То що, заБУРюємось? Атож, заБУРюємось!

Під ялинку 2020 року громадська організація «Крок у світ» отримала бажаний подарунок – звістку про відбір Межової для БУРтаборування. Кілька тижнів тому представники всіх відібраних для участі в проекті населених пунктів отримали запрошення до Львова. Місто Лева відвідали і межівчанки Лариса Матюхіна та Надія Жовнір. І поїхали не просто так, а пройшли там надзвичайно важливу Школу координаторів БУРтаборів. Про що дізналися, з ким познайомилися, чим надихнулися – про це вони розповідають читачам «Межівського меридіану».

 

– Доброго дня, пані Ларисо та пані Надіє! На сторінках нашого видання ми вже розповідали про проект БУР, як БУРівці відвідали Межову, знайомилися з активною молоддю селища, розповідали про себе та свою діяльність. А як ви з’їздили, яку інформацію привезли зі Львова?

Надія Жовнір:
– Наша поїздка тривала п’ять днів – цікавий, насичений період. Ми отримали багато корисної інформації, наприклад з тайм-менеджменту. Ну і, звичайно, основною темою спілкування були волонтерські проекти БУР. У нас попереду дуже багато роботи – БУРчики у Межовій, толоки, СТОвБУР, акції для залучення волонтерів – і все це для того, щоб уже 13 червня 2020 року волонтери з різних куточків України змогли зібратися у Межівській ОТГ, щоб спільно з нашими жителями облаштувати новий молодіжний простір, допомогти місцевим сім’ям в ремонті їх домівок та прикрасити муралом одну з будівель селища.

– Ви познайомилися з волонтерами, які беруть участь у проектах і організовують БУРтабори у своїх населених пунктах. Що це за люди? Чим вони живуть?

Лариса Матюхіна:
– Усі координатори волонтерських БУРтаборів, які збиралися у Львові – люди зайняті, працюючі. Серед них були службовець з держадміністрації, слюсар із соляної шахти, директор комунального підприємства міста. Але кожен з цих людей прагне змін, хоче щось створити корисне. Тому знаходять час на такі поїздки, на волонтерську діяльність. Буває, навіть відпустки беруть на роботі на період проведення табору в якомусь із визначених населених пунктів.

Надія Жовнір:
– До волонтерської організації входять зовсім молоді люди. Найстаршому тренеру 28 років. Решта ще молодші. Але коли маєш потребу щось змінювати, діяти, то в будь-якому віці відчуваєш себе молодим. Між БУРівцями довірливі стосунки, вони дружні і відкриті, легкі на підйом. Мають чіткі правила – життя без алкоголю, без порушень порядку. Щоранку о 7:00 зарядка (ми теж ходили, робили). Волонтерські команди формуються різновікові, туди можуть входити діти з 16 років (за письмовим дозволом батьків). Тому у волонтерській родині слідкують за порядком і дотриманням моральних норм. Хочу сказати, що молодь там просто горить у своїй діяльності. Нам на згадку подарували фото, на якому зробили дуже знаковий, як на мене, напис: «…у вас є все необхідне для успіху! Завжди про це пам’ятайте.» А ще побажали знайти таку молодь, яка буде достатньо зрілою, щоб творити Межову, творити Україну. Думаю, така молодь у нас є.

– А де ще, крім Межової, проходитимуть БУРтабори цього року? Коли він розпочнеться у нашому селищі?

Лариса Матюхіна:
У 2020 році БУР працюватиме у 13 громадах:

– Доманівка (Миколаївська область)
– Скадовськ (Херсонська область)
– Межова (Дніпровська область)
– Сокаль (Львівська область)
– Хмельницький (Хмельницька область)
– Шпола (Черкаська область)
– Приморськ (Запорізька область)
– Благодатне (Волинська область)
– Ясіня (Закарпатська область)
– Підкамінь (Львівська область)
– Званівка (Донецька область)
– смт Миронівський (Донецька область)
– Соледар (Донецька область)

До Межової команда волонтерів заїжджає в середині червня. Табір діятиме два тижні. Всього буде п’ятдесят чоловік, але не одночасно, а по двадцять п’ять щотижня. Це люди з усієї України, які на добровільних засадах беруть участь у проекті «Будуємо Україну разом». Звичайно, працюватимуть вони не самі. Нашим величезним завданням є зібрати команду місцевих волонтерів, які будуть допомагати гостям. З боку БУРівців приїде адміністратор, будівельник і відповідальний за створення муралу. Ця група заїде на чотири дні раніше, ніж решта, щоб узгодити всі нюанси безпосередньо перед початком робіт, зібрати і підготувати обладнання, матеріали, провести підготовчі роботи.

