Пшінка, коровай та кожух – культурна спадщина краю

20 липня до Преображенки завітали незвичайні гості – члени експертної групи культурологічного проекту «Нематеріальна культурна спадщина Дніпропетровщини». Проект має на меті створити список елементів нематеріальної культурної спадщини (НКС), які можуть у майбутньому стати поряд з козацькими піснями та петриківським розписом.

Як зазначено на сайті ГО «Жінки плюс», у багатьох громадах області зберігаються старовинні секрети приготування національних страв, виготовлення притаманних саме нашій області витинанок, вишиванок, виробів з металу, соломи, дерева, глини, виконання пісень та обрядів. Ці скарби варто зберегти і передати нащадкам.

У заочному турі експертне журі обрало кращих учасників проекту, до числа яких потрапила Межівщина. Як елементи НКС нашої громади були обрані «Кожух» та «Коровай» (весільні традиції), «Затірка» (традиційна страва).

Зараз проходить другий етап реалізації проекту, а саме відбуваються експерт-тури для додаткового вивчення елементів.

Першими членів експертної групи приймала Миколаївська громада, яка презентувала авторську колекцію українського етнічного святкового жіночого вбрання XVIII-XIX століття від Валентини Бєлік. Авторка проекту не лише вивчає історію українського національного одягу, а й відтворює його. Продовжилося знайомство з учасниками ІІ туру культурологічного проекту у Покровському районі, де експерти скуштували стародавню українську страву шпундру.

І ось цього тижня поважні гості завітали до нашої Преображенки. Там їм продемонстрували відразу три елементи НКС. Журі стали учасниками театралізованого дійства, де більш детально ознайомилися з весільними обрядами нашого краю. Це «Кожух» – зустріч зятя тещею і «Ділення короваю», під час якого використовуються додаткові елементи – «підошва», «борона», «сова», «барило».

Присутні дізналися, що це таке і чому такі цікаві назви. А потім скуштували традиційну страву нашої громади – преображенську та веселівську пшінку (різновид затірки, тертої на пшоні (Преображенка) та рисовій січці (Веселе). Рецепт цієї смакоти передається з покоління в покоління і зберігся незмінним до наших часів серед місцевих жителів.

Експертна група була представлена спеціалістами в різних галузях, адже й оцінювати довелося елементи НКС різного направлення. Науковці, представники консерваторії ім. Глінки, коледжу культури і мистецтв, академії музики, спеціалісти в галузі кулінарії не просто спостерігали за всім, що відбувалося. Питання, коментарі, уточнення – бо як же інакше можна дійти до суті того чи іншого обрядового дійства чи звичаю. Особливо зацікавили пшінка і весільна традиція зустрічі зятя тещею («Кожух»).

Підготували весільний обряд та продемонстрували процес виготовлення пшінки учасники ансамблю народної пісні «Степовичка», працівники Преображенської філії №7 КЗ «Центр культури та дозвілля» Межівської селищної ради», молодь села Преображенка.

По завершенню маршрут експертної групи проліг до зеленої садиби «Перлина степу». Там своєрідним продовженням програми став майстер-клас від завідуючої філією № 1 КЗК «Межівська ЦПБ» Світлани Петренко. Готували веселівську пшінку на рисовій січці. Тепер уже й члени журі долучилися до справи, після чого підсумували – виготовлення пшінки є досить трудомістким процесом, адже дає велике навантаження на руки. Подумалось: дуже правильно, що ручна праця цінується дорого.

Станом на 1 вересня 2020 року в національному переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України налічується 26 елементів. Наша область представлена козацькими піснями та петриківським розписом. Тож зберігаючи і відроджуючи місцеві звичаї та обряди, ремесла та культурні традиції, наша громада може поповнити цей список і назавжди зберегти для молодого покоління надбання предків. І, образно кажучи, мати авторські права на частину культурної спадщини України.

Антоніна ТАРАСЕНКО