«Світ мовчав – і загинули мільйони»

Так сказав депутат від Ліберальної партії Канади Іван Бейкер під час виступу у парламенті, вшановуючи пам’ять жертв Голодомору 1932-33 рр. в Україні.

Як повідомляє Укрінформ (мультимедійна платформа іномовлення України), до 87-ї річниці Голодомору вшанування пам’яті жертв, панахиди, академічні конференції та освітні лекції відбуваються на всіх континентах майже у кожній українській громаді по всьому світу. Через спалах коронавірусу багато з них проходять в обмеженому форматі або віртуально і доступні онлайн.

– У найбільшому храмі Нью-Йорка, соборі Святого Патрика, відбулася панахида за жертвами Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Україні.

– Віртуальна подія «Пам’ятаючи Голодомор: вшанування пам’яті жертв Голодомору-Геноциду в Україні» відбулася 22 листопада в Іллінойсі за участі президента Світового конґресу українців (СКУ) Павла Ґрода. У рамках події гості почули свідчення дітей тих, хто вижив під час штучно створеного сталінським режимом голоду в 1932-33 рр. в Україні. Своїми думками про Голодомор поділилася Андреа Халупа – сценаристка фільму «Ціна правди» про британського журналіста, який першим розповів правду про Голодомор західним медіа на початку 1930-х років.

– Державне самоврядування українців Угорщини (ДСУУ) закликає співвітчизників вшанувати 28 листопада жертв Голодомору 1932-33 рр. в Україні та запалити Свічу Пам’яті. «Запаліть Свічу Пам’яті 28 листопада о 16-й годині, де б ви не були в цей час, в пам’ять невинних жертв Голодомору 1932-33 років в Україні», – закликали в ДСУУ.

– В українській греко-католицькій церкві у Райсвайку (Нідерланди), що біля Гааги, відбулася щорічна молитва за жертвами Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Україні.

– У німецькому Мюнхені на одній із вулиць та станції метро активісти розмістили наочні матеріали, які розповідають про Голодомор в Україні 1932-1933 років. Крім того, наочна інформація про Голодомор доступна з 24 листопада по 3 грудня уздовж ескалатора на одній із станцій центральної лінії мюнхенського метрополітену. Далі планується організувати демонстрацію плакатів про Голодомор у Берліні та інших містах Німеччини.

– Поблизу посольства України в Канаді присутні хвилиною мовчання вшанували жертв Голодомору, після чого із запаленими свічками у руках пройшли ходою до будівлі федерального парламенту. Так члени канадських українських студентських клубів оттавського й карлтонського університетів вшанували жертв Голодомору. Як повідомляє кореспондент Укрінформу, через пов’язані із пандемією COVID обмеження, до поминального заходу могли долучитися не більше 10 людей.

– Майстрині народної ляльки-мотанки з України та світу (Норвегія, Німеччина, Португалія) у своєму проекті «Ляльки для ненароджених» розповідають про болючі сторінки української історії – про Голодомор як акт геноциду українського народу. Про це повідомила українська майстриня-лялькарка, викладачка в Українській школі «Еллісів» (м. Осло, Норвегія) Ніна Хаґен. «Згадаймо тих, хто загинув в муках голоду і не зміг намотати ляльок своїм дітям. Згадаймо тих діточок, які не народилися, не мали можливості гратися ляльками і радіти життю. Об’єднаймо наші зусилля разом в пам’ять про мільйони жертв сталінського терору», – закликала вона. Ніна розповіла, що майстрині також відправляють листівки-композицiї зі світлинами українських ляльок друзям з усього світу, залучають ЗМІ, соціальні мережі.

У День пам’яті жертв голодоморів українців традиційно закликають вшанувати заморених голодом хвилиною мовчання або молитвою, відвідати поминальне богослужіння, згадуючи вбитих комуністичним тоталітарним режимом співвітчизників. Традиційною скорботною акцією цього дня є «Запали свічку пам’яті». Долучитися до неї доволі просто – після загальнонаціональної хвилини мовчання достатньо запалити свічку на своєму вікні. Вшануймо невинно вбитих.

За матеріалами Інтернет-ресурсів