Про Новий рік, олів’є і не тільки

Незабаром українці накриватимуть новорічні столи. Що на них буде, залежить і від особистих гастрономічних переваг, і від розміру гаманця, і від традицій святкування. Тобто, розмаїття кулінарних шедеврів новорічної ночі вражатиме, як і зазвичай. Ціна святкового столу до Нового року-2021 для родини із 4 людей в середньому складе 1706 гривень. Киянам доведеться викласти щонайменше 1916,78 грн. Найдорожчими на святкому столі будуть м’ясні продукти, овочі, салат «Олів’є» та шоколадні цукерки. Про це розповів директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко. А що ж поставлять межівчани на новорічний стіл, і скільки це їм коштуватиме?

У кожного свої уподобання і смаки. Та є дещо, без чого ніби і Новий рік не Новий рік. Про що ж мова? Про олів’є та мандарини. Саме ці страви асоціюються зі святом у більшості населення. Така звична вже їжа, і такі цікаві історії має.

Звідки з’явився салат «Олів’є»

Салат «Олів’є» з’явився в трактирі «Ермітаж» на Трубній площі в Москві. Хоча власником його був багатий московський купець Яків Пегов, заклад носив ім’я знаменитого на всю Москву кухаря-француза Люсьєна Олів’є і повністю називався «Трактир «Ермітаж» Олів’є». А найпопулярнішою стравою тут, звичайно ж, був фірмовий салат іменитого француза.

Спочатку це був зовсім не салат. Олів’є придумав страву, яка мала назву «Майонез з дичини». Для нього на блюдо викладали шматочками філе рябчиків та куріпок уперемішку з кубиками желе з бульйону. Поряд акуратно розкладали варені ракові шийки, политі соусом «провансаль». У центрі накладали гору картоплі з маринованими корнішонами, прикрашену січеними яйцями, які не призначалися в їжу, а були елементом декору. Одного разу великий французький кулінар побачив, як один з відвідувачів перемішав усі складові в своїй тарілці і миттю все з’їв. Наступного дня Олів’є, демонструючи своє презирство, сам змішав всі компоненти страви, ще й полив їх майонезом. Ось так і з’явився на світ наш улюблений салат, хоча, як ви розумієте, тоді він істотно відрізнявся від того, до якого ми звикли сьогодні.

І хоча первинна ідея Олів’є потерпіла крах, салат набирав все більшої популярності і приносив непоганий прибуток власникам ресторану. Природно, Люсьєн тримав у таємниці свій фірмовий рецепт. Але в 1883 році великий кулінар помер і забрав із собою в могилу цю таємницю. Після його смерті ресторан утратив свою популярність, бо, як казали відвідувачі, салат був уже «не той».

Скільки коштує цього року українцям «майонезна бомба»?

З того часу класичний рецепт істотно змінився і набув звичного нам вигляду. Отож, рахуємо його вартість. За основу беремо звичний нам рецепт салату на 3 кілограми, який розрахований на шість персон.

Інгредієнти: картопля – 4-5 штук; морква – 2 великі або 3 середні; консервований горошок – 1 банка; ковбаса варена – 300-400 г; солоні або мариновані огірки – 4-5 штук; яйця – 6 штук; цибуля – 1 штука; зелень; майонез.

Щоб підібрати продукти найбільш доступної вартості, ми вивчали ціни у кількох найбільш популярних закладах торгівлі Межової. Підсумувавши і визначивши середню вартість, маємо наступне. Кілограм картоплі можна придбати за 10 грн, моркви – за 4 грн. Варена ковбаса представлена широко, тому її ціни коливаються від 60 до 150 грн за кілограм. Візьмемо середній показник, приблизно 110 грн. Солоні огірки (вакуумне пакування) коштуватимуть нам 70 грн за 1 кг, яйця 28 грн десяток, а цибуля близько 4 грн кілограм. Пучок зелені (кріп, петрушка) обійдеться у 13 грн, 1 пачка майонезу коштує, в середньому, 35 грн.

