Підвищення зарплат медикам: хто отримуватиме 13 500 та 20 000 гривень?

12 січня Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка передбачає підвищення базової заробітної плати медичним працівникам закладів охорони здоров’я державної та комунальної власності. З того часу у медичних працівників виникли десятки запитань щодо розміру заробітної плати та кого саме стосуватиметься дане підвищення…

Але запитання виникли не лише у медиків. Є вони і у керівників медичних установ, а також у громад, які є їх власниками. Принаймні, це надзвичайно актуальне та болюче питання для «первинок» і «вторинок» сільської місцевості.

Про це і не тільки відверто говорили на зустрічі колективу Центральної лікарні з адміністрацією закладу та представниками виконавчого комітету Межівської селищної ради.

Як відомо, з 1 січня базову заробітну плату не менше ніж 20 000 гривень встановлено для лікарів, базова заробітна плата не менше ніж 13 500 гривень виплачуватиметься медичним сестрам.

А ось адміністрації медичних закладів по всій Україні та органи місцевого самоврядування постали перед питанням: де взяти кошти на ці (безумовно, заслужені) виплати?

Адже, будемо відвертими, сьогодні цих коштів не вистачає і багато що залежатиме від кількості пакетів медичних послуг, які будуть законтрактовані конкретним закладом охорони здоров’я та оплачуватимуться Національною службою здоров’я України.

З іншого боку, бюджети громад також не в змозі взяти на себе такий тягар. У першу чергу тому, що це виключна компетенція державного бюджету. Тобто, виділяти кошти на основну заробітну плату із місцевого бюджету заборонено бюджетним законодавством (окрім виплат на заохочення). До речі, за інформацією селищної ради, 97% видатків, відмінних від заробітних плат, покриваються саме за рахунок селищного бюджету.

Є думка, що треба змінювати організацію та алгоритми надання медичиних послуг, виходити на новий рівень надання цих послуг, аби бути конкурентним та завоювати довіру пацієнтів…

Зустріч колективу Центральної лікарні з адміністрацією закладу відбулася на тижні за участі представників виконавчого комітету Межівської селищної ради. Аби поспілкуватися з медиками, на зустріч завітали заступник Межівського селищного голови Ірина Новак та керуюча справами виконавчого комітету селищної ради Любов Василенко.

На початку зібрання до присутніх звернулися директор Центральної лікарні Анатолій Сергієнко та головний бухгалтер Тетяна Дацун. Спочатку говорили про законодавчу базу підвищення заробітних плат з 1 січня.

Отже, повертаємося до Постанови Кабміну щодо деяких питань оплати праці медичних працівників. Документ передбачає підвищення базового рівня заробітної плати для лікарів та медичних сестер. З 1 січня 2022 року зарплата медпрацівника в комунальних та державних закладах охорони здоров’я не може бути менша ніж 20 000 гривень для лікарів (крім лікарів-інтернів) і 13 500 гривень для фахівців з початковим рівнем вищої медичної освіти та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної освіти. (У випадках, коли медпрацівнику буде встановлено неповний робочий день/тиждень або працівник не у повному обсязі виконуватиме затверджену норму тривалості робочого часу, оплата праці здійснюватиметься пропорційно до відпрацьованого часу).

У цьому контексті говорили про необхідність змін до колективного договору, який сьогодні потребує перегляду (насамперед, розділ про оплату праці) та затвердження. На цьому акцентувала увагу присутніх голова первинної профспілкової організації ЦЛ Алла Кушнір.

За словами міністра охорони здоров’я, збільшення заробітної плати – це ще один крок до підвищення престижності професії лікаря. Нині лікарні, які законтрактовані на значну кількість пакетів від НСЗУ і співпрацюють із місцевою владою, вже мають всі умови для того, аби підвищити зарплату своїм медпрацівникам.

«Ми робимо крок до початку наступного етапу в реформі охорони здоров’я. Медичні працівники є основою системи охорони здоров’я, і забезпечення їм гідного рівня життя є нашим пріоритетом. Загальний успіх також залежить від місцевої влади – власників закладів, роль яких є в оплаті комунальних послуг, дооснащенні лікарень необхідним обладнанням та створенні умови для залучення нових фахівців”, – зазначив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Зі свого боку, державою у Програму медичних гарантій цьогоріч закладено на 33,8 млрд грн більше, ніж минулого року. У МОЗ переконані, що медики отримають додаткову мотивацію працювати в Україні, а не шукати шляхи для професійної реалізації за кордоном.

На перший погляд – гарна новина. Мовляв, боролись-боролись за престижність професії медика – і ось, результат! Але… настрій у багатьох лікарнях чомусь не святковий. У мережі можна зустріти чимало оцінок тієї ситуації, у якій опинилася досить солідна кількість медичних закладів. Говорять про… скорочення, переведення на половину і чверть ставки, і навіть банкрутство.

