Ой на річці, на Йордані…

Хрещення Господнє…

З цим святом православні християни пов’язують завершення зимового циклу свят.

У свято Богоявлення віруючі згадують про те, як у віці 30 років Ісус Христос прийшов до річки Йордан, щоб прийняти хрещення водою від Іоанна Предтечі.

Коли Ісус вийшов з вод Йордана, небеса розступилися і Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Нього. А голос з небес промовив: «Це є Син Мій возлюблений!»

Таким чином, світові явилася Пресвята Трійця: Бог-Син, Бог-Дух Святий, що зійшов на Христа у вигляді голуба, і Бог-Отець, що свідчив про Христа з небес.

У наші дні Водохреща третє, найбільше свято, яке завершує Різдвяні свята.  

…Головна традиція свята – звичайно ж водосвяття. 19 січня освячують  воду не лише у церквах та храмах,  а й у відкритих водоймах, таких як річки, ставки та озера…

Існує повір’я, що свята вода очищає і зцілює. Тому люди стають в чергу, щоб запастися святою водою на цілий рік. Якщо бути присутнім під час освячення води, то можна здобути зцілення своїх недуг. За хрещенською водою можна прийти і після свята або набрати її зі звичайного джерела, бо, за переказами, в водохресну ніч навіть проста вода має цілющу силу…

На жаль, цього року жителі району не дочекались справжніх  хрещенських морозів.

А проте, саме 19 січня матінка-природа таки подарувала нам гарну – погожу днину.

Про те, що свято Водохреща на Межівщині є одним з найулюбленіших – зайвий раз говорити не варто. Підтвердженням сказаному стала величезна кількість вірян, що зібралась цього дня біля Свято-Успенського храму  у Межовій в очікуванні на  чин освячення води …

Його провів благочинний Межівського округу церков протоієрей отець Андрій.

…Треба сказати, що багато хто із земляків відбув вечірню та вранішню служби і  з величезним нетерпінням  та різноманітними ємностями, наповненими водою чекали: коли врешті розпочнеться освячення цілющої водички.

– Христос увійшов у воду безгрішним і освятив усі води, – сказав у зверненні до межівчан благочинний Межівського округу церков отець Андрій  –  Тобто, на Водохреще освячена вся водна стихія. 

Пам’ятайте про тих, хто поруч з вами  – принесіть свяченої води своїм сусідам, особливо старим та немічним. Не забувайте їх…
Від храму люди відходили усміхненими з крапельками води на обличчі та поспішали до своїх домівок аби пригостити рідних та близьких, освятити своє помешкання.

…Ще з часів Русі Водохреща святкувалося широко й урочисто, і у всіх, без виключення, містах після літургії здійснювалася хресна хода на “йордань” – ополонку у вигляді хреста, прорубану на найближчому водоймищі.

Підтримують давні християнські традиції і на Межівщини – купелі, для бажаючих змити з себе гріхи та оздоровитися на увесь рік, цього дня освячувались водоймах району.

Зокрема, справжнє святкове обрядове дійство відбулося на ставку Запорізький селища Межова. Його організаторами вкотре виступила Межівська селищна рада.

Для всіх учасників заходу був встановлений намет для обігріву та переодягання. А крім того, всі бажаючі мали змогу випити склянку гарячого чаю чи духмяного глінтвейну (щодо останнього – то рекомендовано було зробити це саме після купання), скуштувати смачної шурпи. На місці чергували медична та рятувальна служби.

Власне купання розпочалося після того, як благочинний Межівського округу церков отець Андрій здійснив чин освячення води триразовим зануренням хреста.

Охочі сміливці триразово занурювалися у воду з головою. При цьому кожен мав  хреститься і промовляти: «В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!»

Варто відзначити, що на території Межівського району купання проходили в кількох місцях:

– Межівська ОТГ –  с. Іванівка, берег р. Вовча; с. Веселе, водойма в центрі населеного пункту; с. Водолазьке, берег р. Бик;

– Слов’янська сільська рада: с. Слов’янка, вул. Набережна, 40 у садибі «Перлина степу» – ;

– Новопавлівська ОТГ: с. Новопавлівка на р. Солона, плесо Гапка, правий берег ТОВ «Чугуєво».

Багато хто  вважає корисним для здоров’я занурення в крижану воду під час свята Водохреща, після чого відчувають великий прилив позитиву, хороших емоцій, говорять про здоров’я на весь рік.

До речі, є повір’я, і зовсім небезпідставне що в студеній хрещенській воді просто неможливо застудитися. Та при цьому, говорять, що  треба пам’ятати насамперед про духовний сенс цього таїнства.

P. S. Приємною традицію свята Водохреща вже не перший рік є обов’язкові відвідини благочинним Межівського округу церков отцем Андрієм Межівської Центральної лікарні.

Ось і цього року отець Андрій завітав до лікарні, освятив водичку медикам, які знаходилися на чергуванні і не мали змоги прийти до храму, а також освятив палати відділень стаціонару, поспілкувався із пацієнтами, побажав їм якнайшвидшого одужання з Божою допомогою…

Репортаж Євгена Травневого.