З нашого боку теж буде адміністратор, будівельник (відповідальний за проведення ремонтно-будівельних робіт). Такого майстра-будівельника нам треба знайти.

– Ви говорите про мурал. Розкажіть нашим читачам, що це таке, де його створюватимуть?

Надія Жовнір:
Мурал – це великий малюнок на стіні будівлі. Часто їх створюють у містах. Для такого малюнка у Межовій обрали стіну будівлі ДЮСШ. Наше завдання – обрати тематику зображення. Це має бути не рішення однієї людини, а колективне рішення, тому пройде опитування та обговорення ідеї. Важливо, щоб ініціатива виходила саме від людей, для яких це робиться. У цьому суть усіх дій БУРу – зацікавити і активізувати загал. Добре було б, якби приєдналися місцеві художники, хто має хист до малювання.

– Читачам, напевне, буде цікаво, чим ще займатимуться волонтери БУРу, крім роботи? І що робитимуть місцеві добровольці?

Лариса Матюхіна:
– Звичайно, будемо не тільки працювати! БУРтабір складається з двох частин. Зранку будівництво, малювання муралу, допомога сім’ям. Після 15:00 – культурно-освітня програма. Дозвілля волонтерів – це теж важлива задача, адже треба продумати, чим розважити людей, які допомагають нашому селищу. Чи то змагання організувати, чи щось показати. Ми сплануємо і запропонуємо, а вони оберуть, чим би хотіли зайнятися.

Надія Жовнір:
– Гостям хочеться познайомитися з людьми тієї місцевості, куди вони приїжджають, чи пізнати якісь місцеві цікавинки (та сама пожежна частина, її теж не кожен бачив). Тому намагаємося скласти якнайцікавішу програму дозвілля волонтерів. Місцеві помічники будуть разом з гостями.

– Важливе питання – фінансування проекту. Звідки кошти на ремонтно-будівельні роботи, оплату квитків для приїжджих БУРівців, проживання, харчування тощо?

Лариса Матюхіна:
– Волонтерські проекти БУР реалізуються за рахунок грантових закордонних фондів. Іноді їх фінансує Міністерство молоді та спорту. Орієнтовна сума і хто профінансує наш проект, буде відомо ближче до початку робіт. Суми розписані на кожну статтю витрат – харчування, проїзд, ремонт у сім’ях, створення громадського простору та муралу.

Але обов’язкова умова, як і в кожного грантового проекту – це співфінансування. 30% заявленої суми має назбирати громада. Як це зробити? Шляхи різні: майстер-класи, акції, благодійні заходи, толоки, ярмарки тощо.

Для приїжджих волонтерів проживання, проїзд, харчування, культурна програма у вільний час – усе безкоштовно. І їх робота не передбачає оплати, місцеві добровольці теж працюватимуть на громадських засадах.

Надія Жовнір:
– Оголосимо акцію СТОвБУР (СТО (сто гривень) в БУР). Вона передбачає збір коштів серед населення, зацікавленого у реалізації проекту. Будемо шукати друзів, які можуть зробити такий внесок у спільну скарбничку проекту. Але це не обов’язково 100 грн. Хто може п’ять чи десять – будемо раді. Обов’язково звернемося і до керівників підприємств, і до спортсменів, і до всіх жителів Межової та громади.

– Отже, з чого починаємо? Що доносимо до людей в першу чергу?

Надія Жовнір:
– Важливо з самого початку донести до людей думку про те, що створення громадського молодіжного простору – добра справа. Це буде місце, яке потрібне і молоді, і працюючим людям.

Щоб було де зібратися для вирішення якихось важливих питань, провести тренінг чи презентацію творчої роботи. На свої заходи зможуть збиратися молоді мами, ветерани АТО, творчі люди. Тому важливо ще до початку роботи дати населенню якнайбільше інформації. Тоді, сподіваюся, і підтримки буде більше. А безпосередньо створення простору розпочнемо з БУРчика – будемо демонтувати зайві стіни в обраному приміщенні, готувати кімнату до ремонту.

Лариса Матюхіна:
– Для всіх бажаючих стати волонтером буде розроблена певна аплікаційна форма, заповнивши яку, можна зареєструватися на проект. Обов’язково будуть оголошення в соцмережах. Отож, шановні межівчани, приєднуйтеся до “Крок у світ». Зробимо добру справу спільно!

Бесіду вела Антоніна Тарасенко