Тарифи на воду: політика чи економіка?

У минулому номері газети ми анонсували нашим читачам матеріал за підсумками громадських слухань у форматі круглого столу щодо зміни тарифів на водопостачання та водовідведення. Адже питання дійсно викликало неабиякий резонанс, насамперед у жителів Межової, де проживає майже 100% абонентів цих комунальних послуг.

На превеликий жаль, слухання показали, що цей резонанс здебільшого залишився у соціальних мережах… Але, про все по-порядку.

…Отже, нагадаємо, що 22 травня КП «Комунсервіс» Межівської селищної ради» оприлюднило повідомлення про намір зміни тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.

У рамках цього процесу, відповідно до вимог діючого законодавства, 27 травня у залі засідань Межівської селищної ради пройшли довгоочікувані громадські слухання даного питання.

Учасникам круглого столу був представлений розгорнутий аналіз фінансово-господарського стану комунального підприємства, розрахунок та структура тарифів, що винесені на обговорення, заходи що вживаються та плануються у напрямку поліпшення якості води, аналіз цілого ряду цифр і фактів (від технологічного процесу водопостачання до встановлення лічильників), а також аналіз діючих тарифів на дані комунальні послуги по області і не тільки…

Доповідали директор КП «Комунсервіс» Віктор Ступа, головний спеціаліст відділу економіки селищної ради Тетяна Довженко. В обговоренні брали участь Межівський селищний голова Володимир Зражевський та заступник голови райдержадміністрації Сергій Богдан.

Слухання пройшли досить емоційно, моментами навіть гаряче. Але, як інакше: питання – гостро соціальне…

На превеликий жаль, кількість учасників обговорень з боку громадськості викликала, м’яко кажучи, подив. Лише кілька чоловік… І це при тому, що оголошення декілька днів було, як-то кажуть, в центрі уваги соціальних мереж селища – офіційних і неофіційних сторінок у ФБ тощо.

Як відзначили ті активісти, які все ж завітали на слухання, вони чекали на більш активну громадянську позицію земляків у такому важливому питанні.

Тепер про головні тези, які прозвучали в обговореннях. Ми їх зібрали у короткі інтерв’ю: від влади, активістів, самих комунальників.

Тож комунальні тарифи: економічне чи все ж політичне питання?…


Межівський селищний голова
Володимир Зражевський

– Насправді, законні підстави змінити тарифи були давно, але ми максимально намагалися відтягнути цей момент, розуміючи всі наслідки, насамперед фінансову спроможність громадян. Давайте зовсім відверто, чого всі так вимагають, особливоу соціальних мережах.

Ця проблема виникла не сьогодні і не вчора. Вона існує постійно протягом всього часу надання підприємством послуг з водопостачання, починаючи з 90-х.

Я вам скажу так: тарифи на комуналку завжди не стільки економічне – скільки політичне питання. Влада завжди боїться їх піднімати, побоюючись резонансу в суспільстві.

Коли тарифи задовольняли населення? Які б детальні економічні розрахунки при цьому не лежали в основі – вони завжди здаються завищеними для всіх нас.

У чиїй би власності не знаходив ся «Комунсервіс» – обласній чи селищної ради – ми жодного разу не прийняли обґрунтований тариф, відповідно до пропозицій підприємства. Завжди голосували за тариф, нижчий від собівартості.

Потім це все призводило до накопичення боргів за енергоносії, низької заробітної плати тощо. Чомусь завжди намагалися зіграти на свою користь: мовляв, дивіться – ми змусили підприємство змиритись із нижчим тарифом. І нічого – працюють!

Тобто було таке переконання (і небезпідставне), що реальне підвищення тарифів – це буде крах політичної кар’єри відповідального керівника, депутатів тощо.

Але ніхто не питав: з якими проблемами залишалися комунальники? Не відкрию великого секрету, якщо повідомлю, що навіть сьогодні, коли ведемо мову про середній тариф 44 грн за 1 м3, за розрахунками підприємства він має складати 59 грн/м3! Розумієте?

Ви скажете, що тарифи, які пропонуються, – дійсно високі. І я з вами погоджусь. Але давайте розглядати роботу підприємства з точки зору рентабельності, економіки.

Селищна рада сьогодні не просто спостерігає за процесом, а є активним учасником обговорень, висуває свої пропозиції і, головне, працює одразу за кількома напрямками.

Враховуючи, що серед 400 абонентів, які не мають лічильників, багато пенсіонерів, є малозабезпечені і багатодітні родини – то ми пропонуємо включити в Програму фінансової підтримки комунального підприємства спеціальний пункт, яким передбачимо придбання лічильників окремим категоріям громадян за рахунок місцевого бюджету.

У стадії реалізації знаходиться наш проект по встановленню водонапірної вежі в селищі Межова. Упевнений, це кардинально змінить ситуацію, і з якістю в тому числі. Сьогодні ми вийшли на нульовий рівень будівництва (тобто фундаменту) – чекаємо продовження фінансування державної субвенції, яке тимчасово призупинена у зв’язку з епідемією коронавірусу.

І давайте не забувати, що лише протягом 2019-2020 років селищною радою надано понад 530 тис. грн фінансової підтримки підприємству. А комунальні послуги по бюджетних установах виконавчого комітету сплачено на загальну суму 1675,43 тис. грн.


Директор КП «Комунсервіс» Межівської селищної ради
Віктор Ступа

– Реальна ситуація на підприємстві у зв’язку з діючими тарифами (які востаннє переглядалися ще у 2017 р. і значно нижчі рівня собівартості послуги), м’яко кажучи, – склад-
на. Як підсумок, вражаючі суми збитків по водопостачанню – понад 900 тисяч гривень на рік.

Якщо відкинути в бік емоції, то тарифи на комунальні послуги, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів повинні переглядатись кожного року.

Чому – запитаєте ви. Все просто – фактично кожного року змінюються ключові цифри, які є складовими тарифу: розмір мінімальної заробітної плати, ціна на енергоносії та паливно-мастильні матеріали тощо. Це реальність, на яку не можна закривати очі…

За великим рахунком, ми повинні були переглянути тарифи одразу, коли підприємство перейшло у власність територіальної громади (ще у 2018 році).

Якщо розкласти на складові структуру запропонованого тарифу, то заробітна плата основних працівників складає 53,1%, енергоносії – 17,2%, утримання спеціального та службового транспорту – 7,13%, крім того основні податки (зокрема користування надрами), охорона, банківські послуги, адміністративна частина.

Середній тариф, який виноситься на обговорення: водопостачання – 44 грн/м3 з ПДВ; водовідведення – 44 грн/м3 з ПДВ, у тому числі для населення водопостачання – 30 грн/м3 з ПДВ, послуги водовідведення – 30 грн/м3 з ПДВ.

Мені нерідко доводиться чути, що тарифи на воду та водовідведення у Межовій – захмарні, якість послуги (води) низька і взагалі все гірше нікуди…

Звертаючись до всіх наших споживачів, хочу наголосити: давайте будемо реалістами і не кидатися порожніми звинуваченнями на адресу людей, які практично цілодобово працюють над тим, аби забезпечити безперебійне водопостачання, роботу системи водовідведення тощо.

Скажу більше – за останній рік ви не назвете жодної аварії на водогоні, коли водопостачання не було відновле
но протягом доби. Ми працюємо у складних умовах, але добросовісно виконуємо свою роботу.

По якості води. У першу чергу зауважу, що в безаварійний період та коли в системі не падає тиск внаслідок масових поливів з водогону якість цілком прийнятна. І це не перебільшення. Але ми всі розуміємо, що головна причина всіх наших проблем – зношеність головної магістралі, яка збудована далекого 1973 року. Проект захмарної вартості для місцевого бюджету.

Разом з тим, ми не збираємося сидіти, склавши руки. Насамперед готові працювати у напрямку забезпечення приладами обліку всіх абонентів, взяти на контроль питання поливу присадибних ділянок з водогону (на виконання рішення комісії селищної ради про заборону).

Серед цілком реальних завдань також плануємо встановлення частотного перетворювача, що дозволить регулювати тиск від другої насосної станції, встановлення трьохзонного лічильника з метою економії електроенергії і, найголовніше, – будівництво водонапірної вежі на 300 м3, яка дасть змогу тримати тиск у системі і створити оперативний запас води на випадок аварії тощо.


Головний спеціаліст відділу економіки Межівської селищної ради Тетяна Довженко

– Давайте не забувати і про механізм відшкодування різниці тарифів з державного бюджету, який перестав діяти ще у 2018 році. Коли держава розуміла, що собівартість тарифів на місцях дійсно висока і компенсувала цю різницю. Тобто, до певного часу це був один із важелів, який допомагав підприємству триматися на плаву. По суті, мова йшла не про пряме відшкодування, а, наприклад, про списання боргів підприємства за енергоносії.

Не менш важливий момент, це надання пільг та субсидій на комунальні послуги, а точніше їх монетизація, що призвело до зменшення рівня сплати субсидіантами. Далеко не всі з них відповідально ставляться до сплати комуналки.

Крім того, на збитковість підприємства впливає і той факт, що не в усіх домогосподарствах встановлені засоби обліку спожитих комунальних послуг: із 1371 абонента більше 400 не мають лічильників. Це переважно приватні домогосподарства, які здійснюють полив городів. Їх сплата розраховується відповідно до норми, що становить для домогосподарств – 2,5 м3 на 1 особу.