Зробивши відповідні розрахунки (перевіши штуки в грами, грами в кілограми), дізнаємося вартість новорічного олів’є. Картопля (0,8 кг) – 8 грн, морква (0,6 кг) – 2,4 грн, горошок (1 банка) – 21 грн, ковбаса варена (0,3 кг) – 33 грн, солоні огірки (0,2 кг) – 14 грн, яйця – 16,44 грн, цибуля (0,2 кг) – 0,8 грн, пучок зелені – 13 грн, майонез ( 0,58 кг) – 33 грн. У підсумку маємо 141,64 грн за майже 3 кілограми салату, відповідно 47,21 грн за кілограм.

При бажанні салат можна здешевити. Можна використати не консервований горошок, а заморожений (і дешевше, і корисніше, і смак яскравіший). Покладіть замість ковбаси відварну курятину – і ще зменшите вартість страви. Ну і, нарешті, майонез можна приготувати самому, що теж буде корисніше і дешевше.

Олів’є і здорове харчування

Оскільки салат заправляється великою кількістю майонезу, містить крохмальні та вуглеводні продукти, то його й справді важко назвати здоровою їжею. Але існують варіанти і дієтичного салату, і вегетаріанського, і навіть веганського.

У дієтичному варіанті олів’є майонез заміняють нежирною сметаною або йогуртом, ковбасу – курячим філе, додають свіжий огірок.

Вегетаріанці готують салат, додаючи в нього замість ковбаси чи м’яса авокадо, креветки, а прикрашають м’якоттю апельсина.

На відміну від вегетаріанців, які не їдять м’ясо, вегани повністю відмовляються від продуктів тваринного походження, включаючи молочні продукти і яйця. Але і для таких людей є особливий рецепт олів’є. Він включає картоплю, моркву, печериці, горошок, огірки, тофу. Заправку готують з води, солі, цукру, гірчиці, олії, борошна та лимонного соку (пісний майонез).

Не олів’є єдиним…

Крім традиційного салату на стіл варто поставити сирну нарізку (щоб зробити приємне Щурові, рік якого закінчується) і м’ясну.

Але щоб не засмутити Бика (який, який іде на зміну гризунові), не варто брати яловичину і телятину. Сирна нарізка із п’яти сортів сиру коштуватиме, приблизно, 125 грн за 0,5 кг, а м’ясо-ковбасна – близько сотні за пів кілограма. Овочі та гриби «потягнуть» гривень на 180. Святковий кілограмовий торт можна придбати за ціною в межах 150-160 грн (або замінити цукерками на ту ж суму).

Делікатеси не були метою дослідження. Але, за даними того ж таки Інституту аграрної економіки, делікатесні продукти обійдуться додатково у щонайменше 470 грн (середня цифра по Україні).

Який Новий рік без мандаринів?

А чи знали ви, що назва «мандарин» пішла від того, що володіти плодами дерева могли тільки багаті мандарини. Так-так, «мандаринами» колись називали заможних китайських чиновників. Можливо, назву фрукту дали через подібність кольорів шкірки та одягу тих же китайських чиновників-мандаринів. У 20 столітті мандарини були завезені в Європу. Є думка, що в 1840 році на територію Італії перше дерево завіз неаполітанець Мішель Тенор. Мандарини спочатку вирощували в оранжереях, а після численних експериментів почали посадку у відкритому ґрунті, в південній частині Італії та Франції. До речі, сьогодні немає дикоростучих видів мандаринів, а сама культура вважається найбільш морозостійкою із цитрусових.

У відвіданих нами торгових точках ціна на цей фрукт коливається в діапазоні 32 – 42 грн за кілограм.

Про напої в рік Бика

Господар 2021 року, Білий металевий Бик, не любить п’яниць і нестриманих людей, тому у виборі алкогольних напоїв потрібно бути обережним і не перебрати. Ігристі вина чудово підійдуть до новорічного меню. Вибрати можна за ціною в межах 150 грн за пляшку. А ще прекрасною альтернативою алкоголю саме в рік Бика є соки і вітамінні напої. Освіжаючий морс можна придбати за 21 грн, а мультивітамінний сік коштуватиме 37 грн.

Що маємо у підсумку?

Щоб накрити стіл за нашим «меню», вам, шановні читачі, знадобиться 937 грн. Але ми взяли найтрадиційніші страви і напої. А ваші бажання, можливості і фантазія внесуть свої корективи. Отож, смачного у новорічну ніч!

Підготувала Антоніна ТАРАСЕНКО
(використано інформацію Інтернет-ресурсів )