Завершено реалізацію громадських проектів-2020

2021-й рік вступив у свої права, перейнявши естафету від року 2020-го. Бо саме в новому році розвивати і продовжувати те, що розпочато в минулому. Стосується це і громадського бюджету. Наприкінці минулого року було завершено реалізацію проектів-переможців бюджету участі. Це чотири добрі справи, втілені в життя. Це чотири ініціативи, які сприятимуть формуванню позитивного іміджу громади. У попередньому номері «Межівський меридіан» повідомляв про відкриття молодіжного простору «Крокус-ХАБ», який був одним із чотирьох проектів громадського бюджету. Сьогодні мова про решту втілених задумів.

Велосипед – гарна альтернатива вулиці

29 грудня, напередодні Нового року, у Межівській школі №1 стартував проект громадського бюджету – 2020 «Велогурток – гурток-альтернатива згубним проявам вулиці». Його мета – пропагування здорового способу життя, фізичне загартовування школярів, відволікання дітей та підлітків від негативних проявів вулиці, виховання лідерських якостей у молоді, згуртування сім’ї.

Даний проект має соціальну направленість, до його цільової аудиторії входять сім’ї різних соціальних категорій (учні та їх батьки); внутрішньо переміщені особи; багатодітні родини. На жаль, зараз не тільки молодь, а й старше покоління все більше й більше часу проводять біля комп’ютерів та з гаджетами. Тому дуже важливо, що відвідувати гурток може вся сім’я, що покращує стосунки між її членами.

Проект складається з теоретичної та практичної частин. Теоретична частина передбачає проведення серії інтерактивних лекцій про велосипедну інфраструктуру, прийоми водіння велосипеда (як рушити, загальмувати, використати сигнальні жести), оснащення велосипеда та велосипедиста. А на практичних заняттях гуртківці застосовуватимуть вивчене в реальних умовах. У веломандрівках діти пізнаватимуть історію рідного краю, знайомитимуться з пам’ятками природи.

Загальна вартість проекту склала 59 500 грн. За ці кошти придбано сім велосипедів – два для дорослих і п’ять дитячих, а також обладнано 80 паркувальних місць.

У презентації проекту взяв участь селищний голова Володимир Зражевський. За його словами, Межівська школа №1, мабуть, найбільш веломобільна у всій громаді. Тому логічно, що цей проект здобув підтримку серед населення під час голосування. А директор школи Юлія Козак вважає так:

–  Вкладаючи кошти сьогодні в розвиток і навчання дітей, ми турбуємося про наше щасливе майбутнє.


Оновлюємо сільський парк

Минулої осені у Новопідгородному реалізовано черговий проект розвитку села у рамках громадського бюджету Межівської селищної ради «Сільський дендропарк у Новопідгородному як чинник природоохоронної діяльності та посилення туристичної привабливості села». Він передбачав насадження нових дерев у парку та квітів у центрі села. Оскільки навколо парку розміщені навчальні заклади (школа, дитячий садок), сільський клуб, дитячий майданчик, то поновлення зелених насаджень буде корисним, адже регулюватиме температуру повітря в зоні відпочинку, зменшуватиме його загазованість.

Розпочали роботу з 17 жовтня 2020 року. Це була знакова дата, оскільки саме того дня вся Україна висаджувала 1 000 000 дерев. Цю масштабну акцію започаткували Національний проект «Книга рекордів України» та найбільший діловий клуб, який об’єднує лідерів українського бізнесу «CEO Club Ukraine».

Ініціативна група та активні громадяни висаджували багаторічні квіти на порожній ділянці біля сільського клубу. На нове «місце проживання» заселилися троянди, ромашки, деревовидні півонії, юкки, тюльпани та іриси. Водою для поливу забезпечили ТОВ «Вектор-Х» (Харламов В.В.) та ФОП Науменко А.А. Підприємець Рачок Л.М., у якої придбали садивний матеріал, дала детальні інструкції, як правильно посадити всі рослини. До новопідгородян того дня приєднався селищний голова Зражевський В.М. Працювали люди дружно і старанно.

Це був перший етап реалізації проекту. Другим стало поновлення зелених насаджень у діючому сільському парку. Древами та кущами засаджено дві порожні ділянки. Тут з’явилися молоді липи, катальпи, берези, жасмин, калина, магонія падуболиста. Уздовж центральної вулиці висаджено туї та ялівці. Знову надійшла допомога від ТОВ «Вектор-Х» (полив, буріння ям під дерева). Та й робочі руки жінок з бригади аж ніяк не були зайвими. А підприємець Анатолій Науменко забезпечив доставку саджанців з лісництва.

Для облаштування паркової зони відпочинку виготовлені лавки та стіл для шахів. Навесні вони будуть встановлені на постійні місця. Загальний бюджет проекту склав 50 000 грн.

Таким чином, покладено початок створенню дендрологічного мініпарку, що передбачає насаджування різноманітних видів дерев, кущів, трав’янистих рослин, формування тематичних секторів, створення екологічної стежки. Завдяки реалізації проекту покращиться вигляд центру села, Новопідгородне стане більш туристично привабливим.

Участь і перемоги у різноманітних грантових конкурсах потихеньку стають для новопідгородян традиційними. А добрі традиції варто продовжувати.


Варто зазначити, що велогурток і дендропарк – це ті проекти, що реалізовані, образно кажучи, не виходячи з громади – відбувся певний колообіг грошей. Кошти місцевого бюджету витрачені на закупівлю товарів та послуг у місцевих підприємців та Межівського лісництва. Тобто вони у вигляді податків знову надійдуть до місцевого бюджету.


Про цікаву Межівщину

Межівська ОТГ має величезний туристичний потенціал, але, на жаль, він використовується не ефективно. Межівщина – перспективний напрямок для розвитку туристичного бізнесу. Минувшина нашого краю дуже бурхлива і суперечлива, але мало відома. Тож реалізація проекту «Цікава Межівщина: туристичними стежками рідного краю» сприятиме розвитку туризму в Межівській ОТГ, залученню молоді до дослідження історії рідного краю, поширенню інформації про потенціал сільських територій та можливі послуги для відпочинку. Як результат – залучення додаткових інвестицій у громаду.

Крім цього, проект передбачає вивчення та дослідження території населених пунктів щодо наявності цікавих туристичних об’єктів (смт Межова, Демурине, села Веселе, Володимирівка, Василівка, Іванівка, Новогригорівка, Преображенка, Райполе, Колона-Межова, Українка). Для цього розроблено екскурсійні маршрути в межах населених пунктів, проведено пробні екскурсії.

У рамках проекту придбано інвентар для організації дозвілля туристів під час екскурсій: намети, байдарки, велосипеди, фотоапарат, мікрофони, інвентар для ігор (м’ячі, теніс, бадмінтон), вудки, розкладні столи та стільці тощо. Загальний бюджет склав 91 125 грн.

І народні умільці, і туристи, і приватні підприємці, і краєзнавці отримали ще більше інструментів для втілення задумів, проведення досліджень, реалізації цікавих ідей.

Наприкінці минулого року, 23 грудня, в Межівській ОТГ відбулася перша робоча зустріч з представницями підприємства «Ярмарок України», на якій бібліотечні працівники продемонстрували відеоматеріали про реалізацію проекту. Також у ході зустрічі були обговорені можливості розвитку туризму в нашій громаді. Гості змогли проїхати одним із туристичних маршрутів у

Підготувала Антоніна ТАРАСЕНКО