Бути чи не бути?… Якщо бути, то об’єднатись! Як виглядатиме стаціонарна медична допомога у громадах після реформи

Цими днями у Межівській селищній раді відбулася зустріч делегацій Межівської та Петропавлівської громад.

Ключова тема обговорення – доля медичних закладів вторинної ланки (Центральних лікарень) після реалізації реформи по формуванню мережі спроможних медичних закладів.

Іншими словами: чи матимемо ми стаціонарну медичну допомогу на базі лікарень Межівської та Петропавлівської селищних рад з 1 січня 2024 року?

За підсумками наради, відповідь – ТАК!

Але для цього треба … ОБ’ЄДНАТИСЬ!

Мова йде про створення спільного медичного закладу двох громад, який, відповідно до вимог реформи, матиме статус «Загального».

Насправді, звітна зустріч – знакова для двох сусідніх і досить потужних громад. Перша у такому форматі, але досить конструктивна.

Очолили делегації Межівський селищний голова Володимир Зражевський та заступник Петропавлівського селищного голови Іван Леонов. У складі : керівники лікарень, начальники фінансових відділів, юристи.

Говорили досить предметно про можливості кожної лікарні, кількість законтрактованих пакетів, кадровий потенціал та матеріальну базу.

Якщо коротко, на сьогодні спільний висновок  однозначний:  треба докласти максимум зусиль задля створення спільного медичного закладу в регіоні, і тим самим, зберегти стаціонарну медичну допомогу для жителів громад з 1 січня 2024 року.

І чим швидше буде розпочато цей процес, тим більше шансів на успіх.

У громадах створено і активно працюють робочі групи за участі представників медичних закладів та органів місцевого самоврядування, детально опрацьовується законодавча база та готується спільна пропозиція до Департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації.

Нагадаємо, що на початку липня Верховна Рада ухвалила законопроект №2347, який запускає наступний етап медичної реформи – формування спроможної мережі лікарень.

Спроможна мережа будуватиметься за принципом госпітальних округів. Кожна область стане окремим госпітальним округом, який свою чергу поділятиметься на кластери.

В рамках одного госпітального округ, лікарні будуть розділені на надкластерні, кластерні та загальні.

Реформа передбачає, що найпростіші захворювання лікуватимуться якомога ближче до пацієнта, в загальних лікарнях. У разі більш складних проблем зі здоровʼям — пацієнт потраплятиме у кластерні та надкластерні лікарні, які надаватимуть високоспеціалізовані послуги.

Загальні лікарні розташовуватимуться з розрахунку один медичний заклад на 40-80 тисяч населення. Радіус доступності стаціонарної допомоги визначається не більше 60 км, прибуття до закладу не повинно перевищувати 60 хв.

Отже кілька головних тез, як аргументи на користь об’єднання закладів вторинної медичної допомоги, відповідно до аналізу фахівців Межівської селищної ради.

(Їм окрема  вдячність за професійний аналіз, зокрема керуючій справами виконавчого апарату Василенко Л. О.)

 

По перше – кількість населення.

Наразі заклади охорони здоров’я вторинного рівня  Межівської та Петропавлівської селищних громад обслуговують трохи більше 52 000 осіб, в тому числі 47 500 жителів своїх громад ( Межівська лікарня – 22820 осіб, Петропавлівська лікарня – 24679 осіб) та внутрішньо переміщених осіб – біля 4600 чоловік ( Межівська СТГ – майже 3400 та Петропавлівська СТГ- 1230 особи).

Представники громад впевнені, що прогнозована чисельність населення, яке буде обслуговуватись спільним закладом має позитивну тенденцію зростання.

По-друге: доступність стаціонарної допомоги в разі створення спільного закладу.

Відстань  від  Межової  до Петропавлівки становить 40,6 км. Відстань до найвіддаленішого населеного пункту зони обслуговування  Межівської Центральної лікарні складає 39 км, відстань до найвіддаленішого населеного пункту зони обслуговування Петропавлівської Центральної лікарні» – 21 км.

Тобто, радіус доступності не перевищуватиме 60 км.

Позитивним чинником, який впливає на доступність стаціонарної допомоги, учасники робочої групи називають наявність в межах зони обслуговування міжнародної траси М-04 Знам’янка – Луганськ – Ізварине, ремонт якої  проведено в рамках програми Президента «Велике Будівництво» у 2021 році.

Але найголовніше – створення спільного медичного закладу стане запорукою того, що жителі понад 110 населених пунктів (у зоні обслуговування Межівської Центральної лікарні  – 60, Петропавлівської Центральної  лікарні – 50,) не будуть позбавлені можливості отримання спеціалізованої медичної допомоги на відстані, що не перевищує 60 км від місця проживання.

