Стрес: симптоми, як опанувати себе та чого не варто робити. Рекомендації фахівців
6 листопада відзначався день обізнаності про стрес
Саме поняття «стрес» виникло у 1936 році за результатами експериментальних досліджень на щурах вченого лауреата Нобелівської премії Ганса Сельє.
Сельє обрав та застосував до стану людини технічний термін «стрес», що означає «напругу», «натиск», «тиск» з науки про спротив матеріалів.
Стрес – психологічний стан людини, при якому відчувається сильна психічна
та фізична активність. Подібний стан – реакція організму на зовнішні і внутрішні подразники, як негативні, так і позитивні. Зовнішніми подразниками можуть бути і перенапруження, і негативні емоції, і монотонна метушня, і велика радість.
Чи може людина прожити без стресу? Наука стверджує – майже ні. Адже життю властива нестабільність, яка і є джерелом стресу. У кожної людини особиста реакція на негативні чинники: одні люди в певних умовах вбачають погрозу для себе або для свого оточення, а інші в цих же умовах не бачать її зовсім.
У стані стресу виникають тривожність, депресія, неврози, емоційна
нестійкість та зміни настрою, або, навпаки, перезбудження, агресивність, безсоння, підвищена стомлюваність та інше. Поряд з цим, стрес також слід розглядати як захисну реакцію організму на зовнішні впливи, адже організм за допомогою стресового реагування мобілізує себе на самозахист, а також на пристосування до нової ситуації, адаптацію до неї.
Симптоми стресу:
- сильна стомлюваність, неуважність;
- дратівливість, агресія;
- тривожність, зайве занепокоєння;
- безпричинні страхи;
- розлади пам’яті;
- регулярні фізичні недуги;
- складнощі в стосунках у сім’ї або з близькими, проведення менше часу з ними;
- відсутність бажання повертатися/влаштовуватися на роботу або неефективність на роботі;
- відчуття відчуженості, малозначущості у суспільстві.
Рекомендації щодо самостійного опанування стресу:– достатньо відпочивати;– якомога регулярніше їсти та пити воду;– спілкуватися та проводити час із родиною та друзями;– обговорюти проблеми із тим, кому довіряєте;– займатися тим, що допомагає розслабитись (гуляти, співати, молитися,гратися з дітьми);– робити фізичні вправи;– визначити безпечні способи, як допомагати іншим під час кризи, а такожбрати участь у діяльності громади.
Чого НЕ ВАРТО робити, аби опанувати стрес:
– не вживати алкоголь або інші психоактивні речовини і не палити;
– не спати увесь день;
– не працювати без відпочинку і не розслабляючись;
– не відсторонюватися від друзів та близьких;
– не нехтувати елементарною особистою гігієною;
– не скоювати насильство.
Багато фахівців відзначають, що позитивне (доброзичливе та сприятливе) соціальне оточення (сім’я, друзі, колеги, група однодумців) також може бути одним з найважливіших чинників стресостійкості людини.
Будьте здорові!
Центральна лікарня Межівської селищної ради.