Тож на зустрічі насамперед обговорювали, як виконати Постанову кабміну про підвищення заробітної плати для медичних працівників. Платити за новими ставками зобов’язані. Крапка.

Далі питання: як акумулювати ресурс на ці виплати?

Ми поцікавилися: скільки потрібно заробити на заробітну (вибачте, за тавтологію) плату медичним закладам Межівщини? З’ясувалося, що Центральній лікарні, тобто вторинці, близько двох мільйонів гривень на місяць, Центру первинної медико-санітарної допомоги – первинці – біля 1,2 мільйони.

На нараді прозвучало, що Центральна лікарня Межівської селищної ради наразі претендує на 14 пакетів медичних послуг. До речі, один з них, 15-й, вже законтрактовано – це медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій за напрямом «Первинна медична допомога». З 7 лютого вторинка пропонує жителям громад Межівщини укладати угоди на первинну допомогу.

– Здорова конкуренція для первинної ланки? – запитаєте ви. Важко сказати, але з огляду на складну ситуацію із забезпеченням сімейними лікарями, можливо, така допомога стане рятівним колом для тих, хто сьогодні залишився без сімейного лікаря або до цього дня не уклав з ним угоду.

Серед інших пакетів, підтвердження яких із нетерпінням очікує Центральна лікарня, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня, стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям, гістероскопія, езофагогастродуоденоскопія, колоноскопія, медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація), ведення вагітності в амбулаторних умовах, діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини (та підозрою на ВІЛ), лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапїі, стоматологічна медична допомога в амбулаторних умовах, діагностика та лікування дорослих і дітей із туберкульозом на первинному рівні медичної допомоги, хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій, мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям.

Що стане з тими медичними закладами, які будуть не в змозі виплачувати підвищені заробітні плати? На жаль, «Межівський меридіан» не знайшов коректних пояснень ані МОЗу, ані НСЗУ з даного питання. Натомість, багато говорять про пошук шляхів оптимізації всередині закладів, і у разі проведення такої оптимізації грошей має вистачити. А ось і підтвердження – у цитаті одного з представників представника МОЗ: «Ми йдемо до закладів і шукаємо шляхи оптимізації. Або в них неправильний баланс бюджетів, або вони використовують кошти не за призначенням, або в них занадто багато персоналу, який фактично не є медичних персоналом. Є різні причини, ми зараз їх шукаємо і будемо активно комунікувати».

До речі, існує моделювання МОЗу, яке міністерство зараз представляє на онлайн-зустрічах з регіонами, відповідно до якого на первинці 667 закладів спроможні платити зарплати по 20 тисяч, а ще 238, як це називає МОЗ, «потребують додаткової уваги». Тобто, не спроможні. Спеціалізована допомога: 1 141 лікарня спроможна, ще 267 «потребують уваги». Тобто, є ризик, що 505 закладів по країні не зможуть з першого січня підняти зарплати до нового мінімального рівня.

Стосовно «потребує уваги», то це, за словами представників МОЗ, означає, що заклад потребує залучення додаткових коштів або перегляду витрат всередині закладу для того, щоб збалансувати доходи закладу та видатки на заробітну плату.

Про це говорили і на звітній зустрічі, зокрема керуючий справами апарату селищної ради Любов Василенко. А саме про зміну концепції та алгоритму надання медичних послуг, вихід на новий рівень їх надання, аби бути конкурентним і завоювати довіру пацієнтів. Врешті, про спільний план дій первинки та вторинки

Зекономити на скороченні штату лікарні – вочевидь, теж не вихід. У першу чергу, що стосується лікарів, яких і так не вистачає.

Як один з акцентів: сьогодні у матеріально-технічне забезпечення цих закладів, утримання немедичного персоналу, необхідного для забезпечення життєдіяльності закладів, мають включитися на повну потужність всі громади колишнього Межівського району, в т.ч. Новопавлівська та Слов’янська, яких обслуговують медики Межівської СТГ. Адже їх співфінансування сьогодні, м’яко кажучи, залишає бажати кращого. У цей важкий період вони також мають взяти на себе солідарну відповідальність за майбутнє медзакладів.

Тобто, вже сьогодні очевидно: щоб закладу зрозуміти, скільки насправді потрібно коштів, треба не просто проаналізувати поточну ситуацію, а порівняти з колегами, які вже здатні забезпечити новий рівень оплати праці, подивитися, чи на достатню кількість пакетів подано заявки в НСЗУ.

Здається, сьогодні у медиків та місцевої влади невеликий вибір. Це важкий і тривалий шлях: оптимізації, покращення структури управління, пошук додаткових ресурсів та свого місця в структурі госпітального округу.

Далі буде…