Загорілися самі і готові запалювати інших

«Межівський меридіан» кілька разів за останні півроку розміщував матеріали про участь Межівської громади у проекті БУР («Будуємо Україну разом»). Читачі познайомилися з історією цього волонтерського руху, дізналися про участь ГО «Крок у світ» у конкурсі на створення молодіжного простору в селищі. Ми продовжуємо публікації на тему «БУРіння».

Наразі мова піде про підготовчу роботу перед початком БУРтаборування у Межовій. 11 червня до нас знову завітала команда волонтерів, які зустрілися з представниками громадської організації «Крок у світ», влади та бізнесу.

Про що йшла мова – до вашої уваги.

Цього разу БУРівці Настя, Андрій та Олексій приїхали до Межової, щоб детальніше обговорити план роботи майбутнього табору, безпосередньо познайомитися з сім’ями, у яких працюватимуть волонтери, обговорити концепцію майбутнього молодіжного простору, муралу та нагальні питання про інші потреби й можливості їх реалізації. Вітаючи гостей, Межівський селищний голова Володимир Зражевський зазначив: «Такі проекти, як БУР, дають змогу відчувати підтримку громадам, які мають задум, але не мають фінансової можливості його втілити. Особливо зараз, під час пандемії, коли на місцеві бюджети лягли величезні витрати на боротьбу з коронавірусом та його наслідками». Він висловив надію, що місцевий бізнес підтримає ідею створення молодіжного простору.

Як ми вже писали раніше, БУРтаборування передбачає три напрямки діяльності: облаштування громадського простору, створення муралу та допомогу сім’ям, які її потребують. Ось що говорить Настя:

– Ми спочатку відбудовували зруйноване житло на сході країни. А коли дія наших таборів поширилася на всю Україну, ми почали допомагати покращувати житлові умови родинам, які потрапили у скрутне становище. Таких сімей, на жаль, в Україні багато. Іноді те, що ми робимо – це дуже прості зміни (просто пофарбовані стіни чи придбане дитяче ліжко), але потім ці люди розуміють, що це зроблено для них, і вони надалі почуваються набагато впевненіше. Адже про них не забули, вони комусь потрібні. Найважливіше – ми не приходимо допомагати, як соціальні служби. Ми приходимо і даємо людям зрозуміти, що вони можуть зробити ці зміни самі. Тобто ми даємо вудочку і показуємо, як нею можна зловити рибу.

Розмову продовжує Андрій:

– Під час проекту волонтери тісно співпрацюють із сім’ями. Ця взаємодія народжує нові зв’язки, дружбу, причому по всій Україні. А місцеві волонтери по закінченні проекту продовжують контактувати з ними, допомагають їм і далі. Часто потім народжуються нові ідеї і проекти. Що важливо, родини, яким допомагали БУрівці, позбуваються зневіри, розуміють, що у них є майбутнє. І всі навколо теж це розуміють. Тому психологічна складова нашого проекту БУР теж дуже сильна. Але бувають такі ситуації, що й психологічна допомога необхідна. Тоді в родину запрошують психолога.

– Опісля в таких сім’ях з’являється відчуття, що й вони можуть творити цінності. Вони можуть долучатися до проекту, брати участь у таборуванні, – додає Олексій.

Важлива деталь, на якій наголосила Анастасія, – БУрівці не приїжджають як будівельний загін, щоб тільки будувати чи ремонтувати. Друга частина табірного дня – це культурно-розважальна програма. Вони разом із місцевими волонтерами навчаються, розважаються, спілкуються. І, зазвичай, їм цікаво поспілкуватися з місцевими людьми. Це можуть бути вчителі, бізнесмени, представники влади, творчі особистості. І вони розкривають свої яскраві сторони як для волонтерів, так і для місцевих активістів.

Гості показали багато прикладів реалізованих проектів: створені найрізноманітніші мурали, облаштовані найкреативніші громадські простори (навіть у старому автобусі – простір на колесах, що дуже зручно і цікаво).

