Які проблеми хвилюють мешканців житлового масиву Сонячний і що вони пропонують владі?

Без  сумніву, мешканці  кожної з  вулиць селища Межова чи  інших населених пунктів ОТГ мають чимало питань до влади.

Благоустрій, дороги, якість комунікацій, утилізація сміття, інфраструктура, врешті зворотній зв’язок із владою і т. д. Все це завжди хвилювало і хвилює людей…

 «А чому по тій вулиці зробили,  а в нас  – ні…?».

Обираючи вулицю Межової, де ми могли б поспілкуватись з жителями,  аби дізнатись: наскільки комфортним є їхнє життя – довго думали.

По-перше, у багатьох вулиць селища досить схожі проблеми . Насамперед –  стан доріг. І як правило, вирішення цього питання  вважається чи не панацеєю від усіх проблем.

– От якби дорогу  зробили, – нічого більше не треба. – говорять бабусі, що поспішають на ринок. – Хіба що пенсію гідну! Та ціни прийнятні…

Тож, під час вибору, ми вирішили проаналізувати активність мешканців Межової у соцмережах: яка вулиця є найактивнішою у відстоюванні своїх інтересів?

Як з’ясувалося – це вулиці Пушкіна, Сонячна, Осипенка – тобто, житловий масив Сонячний.

І це абсолютно логічно, адже  тут найбільша густота населення в селищі, знаходяться багатоквартирні будинки, магазини, поряд  – центральна лікарня, школа.

І коли виникає  проблемне питання – то одразу створюється соціальна напруга, яка негайно виливається в соціальних мережах.

Отож вирушаємо, попередньо домовившись про зустріч з місцевим активістом – Тетяною.

 

 І ЗНОВУ … ДОРОГА

Точніше, не завершений ремонт дорожнього покриття по вул. Пушкіна. Ще восени минулого року зроблено відсипку щебенем і на тому роботи зупинились…

– Дуже незручно, – говорить Тетяна, – Дорога, звичайно, була в жахливому стані і ми дуже чекали ремонту. Але зараз навіть гірше, бо пересуватись нею дуже складно.

Ми знаємо, що цей проект  фінансується з державного бюджету. Однак у зв’язку зі складною ситуацією в країні – епідемією COVID – фінансування багатьох подібних проектів призупинено. Що ж, чекаємо…

– Проте  ми не тільки критикуємо  та вказуємо на помилки, – продовжує активістка. – Можемо й подякувати владі, язик, як- то кажуть, не відсохне.

Минулого року у нас можна сказати було невелике свято на масиві. Відбувся капітальний ремонт дорожнього покриття внутрішньо квартального проїзду (тобто – всередині масиву).

Роки беруть своє і  дорожнє полотно мало численні  дефекти та пошкодження,  тріщини, вибоїни. Це спричиняло багато незручностей як пішоходам, так і транспортним засобам.

У звязку з цим, зважаючи на чисельні зверення жителів,  селищною радою було реалізовано  досить масштабний проект

Як нам вдалося з’ясувати, відповідно до цього проекту  – загальна площа відремонтованого полотна внутрішньо квартального проїзду склала понад 5700 кв. м.. Крім того, реконструйовано  – понад 450 кв. м. тротуарів та територій біля під’їздів  Загальна вартість проекту – понад 4,5 мільйонів, з них – 10%, тобто понад 450 тисяч гривень кошти  місцевого бюджету.

 

ПОДЯКУВАТИ ТРЕБА… АЛЕ Є Й ПРОПОЗИЦІЇ

До нашої  розмови починають приєднуватись сусіди.  Враховуючи, що будній день – це переважно пенсіонери. Що ж, непогано, вони завжди мають власну думку і не бояться її висловити

Анатолій Іванович – пенсіонер, адвокат:

– Чи комфортно нам проживати тут? Що сказати – ми звикли. Особисто я на житловому масиві Сонячний проживаю з 1985-го року…

Вулицю Пушкіна ви бачили – там коментувати щось зайве. Припинилося фінансування і на тому край.

Нова дорога по самому масиву  – це, звичайно, чудово. Для всіх:  пішоходів, транспорту, мам  з колясками.  Бачу, що й  дітвора із задоволенням  ганяє на великах, скейтах… Коли є за що подякувати – чому – ні.

А ще – світло у нас з’явилося – теж плюс…

– У 2017-му, – підхоплює Тетяна, – до цього – був просто аврал. Увечері – хоч око – виколи. А зараз і ліхтарі  регулярно міняють.

