Наш Сава Божко всіх скликає

Під такою назвою 25 червня в СКЗК «Межівська центральна публічна бібліотека» пройшла літературно-краєзнавча конференція, приурочена пам’яті видатних діячів науки і культури. Власне конференції передували відвідування могили Сави Божка та відеопрезентація з питань, внесених у програму заходу.

«Розстріляне відродження» – літературно-мистецьке покоління 20-х – початку 30-х років в Україні, яке дало високохудожні твори в галузі літератури, живопису, музики, театру, і яке було знищене тоталітарним сталінським режимом. Література цього періоду відзначається багатством стилів, жанрів, вершинних мистецьких надбань. У галузі розбудови літератури у свій час працювали Микола Зеров, Микола Хвильовий, Сергій Єфремов, Микола Куліш, Павло Филипович та інші. Серед них багато наших земляків, про яких і йшла мова на літературно-краєзнавчому заході.

23 червня у Крутоярівських степах звучали вірші Петра Бабця, Володимира Попова, Наталії Коноваленко. Також шанувальники творчості Сави Божка поклали квіти до могили поета.

Напередодні конференції, 24 червня, працівники відділу обслуговування користувачів СКЗК «Межівська ЦПБ» провели відеопрезентацію з питань, що будуть розглянуті на заході. Присутня на презентації керуюча справами виконавчого апарату Межівської районної ради Вікторія Діденко зазначила, що за десять років, що минули від попередньої конференції, представлені на інтернет-сайтах матеріали стосовно життя і творчості Сави Божка, на жаль, мало поповнилися. А Петро Бабець додав, що задача цьогорічної конференції саме й полягає в тому, щоб закрити ту прогалину, використавши нову унікальну інформацію. На книжковій виставці були представлені матеріали не лише про наших земляків Саву Божка та Василя Мисика, але й про інших митців того часу. Зокрема твори Григорія Костюка, Юрія Лавріненка, Олександра Голобородька, Івана Костирі та інших авторів. Тому й коло питань, винесених на обговорення, було досить широким.

На початку конференції до її учасників телефоном звернувся заступник директора Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка, старший науковий співробітник Сергій Гальченко. Гостем заходу був старший викладач Донецької політехніки Володимир Алтухов (м. Покровськ). Він познайомив межівчан з долею політв’язня Данила Шумука, зокрема з періодом перебування його в місті Красноармійську (нині Покровську). Гість передав бібліотеці власні твори.

Голова літературного об’єднання «Літературне слово Межівщини» Петро Бабець ознайомив присутніх з новими дослідженнями про життя та творчість письменників-земляків – Сави Божка, Миколи Чернявського, Миколи Сарми-Соколовського, Бориса Тенети, Івана Сокульського. Про земляків – жертв тоталітаризму розповіли Інна Басараб та Анна Грицай. Також працівники бібліотеки підготували літературний монтаж з творів репресованих митців України. Пісню на слова Василя Мисика виконала Алла Тишковець, а вірші Федора Кислицького читала Інна Левковець.

Цьогорічна конференція стала майданчиком для обміну досвідом, професійного спілкування, налагодження нових зв’язків. З неї стартував новий етап у дослідженні невідомих дося сторінок літературної та краєзнавчої спадщини Межівщини.

Антоніна ТАРАСЕНКО