– Усе що відбувається, стає можливим завдяки взаємодії і співпраці громади, бізнесу, влади, коли задіяні ресурси з різних джерел, – розповів Олексій. – БУР має спільноту соціальних інвесторів, яких ми називаємо БУРдрузями (бо цінуємо їх, дружимо з ними). Це люди, які вірять в те, що ми робимо, у ті перетворення, які відбуваються в громадах навколо проекту. І вони на регулярній основі щомісяця підтримують нас фінансово. Цей ресурс і перетворюється потім чи то в дитяче ліжечко, чи іншу добру справу.

Хто ж фінасуватиме проект у Межовій? Частина коштів буде з USAID (Агентства США з міжнародного розвитку), частину профінансують БУРдрузі, ще одну – «Будівельне шоу». До речі, про «Будівельне шоу». Ось як розповіла Настя:

– Минулого року у нас був партнерський проект з каналом «1+1», який знімав сюжети про перетворення, що відбуваютья навколо проекту. Цьогоріч ми працюватимемо з «Будівельним шоу» (робоча назва). Телепроект, який покаже, як через волонтерську роботу можна допомагати сім’ям. Із 13 населених пунктів, де цьогоріч пройде БУРтаборування, телевізійники обрали чотири, серед них і Межова. Їх зацікавили історії наших героїв, учасників АТО, тому вони профінансують роботи. Випуски «Будівельного шоу» подивиться вся Україна. І глядачі мають надихатися цими історіями, прикладом людей, які не сидять і не чекають допомоги, а самі починають щось змінювати у своєму житті.

На що ж ідуть кошти? Оплачуються проїзд волонтерів, харчування, проживання, придбання матеріалів. Також витрати на розробку концепції простору (запрошують архітектора). Під час БУРтабору робиться одна частина (зала, кімната тощо), а громада має дорожню карту на кілька років, щоб закінчити облаштовувати задумане.

Усі, хто долучиться до проекту, мають можливість подати заявку на осінній БУРлаб – школу проектного менеджменту. Там вони навчатимуться опрацьовувати свою ідею, отримувати на неї фінансування і вийти вже з готовим проектом, який можна далі розвивати. Настя, Андрій та Олексій оглянули приміщення, де буде створюватися громадський простір, відвідали родини, у яких працюватимуть волонтери. На місцях детально обговорили фронт робіт.

Друга частина дня після зустрічі з громадською спільнотою була присвячена організаційно-розважальній програмі.

На Запорізькому ставку зібралися межівчани, які брали участь у БУРчику (див. №23 від 13.06.2010), на БУРпікнік. Але це був не просто відпочинок. Більше трьох десятків людей знайомилися між собою, озвучували мету своєї присутності. Багато з них говорили, що хотіли побачити організацію «Крок у світ» зсередини, зрозуміти, чим живуть її члени. Також у змагально-ігровій формі визначалися, яким бачать майбутній молодіжний простір. Усе вирішувалося командно, спільним обговоренням.

Більшістю зійшлися на думці, що це має бути кімната-трансформер, яку можна пристосувати для будь-якої аудиторії і для будь-яких потреб.

А ще вирішували, як же називатиметься простір? Одна з команд запропонувала назвати «Комора» – там усе для всіх є. Інша виходила зі своїх відчуттів – там круто, тому назвемо простір КУЛя (з англійської cool – “круто”). Драйву, креативу і фантазії вистачало. Після плідної роботи – купання у ставку, смачна шурпа та шашлик.

Запам’яталися дві фрази, які передають атмосферу цілого дня насиченої роботи: «Проект завершиться – залишиться ідея…», «Ми загорілися самі і готові запалювати інших». Гості-волонтери сподіваються, що табір стане початком довгої співпраці з Межовою.

Отож, чекаємо БУР у Межовій 30 липня – 9 серпня. Усі, кого цікавить участь у такому масштабному проекті, приєднуйтеся!

Антоніна ТАРАСЕНКО