Анатолій Іванович слушно зауважує, що критикувати всі вміють. Але він особисто керується принципом: «Критикуєш – пропонуй!»

– Дивіться, – говорить він. – З утилізацією твердих побутових відходів у нас –начебто проблем немає. КП «Комунсервіс» по графіку їх вивозить. Але є нюнас…

Кілька разів на рік, особливо навесні  – перед Великоднем чи восени – коли збираємо листя та інше сміття, непогано було б, аби влада поставила  на масиві лафет (тракторний причеп), або кілька.

Щоб ми могли цивілізовано утилізувати сміття з присадибних ділянок. Та й спалювати листя в межах населеного пункту – це адміністративне правопорушення.

 

СТАРІ ДЕРЕВА ТРЕБА ПРИБРАТИ!

Жваве спілкування посеред масиву привертає увагу й інших мешканців.

Подружжя Леонід та Лідія теж пенсіонери. Цікавляться, з якого приводу зібрання і приєднуються до розмови.

Одразу спливає ще одна проблема, яку в унісон підтримують всі співрозмовники.

Старі дерева – тополі, які «відслужили» вірою та правдою не одне десятиліття, даруючи затінок жителям масиву. Але тепер – вони становлять небезпеку, адже з роками підсихають, з них падають гілки, а не дай Боже і ціла деревина не витримає потужного пориву вітру.

– Висота  чималенька, – додає Анатолій Іванович, – І самотужки нам не впоратись. Та й просто «завалити» кілька тополь на новий асфальт – було б якось не по-хазяйськи.

– До речі, у селищній раді з’явилася вишка, – підтримують тему Леонід та Марина. – Тож могли б допомогти з цим питанням.

Варто відзначити, що проблема: як цивілізовано і без наслідків прибрати старі дерева (переважно тополі) актуальна в Межовій не тільки для житлового масиву Сонячний.

СПІЛКА ЖИТЕЛІВ, ВОДА І ДИТЯЧІ МАЙДАНЧИКИ!

…Як гуртуються місцеві жителі задля вирішення спільних проблем?

Спілок чи інших об’єднань мешканців на масиві немає. Точніше, вони – є, але неофіційні!  Говорять, що самі збираються, впорядковують прилеглу територію, косять траву, ремонтують під’їзди.

– Треба вивчити це питання  (тобто об’єднань громадян) з правової точки зору, – говорить адвокат Анатолій Іванович. – У містах це нормальне явище. Можливо і в нас  колись виникне така необхідність?

Водопостачання тут централізоване, а тема якості води в селищі вже набила добрячу оскомину всім, хто цікавиться проблемою.

– Що ж ми не розуміємо? – зітхає Леонід. – старий водогін і т. д. Але знаєте, по масиву 2017 року встановлено кілька колонок для води, дуже зручно, використовуємо її переважно для господарчих потреб. Причому безкоштовно..

Нарешті коментуючи дозвілля дітлахів на масиві  – активіст Тетяна – ( до речі, мама в декретній  відпустці) відзначила, що дитячі майданчики є, але вони невеличкі. Тож, коли приходять пора літніх канікул – на них справжній цейтнот.

 

–  Знаю, що були плани встановити у нас великий, багатофункціональний майданчик. Але сьогодні, мабуть, не до того.

ЯК ЕПІЛОГ…

Вже прощаючись із місцевими жителями побачили двох жіночок. Теж пенсійного віку. Як з’ясувалось – вони знайомі, але кожна прямувала в своїх справах.

Нашому опитуванню здивувались:

– А підвищення пенсії вас не цікавить?

– Можливо наступного разу… А сьогодні цікавить ваш комфорт на масиві.

– Та нічого. Точно не найгірша вулиця чи масив. Дорогу (Пушкіна)  тільки дарма розібрали. Щось хотіли, але «до ума не довели»…

І тут репліка , яка стала знаком оклику до всього інтерв’ю.

– Можливо вам буде цікаво, але я будувала цей масив…

– ???

– Так-так – не дивуйтеся, здається це були 1986-88 роки. Навіть школу – ту, що поруч теж ми будували.

Ось такий несподіваний поворот. Як з’ясувалося, Люба Олексіївна – справжній кранівник колишньої будівельної організації ПМК-12 (пересувна механізована колона), яка у 70-х, 80-х роках минулого століття  здійснювала будівництво багатьох об’єктів у селищі та по всьому району.

Сьогодні – вона на заслуженому відпочинку, але те, що масив живе – її надзвичайно тішить…

спілкувався Євген Травневий