Про справи бізнесові в умовах карантину

Епідемія коронавірусу – це один із яскравих прецедентів, коли наслідки глобального явища найпершими відчувають не великі корпорації, а малий та середній бізнес. У зв’язку з карантином закриті заклади сервісу та торгівлі (крім продуктових), освітні та розважальні установи. Як же працюють в умовах обмежень магазини, які залишились діючими? Поговоримо про це з їх власниками.

* * *

Сергій і Неля Пізняки, смт Межова

Ця сімейна пара вже багато років торгує продовольчими товарами. Особливо великий асортимент кондитерських виробів. Їх магазин «Продукти. Кондитерські вироби» розміщена на території селищного ринку, тому карантинні обмеження зразу ж відбилися на стані справ.

Ось як говорить Сергій:

– Після закриття ринку тиждень взагалі не торгували. Тепер відкрилися. Сповістили про це населення через мережу Facebook. Але покупців зараз набагато менше, близько 50% від звичної кількості. Думаю, причиною тому і рекомендації перебувати вдома, і призупинення транспортного сполучення, адже у нас скуплялося дуже багато людей із навколишніх сіл.

Підприємці приймають замовлення телефоном, розвозять продукти по домівках (і не лише по Межовій).

А на робочому місці дотримуються вимог карантину: працюють у масках та рукавичках (цього ж вимагають і від покупців, але ті не завжди дослухаються). У магазині одночасно перебуває не більше двох людей.

Щодо настрою – то він у Сергія та Нелі бадьорий. Мають надію, що незабаром усе наладиться, а всі випробування треба пройти.

* * *

Магазин «Ельф», с. Райполе (Людмила Макара)

Підприємець має два магазини. Наразі працює тільки один, змішаної торгівлі (продукти та побутові товари). Господарчий з початку карантину закритий. Людмила Петрівна розповідає:

– Усі продукти є в наявності, у достатній кількості, якогось тотального дефіциту немає. Звичайно, покупців поменшало, але ми це розуміємо, адже карантин. Виручка дещо впала, приблизно на 10-15%. Але падати духом не варто, головне – щоб ця ситуація закінчилася з найменшими втратами. Ми в магазині і самі песимістичних розмов не ведемо, і людей намагаємося підбадьорити.

Вимог карантину тут дотримуються чітко. Продавці (а їх працює двоє з трьох зареєстрованих) на робочому місці знаходяться в масках та одноразових рукавичках. Власниця торгової точки забезпечила їх засобами захисту – сама пошила маски з розрахунку, щоб можна було міняти через 2-3 години. Більшість покупців теж приходять у масках (дехто шиє сам, а хтось отримав від ГО «НАДІЛ»). Торгова зала регулярно обробляється дезінфікуючим засобом (самі покупці відзначають, що майже весь час можна відчути його запах). Більше того, в магазині у вільному доступі знаходиться антисептик для обробки рук відвідувачів. А їх у приміщенні одночасно знаходиться не більше двох чоловік.

Щодо доставки продуктів додому – замовлень немає. Хоча соціальний працівник закуповує усе необхідне своїм підопічним.

* * *

Магазин «Каштан», с. Новопідгородне (Інна Горкава)

Підприємці Інна та Володимир Горкаві мають продуктовий магазин, бар та сауну. На період карантину два останні заклади не працюють. Відповідно, двоє зареєстрованих продавців теж знаходяться на карантині. Зараз Володимир Антонович торгує сам.

Він коментує ситуацію так:

– Обсяги продажів у магазині дещо зросли. Але через закриття бару та сауни виручка зменшилася майже наполовину. Змінився контингент покупців і характер покупок. Дітвора зараз не ходить зовсім, тож жуйки та різні дрібнички чекають закінчення карантину. Натомість дорослі закуповують продукти і побутові товари більш виважено – те, що потрібно для родини.

Підприємець не нехтує правилами гігієни, користується засобами захисту – маскою та рукавичками. Водночас зазначає, що в захисних масках приходить лише близько третини відвідувачів. Хоча в магазині надовго не затримуються – роблять покупки і йдуть.

Володимир Антонович, звичайно, розуміє, що наслідки пандемії для економіки країни можуть бути важкими. Але все-таки в майбутнє дивиться з оптимізмом, свій бізнес тримає на плаву. Головне, щоб вірус відступив.

* * *

Магазин «Білошвейка», смт Межова

Настала посівна пора. Зазвичай городники визначаються, що й де вирощуватимуть. Нинішньої карантинної весни донедавна стояло інше питання – де придбати насіння? От якраз у магазині «Білошвейка» й можна зараз придбати і насіння, і добрива. Хоча заклад спеціалізується на пошитті і продажу домашнього текстилю, проте має відповідний відділ (живемо ж у сільській місцевості).

Власниця торгового закладу розповіла, що з початком карантину магазин був закритий повністю, але ось уже майже тиждень як відкрився відділ торгівлі насінням.

– Про це ми давали інформацію у Facebook. Також телефонували постійним клієнтам, повідомляли про відновлення роботи. Хоча покупців значно поменшало, і, відповідно, набагато впала виручка, більше як на вісімдесят відсотків.

Як і в багатьох випадках, тут із двох зареєстрованих реалізаторів наразі працює лише одна продавчиня – Тетяна Макуха. Вона розповіла:

– У магазині виконуються умови забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту і дотримання відповідних протиепідемічних заходів. У торгову залу допускається не більше двох покупців одночасно. Підлога миється з додаванням дезінфікуючого засобу, у вільному доступі зразу на вході – антисептик для відвідувачів. Реалізатор працює в рукавичках та захисній масці.

До речі, про маски. Швейний напрямок діяльності «Білошвейка» реалізує через пошиття захисних масок.

Вони є у продажу трьох видів: одноразові та дві моделі багаторазових. Попри нинішні труднощі, настрій у колективі панує оптимістичний. Мине загроза – і відновиться діяльність у повному обсязі.

* * *

Опитані підприємці, які мають найманих працівників, запевнили, що всі питання щодо оплати в період простою закладів торгівлі будуть вирішені згідно чинного законодавства.

Антоніна Тарасенко.