Кличемо вас на вечорницях гуляти

З усього циклу зимових традиційних свят день Андрія Первознанного – найцікавіший. Від нього віє чарівною староукраїнською стихією, а вечорниці на Андрія – одна з найцікавіших народних традицій, що крізь віки дійшла до нашого часу. У народі свято Андрія Первозваного називають ще Калитою.

У нашій сільській бібліотеці кожного року цього дня прийнято проводити зустрічі добрих друзів у читальній залі.

Тож, опрацювавши літературні джерела і родинні перекази, ми з працівниками БК (директор Алєксєєв М.А., художній керівник Кукало А.С.) атмосферу такого передноворічного свята вдало відтворили під час проведення Андріївських етно-вечорниць в нашій книгозбірні. На свято завітала молодь, активні користувачі, які відтворили народний обряд «Калита». Саме із кусання калити і розпочався андріївський вечір.

Святково прибрані столи, запашний хліб, вишиті рушники, Калита, рогачі, вареники – все ожило перед глядачами, як у давні часи. В атмосферній світлиці, що майоріла вишивками і розписним посудом, молодь дізналася про те, як химерно переплелися християнські і дохристиянські вірування й традиції в цьому святі, переглянули відеоролик про обрядові страви та їх символіку.

А потім всі поринули в атмосферу справжніх вечорниць – з веселими жартами, забавами з Калитою, частуванням смаколиками, співами. Серед юнаків обрали пана Калитинського – вартового Калити (Богдан Баша), а пани Коцюбинські (Влад Юрченко, Стас і Антон Кукали, Микола Алєксєєв) намагалися відкусити Калиту зі словами «Їду, їду Калиту кусати!», їдучи на імпровізованому коні (рогачі) до підвішеної Калити.

Кожному цікаве наше майбутнє. А особливо дівчатам – коли вийдеш заміж, яким буде чоловік, чи буде шлюб щасливим? Даша Кукало, Віка Солодовник, Валерія Михайлюченко, Ліза Тимофеєва, Анна Кукало на бібліотечних вечорницях завзято ворожили, щоб дізнатися про свою долю.

Етно-вечірка відкрила учасникам і гостям дотепність, мудрість і щедрість талановитого українського народу, красу його традицій і обрядів.

А які ж вечорниці без вареників?

Колоритний майстер-клас «В кожній хаті в Україні вареники варять нині…» було проведено у нашій книгозбірні. Учасники заходу, жіночки старшого покоління, вони ж учасники краєзнавчого клубу «Берегиня» (Білиця Р.М., Лизько Т.А., Стрілець С.І., Ціпила В.П.) залюбки ліпили і варили вареники, а потім частували усіх присутніх.

Атмосферу заходу доповнювали українські пісні у їхньому виконанні, жарти та конкурси.

Поетеса Валентина Ціпила до цього свята написала вірш і зачитала його присутнім.

Було приємне невимушене спілкування, багато сміху і гарний настрій теплом огортав душі.

Лариса Попцова,
завідувач «Іванівської філії №4 СКЗК Межівська ЦПБ»