“Я нікому не заважаю”

Таку фразу кинула водієві автомобіля молода мама з дитячим візком на його зауваження, що вона рухається проїжджою частиною. На що той відповів: «Якби не заважали, я б вам і слова не сказав».

Свідком цієї розмови стала зовсім недавно, коли добиралася до роботи. Водій, який підвіз мене, намагався припаркуватися, і мусив маневрувати між автомобілями, що саме рухалися, та жінкою з дитячим візком. Остання з’явилася раптово з-за вже припаркованих авто, тому чоловік її не зразу й помітив. Через це й зробив зауваження.

Варто зазначити, що тротуар для пішоходів знаходиться поруч. Але мама з дитиною все одно йшла по дорозі. Через кілька днів така ж ситуація повторилася на тому ж місці, але вже з іншою мамою і без діалогу.

Звичайно, рух у Межовій, не такий інтенсивний, як у великих містах. Але це не зменшує ризику потрапити в небезпечну ситуацію, а то й отримати травми в ДТП.

Що ж із цього приводу нам говорять Правила дорожнього руху?

Пункт 4.1.
Пішоходи повинні рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, тримаючись правого боку.

Якщо немає тротуарів, пішохідних доріжок або пересуватися по них неможливо, пішоходи можуть рухатися велосипедними доріжками, тримаючись правого боку і не утруднюючи рух на велосипедах, або в один ряд узбіччям, тримаючись якомога правіше, а у разі його відсутності або неможливості рухатися по ньому – по краю проїзної частини назустріч руху транспортних засобів. При цьому треба бути обережним і не заважати іншим учасникам дорожнього руху.

Пункт 4.2.
Пішоходи, які переносять громіздкі предмети, або особи, які пересуваються в кріслах колісних без двигуна, ведуть мотоцикл, велосипед чи мопед, везуть санки, візок тощо, якщо їх рух тротуарами, пішохідними чи велосипедними доріжками або узбіччями створює перешкоди для інших учасників руху, можуть рухатися по краю проїзної частини в один ряд.

У нашому випадку є тротуар. Хоч і не в найкращому стані (можливо, саме це і є причиною порушення правил жінками). Та все ж рухатися по ньому набагато безпечніше, ніж маневрувати між автомашинами, створюючи небезпечну ситуацію на дорозі.

У розділі ІІІ Закону України «Про дорожній рух» визначені права та обов’язки учасників дорожнього руху. Зокрема, там ідеться про те, що учасники дорожнього руху (як водії, так і пішоходи) мають право на безпечні умови дорожнього руху. Але одночасно вони ж і зобов’язані створювати ці безпечні умови. І якщо, не дай Боже, аварія сталася з вини пішохода, то водій автотранспортного засобу, якому завдано збитків, теж має право на компенсацію такої шкоди.

Іншими словами, загальноприйнята норма «пішохід завжди правий» фактично втратила свій сенс.

А стосовно нашої історії, до ДТП з вини пішохода якраз і відносять ситуацію, в якій пішохід рухався по проїжджій частині, коли можна було йти по тротуару або пішохідній доріжці.

На жаль, випадки порушення правил дорожнього руху у селищі, та й решті населених пунктів громади, досить часті. Але ж немає нічого ціннішого за людське життя. Особливо дитяче.

Антоніна ТАРАСЕНКО