19 травня відзначається Всесвітній день сімейного лікаря

Значна частина людських проблем, пов’язаних з фізичним станом, в сучасному світі вирішується на прийомах у сімейних лікарів, тобто на етапі первинної лікарської допомоги.

Цю медичну сферу також називають загальною практикою, спеціалісти якої, в ідеалі, супроводжують своїх пацієнтів все життя — від самого народження, а отже, володіють детальними знаннями про їхній стан здоров’я, історії хвороб та життєві обставини. 

Лікарі загальної практики всього світу мають своє професійне свято — 19 травня щороку відзначається Всесвітній день сімейного лікаря. Ця подія присвячена ролі сімейних лікарів у медичних системах різних країн та підкреслює важливий внесок цих спеціалістів в справу охорони здоров’я населення.

– Головна мета сімейної медицини — забезпечення надання гарантованої, доступної, якісної, своєчасної, ефективної первинної медичної допомоги пацієнтам, покращення стану громадського здоров’я, збереження, відновлення і зміцнення здоров’я населення. – розповідає директор Центру первинної медико-санітарної допомоги Юлія Скочко. – Сімейну медицину характеризує насамперед система професійних цінностей та компетенцій спеціалістів, які в ній працюють. Загалом, можна сказати, що первинна медична допомога, як основа системи охорони здоров’я, опікується, в першу чергу, профілактикою і задовольняє майже 80-90% потреб населення у медичній допомозі.

У будь-якій країні Європи та світу сімейний лікар — це провідний фахівець, з якого починається нагляд за здоров’ям пацієнта, незалежно від його віку і статі, оскільки сімейний лікар намагається надавати якомога ширший спектр медичних послуг на первинному рівні.

Сьогодні у КНП «Центр первинної медико санітарної допомоги Межівської селищної ради» працює 8 сімейних лікарів: Васільєва Світлана Станіславівна, Манжелій Вікторія Федосівна, Іванченко Ольга Сергіївна, Деревенець Оксана Володимирівна – Межівська АЗПСМ; Шило Микола Миколайович та Шило Лариса Володимирівна – Слов’янська АЗПСМ; Редька Павло Федорович – Демуринська АЗПСМ; Корчменко Володимир Олександрович – Новопідгороднянська АЗПСМ, а також лікар-педіатр Пономаренко Лариса Григорівна. Очолюють колектив – директор Центру Юлія Василівна Скочко та медичний директор Валерій Миколайович Кравець.

Сімейний лікар Васільєва Світлана Станіславівна

Васільєва Світлана Станіславівна

Сімейними лікарями ЦПМСД Межівської селищної ради охоплено біля 80% населення Межівської, Новопавлівської та Слов’янської громад. Укладено 15 170 декларацій. За кожною, без виключення, амбулаторією Центру закріплені сімейні лікарі, які здійснюють виїзди, згідно встановленого графіку.

Сімейний лікар Іванченко Ольга Сергіївна

Іванченко Ольга Сергіївна

Прийом пацієнтів проводиться на базі Межівської, Словянської, Демуринської, Новопідгороднянської, Іванівської, Зорянської та Веселівської амбулаторій загальної практики сімейної медицини, Райпільського фельдшерського пункту та 9-ти пунктів здоров’я.

Як розповіли нам у Центрі, пацієнтів у сімейних лікарів вистачає завжди. Черга до них – найбільша! А в період цейтноту, скажімо, у розпал епідемії COVID-19, кожен з сімейних лікарів приймав до 50 хворих на день! Також брали активну участь у проведенні вакцинації від коронавірусу. У ці дні «сімейник» міг обстежити до 150, або й більше, пацієнтів.

Сімейний лікар Редька Павло Федорович

Редька Павло Федорович

За 2021 рік лікарями “первинки” здійснено близько 1 000 виїздів до пацієнтів, переважно похилого віку, інвалідів, або тих, що знаходились у важкому стані. А загалом, статистична служба Центру повідомляє про 38 000 зареєстрованих відвідувань сімейних лікарів ЦПМСД Межівської селищної ради протягом минулого року.

Сімейний лікар Манжелій Вікторія Федосівна

Манжелій Вікторія Федосівна

Сімейна медицина у світі постійно розвивається. Особливо це помітно у країнах Європи, де перехід системи охорони здоров’я на принципи сімейної медицини довів свою ефективність і економічні переваги.  – говорить сімейний лікар вищої категорії Світлана Васільєва. – Давайте відверто: хто такий сімейний лікар? Це лікар, що спостерігає і займається лікуванням всіх членів родини на певній ділянці проживання – району, громади тощо. Він може проконсультувати по більшості питань щодо стану здоров’я. Підкаже, як правильно харчуватися, як не допустити загострення хронічних захворювань, до якого профільного фахівця звернутися в тому чи іншому випадку, тощо. Тобто, з нами можна обговорити практично будь-які проблеми здоров’я всіх членів родини…

До речі, у Світлани Станіславівни, як і у Павла Федоровича Редьки та молодого спеціаліста Ольги Сергіївни Іванченко, укладено понад 2 000 декларацій з пацієнтами!

…Щодо профілактики.

Це головне завдання первинної ланки медицини. Тож сімейні лікарі, як-то кажуть, на передовій і під час профілактичних оглядів школярів, вихованців дошкільних закладів, освітян, аграріїв, колективів підприємств, установ та організацій.

Сімейний лікар Корчменко Володимир Олександрович

Корчменко Володимир Олександрович

До речі, про передову. З початком повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну Межівщина стала прихистком для сотень внутрішньопереміщених осіб.

Прийом та лікування їх на первинному рівні також сьогодні лягає на плечі «сімейників» Межівщини. Крім того, кожного дня за допомогою звертаються і наші захисники…

Тісною є співпраця з вторинною та третинною ланками системи охорони здоров’я. За минулий рік на консультації та госпіталізації направлено біля 2 800 пацієнтів.

«Межівський меридіан»