У зв’язку з цим ми бачимо необхідність перегляду згаданої норми, яка, для прикладу, в інших селищах та містах Дніпропетровської області складає: смт Васильківка – 3,6 м3 на 1 особу, вартість тарифу на воду – 28,35 грн; м. Першотравенськ – 4,5 м3 на 1 особу, тариф – 23,35 грн; м. Павлоград – 8,1 м3 на 1 особу, тариф – 29,05 грн; м. Синельникове – 6,4 м3 на 1 особу, тариф – 22,70 грн; смт Покровське – 4,05 м3 на 1 особу, тариф 18 грн. А, приміром, у м. Запоріжжя, яке стоїть фактично на р. Дніпро, тариф на водопостачання і водовідведення разом становить 58 гривень!

Аналізуючи дане питання, слід зазначити, що специфіка господарської діяльності підприємств, що забезпечують послугами централізованого водопостачання та водовідведення споживачів різних регіонів країни, базується на різних чинниках, які об’єктивно впливають на фінансові результати діяльності цих підприємств та рівень тарифів.

Різний рівень тарифів на підприємствах значним чином залежить від місцевих особливостей виробництва та надання цих послуг, а саме від джерела водопостачання, його віддаленості від споживачів, обсягу реалізації послуг водопостачання та/або водовідведення, кількості споживачів, яким надані послуги, стану основних фондів, розгалуженості комунікацій та багатьох інших факторів, які впливають на величину собівартості тарифів.


Тетяна Кіяшко –
активіст, модератор найчисельнішої в районі сторінки у Facebook «Межівська дошка оголошень»

– Формат слухань вийшов конструктивним і, прямо скажемо, корисним. Це живе спілкування – ніякі соцмережі його не замінять.
Чи отримала інформацію, яку хотіла? Певною мірою – так.

Але нюансів з’ясувалося дуже багато, а значить і ще більше питань. Десь суто технологічних, десь економічних…

Все далеко не так просто, як здається на перший погляд, коли ми жваво обговорюємо: чому вода коштує не стільки, а стільки…

Є ті питання, де ми почули відповідь. Це і необхідність встановлення лічильників – ДЛЯ ВСІХ! І заборона поливу городів з мережі водопостачання. І навантаження на одного абонента, адже виявляється за однакової кількості членів родини – одні чомусь сплачують за 8 і 10 кубів води, а інші – лише 1 м3, а то й менше…

А є й такі, де б хотіла більш розгорнуту відповідь, наприклад, по втратах на водогоні. Я не говорю, що це абсолютна вина керівництва ОТГ чи «Комунсервісу». Ми почули, що водогін збудовано 1973 року. Але треба всім гуртом звертатися за допомогою до області та держави.

На адресу керівництва громади скажу, що подібні слухання – це правильно, але можна активніше реагувати на питання людей в мережі. Сьогодні – це чи не головний канал спілкування.

По тому, з чим мені важко змиритися – так це якість, і ще раз якість води. Встановлення водонапірної вежі, заміна розвідних мереж по селищу – все це необхідно робити.

Ми (небайдужі жителі Межової) розуміємо, що проблему якості води могла б вирішити реконструкція водогону з Тарасівки. Але також розуміємо, що це непідйомна сума для місцевого бюджету (від ред.: мова йшла про суму від 65 мільйонів гривень). Тому готові, без вагань, почати збір підписів під листом до керівництва області, а то й країни.

З приводу того, що на слухання прийшли одиниці, навіть коментувати не хочеться…


Олена Вітрова –
активіст, працівник податкової інспекції

– Почула для себе багато корисної інформації. Є факти, про які ми всі добре знаємо, а є цифри та аналіз, які почула вперше. Хотілося б, щоб сьогоднішнє обговорення, а це і структура утворення тарифів (енергоносії, заробітна плата тощо), почули якомога більше людей.

Шкода, що нас прийшло так мало. Аж дивно, якщо не сказати – розчарована… Особливо на фоні того, скільки земляків активно висловлювались у соцмережах з даного питання, у них було своє бачення. Але, якщо не приходити на такі зібрання, їх думка так і загубиться у соцмережах.

З пропозицій – сподобалися плани щодо встановлення водонапірної вежі. Я думаю, це повинно покращити якість води у селищі.

Тариф однозначно виглядає зависоким, але і наведені аргументи та розрахунки говорять, що це вимушений захід.

Від себе особисто висловлю пропозицію, що, без сумнівів, треба піднімати якість води – всіма доступними методами.

* * *

З повідомленням про намір зміни тарифів по КП «Комунсервіс» Межівської селищної ради на водопостачання та водовідведенняможна ознайомитись у районній газеті «Межівський меридіан» №20 від 23 травня 2020 року, на нашому сайті за посиланням, а також на офіційній сторінці КП «Комунсервіс» у Фейсбук.

Євген ТРАВНЕВИЙ