120 років від дня народження Сави Божка

Чабанський вік

(На батьківщині Сави Божка)

У Крутоярівці нема проспектів,
Неон вітрин не манить у ночі.
Лиш таємниці зоряних вертепів,
Примарного проміння ллють дощі.

Але не в цьому криється причина
Сумних думок, що в скроні стукотять.
Згадаєм – і стоїть перед очима,
Село, як писанка у святі білих хат.

Тепер змінилося, не та картина:
бур’ян, і тин кривий, зріділий сад!
З чиєї волі та лиха година?
З чиєї волі не в повазі лад?

Стара Гуцулівка!
Куток колись розкішний,
З легкої названий, Божкової руки!
Вже ледве жевріє життям невтішним,
Не йдуть в танок дівчата й парубки.

Яке ж майбутнє Савиного краю?
Час все летить, міняє рік на рік.
Невже він прийде знов до цього краю,
бездушний, рабський, злий
Чабанський вік.

Олександр ВИННИК

Знакові події українського Божкознавства (1991-2021 рр.)

1991 рік. Зусиллями керівників Межівського району, сільської місцевої влади, журналістів, педагогів, громадських активістів впорядковано і відновлено пам’ятник на могилі письменника-земляка Божка С.З. На відкритті меморіалу при значному зібранні земляків були присутні його сини: Гай, Юлій та Всеволод, близькі рідні, зокрема племінники Євген Йосипович, Віктор Йосипович із сім’ями, літературна громадськість з Дніпра, Донецька, Покровська і т. д. Письменники і журналісти широко висвітлювали цю подію.

Сини Сави Божка: Гай, Юлій і Всеволод. Внизу: племінник Євген Йосипович Божко і його дружина Лідія Володимирівна (колишній бібліотекар).

За декілька років перед цим було підготовлене перевидання роману Сави Божка „В степах” (Київ, 1986).

У школах і бібліотеках району відбулися читацькі конференції та зустрічі з учителями і земляками письменника, які особисто знали Саву Захаровича: Добжанська Ганна Михайлівна, Калач Ф., брати Шмальки, Кривонос Л.С. та ін.

2006 рік. На належному рівні районна бібліотека (завідуюча Давиденко Л. Г.), шкільні бібліотеки (Межівських, Слов’янської та інших середніх шкіл) організували святкування 105-ї річниці письменника – конференція в центральній бібліотеці, відвідини могили письменника в с. Крутоярівка, висвітлення подій в районній газеті. Активними учасниками заходів були Добжанська Г.М., Пудла М.Д., Винниченко О. (журналіст з Красноармійська), Винник О.В., Коротач І.П., Безгінов І.О., Харламов В.Г., Новак І.Ф., Кукало І.І., Довгоспинний М.І., Попов В.О. …

2008 рік. Активним і загальним було ознайомлення з творчістю Сави Божка восени цього року. За участю учителів та учнів Межівських і Слов’янської шкіл, бібліотекарів району, ветеранів праці та краєзнавців: Добжанської Г.М., Попова В.О., Єсипова В.О., Давденко Л.Г., панотця Віталія (Межівський Успенський храм), художника Чорного В.П. та інших – були проведені літературні зустрічі, відвідини могили письменника-земляка. Слід відзначити, що все робилося на ентузіазмі та матеріальній підтримці учасників!

2010 рік. Став підготовчим до 110-ї річниці. В Інтернеті з’явилися маловідомі твори письменника. Межівчани відвідали музей Сави Божка в школі №12 м. Покровська. Автор зібрав і видав вдасним коштом збірку поезій „І слово щире, і душа відкрита” (Донецьк, 2011). До неї увійшли вірші Сави Божка, Наталі Забіли, Марфи Божко, Володимира Курінного, Лесі Кривонос, а також понад 50-ти межівських авторів – так звана маленька поетична межівська антологія.

Грудень 2010 року. За сприяння директора МАЛІ Макаренко Л.Г., голови райради Халемендика П.О., заврайоно Литвиненка О.О., панотця Віталія Кваса та бібліотекарів було проведено науково-практичну конференцію. Попов В.О. зняв і розповсюдив відеофільм, а з часом (майже через 10 років) ми видали збірку матеріалів ”Письменники межівської сторони. Сава Божко” (Павлогад, 2018), за спонсорської допомоги тодішнього редактора райгазети Стадніченка О.В.

Серед гостей конференції були рідні письменника, журналісти та науковці Дніпропетровщини і Донеччини, зокрема Зоц І., Тупілко В., Ярошевич І., Гайворонський П., Божко Н., Доценко Ю., Павловський В., Шаповал Є., місцеві краєзнавці зі Слов’янки, Новопавлівки та Іванівки (Кукало І., Корчагін В., Воротня Т., Пилипенко Ю., Скочко С., Іванисенко О., Рубльова Т. та ін.).

2011-2020 роки. Щорічно 24 квітня, за традицією, делегації ентузіастів відвідують могилу письменника, влаштовують літературні читання, вшановують письменника Саву Божка. В Інтернеті розміщено електронний варіант роману С.З. Божка „В степах”, повість „Українська Шампань”, деякі інші твори… В 2018 році група школярів з м. Мирноград зняли новий фільм про Саву – шахтаря з Мирнограда. (На жаль, так і не оприлюднений).

Сьогдні, напередодні 120-ої річниці письменника, члени „ЛСМ” (Історико-літературне об’єднання “Літературне слово Межівщини” – ред.) отримали привітання від столичних науковців, академіка Жулинського М.Г., Гальченка С.А., скульптора, професора Шакіна М.І. Сподіваємось і цього разу відвідати Крутоярівку. Наша бібліотека онлайн вже виставила нові цікаві матеріали.

З повагою,
краєзнавець Петро БАБЕЦЬ

Відкриваємо ще одну поетесу, родичку Сави Захаровича, – АПАЦЬКУ Поліну Юхимівну (в дівоцтві Кірієнко). Ось фрагмент її поезії «Благослови». (Можливо, було б точніше назвати «Синові» – як у Редьярда Кіплінга):

Перед Всевишнім стану на коліна
І низько-низько голову схилю.
Благословення вимолю для сина,
Якого так без пам’яті люблю.

Роки пройшли, Ти виріс вищий мене!
А в серці материнський біль щемить:
Як мало встигла я зробить для Тебе,
Тому душа і плаче, і болить.

Прости за те, що я завжди спішила,
Завжди клопоти, праця… все діла.
Прости за те, що десь недолюбила,
Дитинство дать щасливе не змогла.

Прости за те, що прожила я чесно,
Не заробила довгих тих рублів…
Тепер не в змозі дать Тобі освіти,
Яку насправді син мій заслужив!

Коли покинеш Ти домівку рідну,
Зумій знайти свою дорогу в світ,
А я молитиму Всевишнього за Тебе,
Щоб уберіг від різних-різних бід.