В граніті їхні імена… (ч. 4)

Іванівка

912 жителів села були призвані на фронт. Не повернулися до рідних домівок (загинули та пропали безвісти) 306 чоловік. Серед них Кий А.Е – учасник Сталінградської битви (пропав безвісти). Рядовий Луценко П.Г. загинув 1943 року. Капітан Мишаткін І.Ф. поліг у 1943 році. Олефір І.І. у 1943 році був поранений, пропав безвісти. Угнівенко І.С. визволяв Білорусію. Останній лист від нього був із Ново-Борисова. Пропав безвісти.

Визволяючи Іванівку, загинули 38 бійців, які поховані у братській могилі. Відомі прізвища 28 з них.


Новопідгородне

У перші місяці війни сотні новопідгородян пішли на фронт, семеро – добровольцями: Засипка І.Ф., Сніда М.І.,
Костюк Ф.П., Говоруха Г.М., Острянин М.П., Бондик А.Г., Романій Є.М. Двоє з них, Сніда М.І. та Острянин М.П., загинули. Загалом не повернулося додому 210 жителів Новопідгородного. Серед них старший сержант Белименко Ф.Л. – працював трактористом, 1941 року призваний до армії, служив у Москві при Міністерстві оборони на бронепоїзді. Загинув у Польщі 15 травня 1945 року. Лейтенант Вірченко Н.С. служив у піхотних частинах, загинув у Східній Прусії 1944 року. Посмертно нагороджений орденом Слави. Рядовий Салько Г.Н. пішов на дійсну службу у січні 1941 р., служив у Житомирі в танковій частині. Загинув у перші дні війни у боях за село Куравиці Млинівського району Рівненської області.

У боях за Новопідгородне загинуло 48 бійців. Вони поховані в братській могилі, у сільському парку. Відомі прізвища лише семи з них. Поряд з могилою розміщено пам’ятник односельцям, які загинули на різних фронтах Другої світової.


Попутно-Одрадне

«Хутір Попутний» – так зазначено у багатьох воєнних донесеннях. Ось як повідомляє про події вересня 1943 року сайт Всеукраїнського ГО «Союз «Народна пам’ять»: «Тут 9-10 вересня 1943 року підрозділи 23-го механізованого корпусу прорвали німецьку оборону, і наступаючі сили кинулися в західному напрямку на Демурино і Чаплине. У відповідь німецькі танкові та механізовані частини завдали контрудар, одночасно з північного і південного напрямків. У результаті, до 11 вересня частина тих радянських частин і підрозділів, що наступали, потрапила в оточення. За спогадами місцевих жителів, саме село Попутне кілька разів переходило з рук в руки. Вирішальний наступ наші війська здійснили 12-14 вересня 1943-го. З цього моменту фронт безперервно почав рух на захід і південний захід, у бік Дніпра».

Втрати у боях за визволення Попутного були значними: за офіційними даними близько 430 солдатів полягли в той день. Усі вони поховані у Братській могилі в центрі села. Із 430 полеглих відомі прізвища 26.


Новогригорівка

У вересні 1943 року частини Червоної Армії визволили Новогригорівку від окупантів. Перед відступом ворог, від люті за свою поразку, уже вдруге спалив село.

132 захисники Вітчизни не повернулися до рідної домівки. Імена загиблих новогригорівців занесені на меморіальні дошки пам’ятника односельцям, який встановлено 1 вересня 1967 року. Поховані у братській могилі на цивільному кладовищі в Новогригорівці і 10 воїнів 17-го стрілецького полку 91-ї стрілецької дивізії (один із них відомий, дев’ять інших невідомі) і два партизани з місцевих жителів: Нікітін Р.Й. та. Крамарчук К.М.

Ті, хто залишився живим, повернулися додому з високими нагородами. Серед них захисники Ленінграда – Тупотін А.В., Симоненко М.П., Бондаренко П.С.; учасники Сталінградської битви – Кліпаков М.П. і Литвиненко І.С.; учасники битви на Курській дузі – Чоботар О.Д., Царинний І.Д., Угнівенко П.М. До рідної Новогригорівки повернувся 51 захисник Вітчизни.


Красногорівка

У квітні 1956 р. встановлено скульптуру «Скорбота» і у Красногорівці. Імена земляків занесені на меморіальну дошку пам’ятника односельцям, який був встановлений поруч з братською могилою. Всього тут поховано 16 чоловік, з яких відомі тільки четверо.


Новопавлівка

Близько 2000 новопавлівців вступили до лав Червоної Армії, щоб із зброєю в руках захищати свою землю. Багато з них прославилися на фронтах Другої світової: полковники Романенко І.А., Алюха А.М., Колесніков М.Н., Буц Є.А., Таран І.І., Шовкопляс І.Т. Уродженцю села Надточому І.І. присвоєне почесне звання Героя Радянського Союзу. Більше 200 бійців-новопавлівців були нагороджені орденами й медалями. Серед них кавалери ордена Червоної Зірки Примостка П.Г., БіловТ.І., Моргуль П.М.; ордена Вітчизняної війни – Терещенко М.І., Богданов С.О. та багато інших.

Жителі села гідно вшанували пам’ять своїх полеглих односельців. Їхні імена увіковічені на мармурових плитах Братської могили.

У серпні-вересні 2012 року було проведено реконструкцію «Братської могили радянським воїнам та пам’ятного знака воїнам-землякам».