні площі на свій ризик досівали 21 червня!

По цьогорічній жнивній кампанії.

Почали 13 липня із пшениці. Горевий розповідає, що озимий ячмінь поліг на 100% – як-то кажуть, «прибило» його практично до самої землі. Навіть довелося робити десикацію гербіцидами, адже пішов зелений «підгон».

– Чесно скажу, не пригадаю, коли востаннє стикались із такою необхідністю, – дивується Віктор Васильович, – Хоча у сільському господарстві з 1982-го року!

Загалом озимий клин у володимирівців традиційно чималенький – понад 1000 га. До збирання підлягає 820 га пшениці, 190 га ячменю та 125 га ріпаку.

Сортовий ряд по зернових оновлюється регулярно, як мінімум раз на 2-3 роки. Ось уже другий рік поспіль радує остиста пшениця сорту Золотоколоса (Миронівський інститут пшениці імені В.М. Ремесла НААН), крім неї посіяні Фаворитка, Богдана та Подолянка.

…Аграрії говорять, що у них традиційно дві головні проблеми: «Нема врожаю – є ціна» або «Є врожай – нема ціни…» Чи згоден з цими тезами керівник «Ниви-ПГК»? Як з’ясувалося, тема актуальна і наболіла:

– Ви знаєте, – обережно говорить він, – прогнозувати ціноутворення на зерно у нашій країні – справа, як мінімум, невдячна. Чи задовольняє нас сьогодні ціна? Важко сказати. Діапазон цін широкий. Та й у кожного свої обставини. Хтось везе на елеватор, хтось продає з поля…

А ще врахуйте аналіз пшениці. (До речі. Під час нашого інтерв’ю зателефонували і повідомили, що перша партія пшениці має продовольчий ІІІ клас). Це ще одна проблема.

Давайте відверто, якщо дивитись на питання з боку виробника, то ми впевнені, що до кінця чесно вам ніхто не скаже (посміхається) Можна, звичайно, відправити у незалежну лабораторію, наприклад у м. Дніпро, але це час і кошти.

З приводу останнього зауваження разом поспівчували, що у Межовій сьогодні немає насіннєвої лабораторії. Було б добре…

На елеватор володимирівці сьогодні зерно не возять. По-перше, для цього треба мати відповідний транспорт. По-друге, стан наших доріг, м’яко кажучи, залишає бажати кращого. А якщо звести до купи всі ці фактори, то відповідь стає очевидною…

Щоб поставити крапку у цьому питанні, Горевий слушно зауважує: «А у багатьох дрібних фермерів та одноосібників взагалі немає вибору. Тому й реалізовують переважно з поля».

… Віктор Васильовчи запросив нас до невеликої подорожі господарством. Побували і на току, і на жнивному полі, де навіть зняли невеликий відеосюжет для сторінки у Facebook.

Між іншим, під час нашого візиту косовиця йшла саме на полі Золотоколосої. У дійсно золотому полі майже губилися жовті комбайни «Нью Холанд».

На питання про врожайність комбайнери з питанням дивляться на свого керівника.

– Та які секрети? Кажіть, як є… – жартує Віктор Васильович.

Отже, врожайність до 40 цнт/га. Комбайнери – досвідчені Андрій Григорович Яровий та Олександр Миколайович Гвоздь, розповідають, що темпи косовиці цього року невеликі – комбайни йдуть 4-5 км/год. А виною тому – велика вегетативна маса збіжжя. Минулого року, згадують, можна було жнивувати на швидкості 7, а то й 9 км/год:

– З кабіни комбайна було видно землю. А цього року висота і густота такі, що ледве рухаємось.

Біля комбайнів спілкуємось і з водіями – Сергієм Шишенком та Віталієм Скочком. Розповідають, що оптимально за день роблять 6-7 «ходок» на тік.

А на току зерно у кагати акуратно вивантажує вже Святослав Шишенко. Свій ГАЗ-53 лагідно, як справжній водій, називає не інакше, як «ластівкою».

У гарному настрої на току трудяться і працівники: Явтушенко Оксана Іванівна, Кобець Віктор Володимирович, Божко Світлана Григорівна.

А оскільки ми були у гостях саме на День бухгалтера, то не могли не привітати і бухгалтерів «Ниви», а на згадку – гарний фотокадр.

PS.

Віктор Васильович – цікавий та відвертий співрозмовник, але часу у період жнив, дійсно, обмаль. Тому ще кілька хвилин, буквально про все…

У товаристві у гарячу пору працює 35 працівників.

Парові площі є, але поки що небагато…

Добре було б, аби дощі трохи пригальмували. Хоча б дали зібрати зернові. (Як уже телефоном повідомив нам Віктор Васильович, через дощі 21, 22, 23 липня комбайни стояли в очікуванні сприятливих погодних умов).

Ринок землі? Болюче питання… Говорить відверто – великої довіри до Земельної реформи у виробників немає. Настороженість і невідомість…

А ще згадали добрим словом багаторічного керівника «Ниви» Остапа Федоровича Петриковського. Гарну, чуйну і добру людину з великим серцем.

Віктор Васильовчи подякував нам за візит, а ми побажали володимирівцям оперативно і без втрат віджнивуватись!

Євген ТРАВНЕВИЙ