Тобто, на сьогодні є реальна перспектива, що не маючи такого закладу, люди пенсійного віку (40 % від наявного населення двох громад, або майже 19 000 осіб) втратять доступ до медичних послуг вторинного рівня.  Адже будемо відвертими, отримати ці самі послуги в лікарнях найближчих міст – Першотравенська чи Павлограда вдасться (або будемо зовсім чесними – по-кишені) далеко не кожному пенсіонеру…

Не виключено, що й інші категорії населення, які наразі проживають в селах та ведуть сімейні господарства, дбаючи про здоров’я членів сімейства, будуть вимушені шукати місце проживання поближче до спеціалізованих медзакладів…

Разом з тим, всі ми ( тобто мешканці громад та колективи лікарень) маємо чітко розуміти, що  з 1 січня 2024 року спільний медичний заклад буде фінансуватись за рахунок коштів державного бюджету шляхом укладення  угод з НСЗУ на надання медичної допомоги за окремими пакетами медичної допомоги.

Тобто, якщо не буде створено спільного закладу охорони здоров’я,  медичні заклади вторинного рівня  Межівської та Петропавлівської громад просто  не ввійдуть у спроможну мережу і не матимуть фінансового ресурсу для забезпечення фінансування закладів. Для селищних бюджетів утримання таких закладів, а це сума понад 40 мільйонів гривень – вочевидь, не підйомне завдання.

Серед переваг також відзначають той факт, що створення спільного медичного закладу вторинного рівня дасть змогу розширити перелік медичних послуг населенню та  кількість законтрактованих пакетів медичної допомоги з НСЗУ, у зв’язку із  збільшенням кількості лікарів вузької спеціалізації та кількості медичного обладнання, а також місць надання медичної допомоги.

Нарешті, фахівці вважають, що  утворення спільного ЗОЗ сприятиме формуванню оптимальної раціональної структури та штатної чисельності працівників шляхом скорочення витрат на утримання немедичного та іншого персоналу.

І таким чином буде забезпечено вимоги КМУ щодо достойної зарплатні медичного персоналу та збільшення потенціалу для розвитку загального закладу охорони здоров’я.

Доречно зауважити, що на законодавчому рівні утворення спільного підприємства передбачено кількома варіантами: припинення шляхом ПРИЄДНАННЯ, Припинення шляхом ЗЛИТТЯ та утворення нового підприємства .

Його спільне  фінансування будуть здійснювати органи місцевого самоврядування, як засновники з місцевих бюджетів.

 Інші територіальні громади, населення яких наразі обслуговується закладами охорони здоров’я вторинного рівня Межівської та Петропавлівської громад також зможуть взяти участь у спільному фінансуванні новоствореного спільного підприємства.

І насамкінець. Враховуючи той факт, що при формуванні госпітальних кластерів, об’єднані територіальні громади повинні брати участь у визначенні кластерних та загальних закладів охорони здоров’я – Межівська та Петропавлівська селищні ради вже сьогодні готові задекларувати наміри щодо створення спільного загального закладу охорони здоров’я та винести спільний проект на розгляд госпітальної ради Дніпропетровського госпітального округу.

Заступник Петропавлівського селищного голови Іван Леонов:

– Це єдине правильне раціональне рішення. З одного боку, ми розуміємо, що медицина, це прерогатива держави, тобто фінансування з НСЗУ і т. д. Але , з іншого – у світлі медичної реформи та формування спроможної мережі медичних закладів з 2024 року – ми можемо опинитись в ситуації, коли наші лікарні просто не матимуть права надавати послуги вторинного рівня.

Тобто, прийде певна дата і послуги стаціонару наші люди, на жаль, не отримають – ні в Петропавлівці, ні в Межовій.

Тоді ми запитаємо себе : чи все можливе зробили, як власники, щоб зберегти лікарні в мережі спроможних медзакладів?

Володимир Зражевський, Межівський селищний голова:

– В умовах війни сильно страждає сільське населення, в тому числі і через руйнування інфраструктури, від’їзд спеціалістів тощо.

Держава робить все можливе, але, на жаль, не в змозі врахувати всі потреби сільських територій – так, як це хотіли б бачити наші жителі.

Тож ми повинні на своєму рівні, принаймні, зберегти якість медичних послуг вторинного рівня. Стаціонарна допомога в сільській місцевості має бути. Крапка!

Адже ми – на місцях, як ніхто, розуміємо цілу низку чинників: і якість доріг, і відстані до населених пунктів, і платоспроможність жителів громади.

Земляки не повинні відчувати себе відрізаними від цих послуг, у порівнянні з мешканцями міст.

Про жителів найвіддаленіших населених пунктів, наприклад Іванівки (Межівська СТГ) чи Олександрополя (Петропавлівська СТГ), маємо потурбуватись насамперед ми – громади.

Про підсумки першого спільного візиту очільників громад Володимира Зражевського та Івана Леонова читачі  обов’язково прочитають у наступних номерах «Межівського меридіана» та на нашому офіційному сайті. 

Євген Травневий.

Цей матеріал створено в рамках проєкту «Сила місцевих медіа – для посилення згуртованості українців», що реалізується Громадською спілкою «Українська Асоціація Медіа Бізнесу» у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу».