Готуйте ідеї на наступний рік!

Сільський дендропарк у Новопідгородному, велогурток у Межівській ЗШ №1, облаштування громадського простору, як комфортного місця для розвитку можливостей жителів Межівської ОТГ, організація туристичних маршрутів населеними пунктами громади від СКЗК «Межівська центральна публічна бібліотека».

Саме ці ідеї стали переможцями конкурсу проектів місцевого розвитку «Громадський бюджет», який вдруге проводиться Межівською селищною радою і реалізація яких планується у 2020 році.

Нагородження переможців – авторів проектів – відбулося перед початком тридцять сьомої сесії Межівської селищної ради VII скликання.

У чому полягає головна мета цих ідей? Які суми отримають переможці з бюджету Межівської селищної ради? І нарешті: чому активістам варто вже сьогодні готувати свої проекти на наступний рік?

Про це і не тільки читайте у суботньому матеріалі нашого кореспондента Антоніни Тарасенко, яка, до речі, стала переможцем конкурсу з проектом сільського дендропарку в с. Новопідгородне.

Наші вітання!!!


Соціальна активність мешканців громади гарантує її розвиток. Це не просто слова, тому є дієві приклади. Мова йде про громадський бюджет (бюджет участі). Ті, хто має ідеї щодо покращення інфраструктури населених пунктів, облаштування громадських місць чи організації дозвілля громадян, можуть втілити їх. Для цього необхідно створити обґрунтований проект реалізації свого задуму і подати його на селищний конкурс.

Минулого року завдяки бюджету участі було побудовано майданчик для відпочинку у Водолазькому, придбано форму і обладнання для проведення уроків Захисту Вітчизни у Володимирівській школі, придбано тренажери для майбутнього фітнес-центру у Райполі та облаштовано зону відпочинку для учнів початкових класів у Новопідгороднянській школі. Це начебто й небагато, але цього хотіли люди, це було їм потрібно, і вони активно голосували за свої проекти.

Цього року бажаючі теж могли подати заявки на фінансування місцевих ініціатив. І ось уже позаду відбір проектів, напружений процес голосування за найкращі і найцікавіші. За результатами голосування переможцями визнані наступні проекти, які будуть профінансовані з селищного бюджету в загальній сумі на 256,625 тис. грн. Їх чотири.

 

«Сільський дендропарк у Новопідгородному як чинник природоохоронної діяльності та посилення туристичної привабливості села»

Проект буде реалізовано на території села Новопідгородне Райпільського старостинського округу. Проблема збереження навколишнього середовища наразі дуже актуальна. Тотальне вирубування дерев має низку негативних наслідків – збільшення рівня забрудненості повітря, збільшення кількості і потужності пилових бур, вихід річок із берегів. У окремо взятому населеному пункті це не так масштабно, але все ж помітно. Останніми роками дерева майже не насаджуються, тільки випилюються (бо вже старі, аварійні).

Цей факт спричиняє погіршення екологічної ситуації, а також зовнішнього вигляду центральної частини села. Мета проекту – створити сільський дендропарк у центрі Новопідгородного, поступово насаджуючи різні види дерев, кущів (включаючи екзотичні та рідкісні), облаштовуючи тематичні зони. Закупка садивного матеріалу якраз і буде здійснена за рахунок місцевого бюджету.

 

«Згуртування громади через нові соціальні практики дозвілля та заходи неформальної освіти шляхом облаштування громадського простору»

Проект буде реалізовано на території селища Межова, проспект Незалежності, 7/1

Створюючи його, громадська організація «Крок у світ» мала на меті згуртування громади. Зараз її члени активно працюють над створенням ХАБу – мультифункціонального громадського простору для реалізації запитів молоді та активних громадян у спілкуванні, неформальному навчанні та відпочинку. «Крокуси» (так їх називають) мають приміщення, яке потребує ремонту та оснащення. Коштами виграного ГО «Крок у світ» проекту «Будуємо Україну разом (БУР)» у липні-серпні 2020 року за участі волонтерів із різних куточків України та жителів селища було відремонтовано велику залу громадського простору. А залучення коштів громадського бюджету допоможе оснастити відремонтовану залу сучасними меблями та обладнанням, необхідними для організації роботи. Це забезпечить створення комфортного місця для розвитку можливостей жителів Межівської ОТГ – проведення майстер-класів, тренінгів, здійснення неформальної освіти для дітей та дорослих, спілкування, зборів та комунікації.

У довгостроковій перспективі реалізація проекту стане прецедентом створення інструменту неформальної освіти для жителів громади (соціальне гуртування, саморозвиток, самореалізація, здоровий спосіб життя) через громадянську активність (волонтерство).

 

«Велогурток – альтернатива згубним сторонам вулиці»

Проект буде реалізовано на території селища Межова комунальним закладом освіти «Межівська загальноосвітня школа №1» МСР». Реалізація проекту передбачає придбання велосипедів та обладнання паркувальних місць у внутрішньому дворі навчального закладу. Це довгостроковий проект, який через велоподорожі залучить учнівську молодь різних соціальних категорій і членів їх сімей до здорового способу життя та знайомства з рідним краєм і видатними людьми. Заняття у велогуртку дозволить знизити рівень правопорушень серед учнівської молоді, відволікатиме дітей та підлітків від негативних проявів вулиці, сприятиме фізичному загартовуванню школярів та вихованню лідерських якостей у молоді, згуртуванню сімей.

Важливим фактором є те, що в гуртку можуть займатися всі члени сім’ї, і це однозначно позитивно впливатиме на мікроклімат у родинах.

 

«Цікава Межівщина: туристичними стежками рідного краю»

Проект буде реалізовано селищним комунальним закладом культури «Межівська центральна публічна бібліотека» на території населених пунктів: смт Межова, с. Веселе, с. Володимирівка, смт Демурине, с. Василівка, с. Іванівка, с. Новогригорівка, с. Преображенка, с. Райполе, с. Колона-Межова, с. Українка.

Бібліотечний туризм є перспективним напрямком роботи, що сприяє соціальному та культурному розвитку регіону, вихованню патріотизму, національної свідомості, поваги до історії, збереженню традицій, підвищенню престижу бібліотечних закладів.

Межівська центральна публічна бібліотека вже займається розробкою туристичних маршрутів визначними місцями Межівської ОТГ, виготовленням друкованої продукції туристичного спрямування. Цим вона популяризує зелений туризм як вид відпочинку, як можливість додаткового заробітку для сільського населення.

Бібліотека поширює інформацію про потенціал сільських територій та можливі послуги організації відпочинку, надає інформацію власникам садиб про історію населеного пункту, звичаї і традиції, легенди, цікаві місця краю.

Організація туристичних маршрутів потребує певного матеріального забезпечення. Необхідно придбати інвентар для організації дозвілля туристів під час екскурсій (намети, байдарки, велосипеди, фотоапарат, мікрофони, інвентар для ігор (м’ячі, теніс, бадмінтон), вудочки, розкладні столи та стільці тощо). Створення презентацій та відеороликів за проведеними екскурсіями сприятиме рекламі зеленого туризму на Межівщині. Для цього необхідно придбати ноутбук, проектор, аудіоколонки, екран. Саме на матеріальне забезпечення організації туристичних маршрутів націлений даний проект.

***

Досвід участі громадян (хоч і невеликий) у розподілі місцевого бюджету в громаді вже є. А тому кожен може докласти рук до покращення умов у своєму населеному пункті. Варто тільки не бути пасивним. Залишаючи негативні коментарі у Фейсбуці, ситуацію на краще не змінити. Куди дієвіше запропонувати щось конкретне, подавши власний цікавий і потрібний проект на конкурс. А потім втілити в життя свої бажання.

Тож громада чекає на ваші ідеї наступного року!

Антоніна ТАРАСЕНКО