Спалення сухого листя, трави та сміття

Для кожного мешканця приватної ділянки вважається нормою спалювати сміття на присадибній чи дачній ділянці.

Так, на території Межівського району з початку 2019 року внаслідок необережності з вогнем виникло 60 пожеж в екосистемах, що на 50% більше порівняно з 2018 р. Вогнем знищено 69 га сухої рослинності та пожнивних залишків.

Більшість людей навіть не мають уявлення, яку загрозу несе за собою спалювання залишків рослинності, а особливо сміття.

Під час процесу їх горіння виділяються мікрочастинки диму, до складу яких входять пил, окиси азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук. Із сухою травою та опалим листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Пластик та поліетилен при згоранні виділяють до 70 (лише задумайтесь на хвилинку!) різноманітних хімічних сполук у повітря, більшість з яких отруйні для людини.

Тому випалювання порушує стан навколишнього природного середовища, завдає непоправної шкоди здоров’ю населення (тобто, нас із вами!) та винищує зелені насадження.

Але катастрофічною причиною під час спалювання сухих рослинних залишків є виникнення пожеж, які можуть перерости у великомасштабні. Швидкість поширення вогню надзвичайно висока, тому локалізувати їх на відкритих територіях дуже важко. Для цього необхідно залучати велику кількість особового складу рятувальників та пожежно-рятувальної техніки.

Неконтрольовані пожежі становлять загрозу приватним житловим будинкам, призводять до втрат великих матеріальних цінностей та тварин, які перебувають на території приватного угіддя.

При пожежі в зелених насадженнях гине безліч тварин, птахів та комах, які не здатні самостійно врятуватись. Хтось із них згорає, а хтось задихається від їдкого диму.

Господарям, слід замислитися: чи варто випалювати суху траву, бур’ян, опале листя та сміття.

Так, перетворюючи екосистеми на попелище, люди наносять шкоду навколишньому середовищу, собі й оточуючим, а також додають роботи пожежним, які ризикують життям і здоров’ям, приймаючи виклик у боротьбі з небезпечними неконтрольованими пожежами.

Не нехтуйте порадами рятувальників! Будьте обережні, не наражайте на небезпеку ні себе, ні своїх близьких!

Під час пожежі телефонуйте до служби порятунку «101»!

Віталій Дудка,
начальник Межівського районного сектору
Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області