МЕЖІВЩИНА: АБЕТКА НЕЗАЛЕЖНОСТІ

Цими днями найдорожча, наймиліша серцю Батьківщина – Україна – відзначає 30-річччя своєї Незалежності.
За що ми любимо свою країну?
За безкрає небо, за щедрий хлібний лан, за її людей, за можливості, які відкриваються перед нами. Та просто за те, що в ній живемо!

– Цього року в нас особливі річниці як трагічних сторінок нашої історії, так і тих моментів і видатних українців, якими ми пишаємося. Ми по-особливому згадаємо й 80-ту річницю Бабиного Яру, і 35-ті роковини Чорнобильської катастрофи. Але історія України – це не лише трагізм. Я радий, що цього року ми відзначаємо 150-річчя Лесі Українки. Ми гідно нагадаємо про цю видатну особистість світового масштабу. І особливу увагу ми приділимо як 25-річчю Конституції України, так і 30-й річниці Незалежності. Покажімо, що українцям є чим пишатися, – відзначив Президент України Володимир Зеленський.

Межівщині Незалежної України також є чим пишатися!

І вам розповімо про наші спільні здобутки та перемоги! Про людей, які творять історію рідного краю! Історію Незалежної України!

По порядку… За алфавітом…

Аграрії

Межівщина – край хліборобський. Сільське господарство є, без перебільшення, найважливішою галуззю економіки нашого краю. Питома вага продукції сільського господарства у структурі валового доходу громад Межівщини складає понад 98%!

Сьогодні площа сільськогосподарських угідь Межівщини становить понад 93 тис. га, у тому числі майже 91 тис. га ріллі, яку обробляють 21 сільськогосподарське товариство, 90 фермерських господарств, 1 428 одноосібників.

Хлібороби – люди, на яких тримається життя громад!


БУР (Будуємо Україну разом)

Волонтерський рух української молоді, виник як волонтерська акція Львівської освітньої фундації, що мала на меті відновити будинки, знищені внаслідок війни на сході України. Проте з часом акція перетворилася на рух, що формує нову генерацію відповідальних українців, які творять зміни. З усієї України збираються волонтери у БУРтабори. І там разом з професійними будівельниками допомагають робити ремонт для сімей, які цього потребують та облаштовувати громадські простори.

Минулого літа БУРівці завітали до Межової. Працювали над створенням молодіжного простору «Крокус ХАБ», яскравого муралу на будівлі ДЮСШ та допомогли з ремонтом двом сім’ям учасників АТО.


Відеоролики

Про рідний край щороку навесні представляють аматори камери на конкурсі «Полюби Межівщину, як люблю її я!». Участь у ньому беруть усі, хто хоч раз тримав у руках відеокамеру. Адже через об’єктив часом можна побачити те, чого не помітиш неозброєним оком. І щоразу Межівщина розкривається з усе нових і нових сторін.

Захід був започаткований 2015 року за ініціативи тодішнього голови Межівської райдержадміністрації Володимира Зражевського. Учасниками першого конкурсу стали 30 любителів аматорських відео.


Громадський бюджет (бюджет участі)

Це частина бюджету територіальної громади, обсяг якого визначається, виходячи з її бюджетних можливостей, та спрямовується на фінансування заходів, визначених безпосередньо членами територіальної громади та оформлених у проєктні пропозиції, що стали переможцями конкурсу. За два роки дії програми громадського бюджету реалізовано 8 проектів у Межовій, Райполі, Новопідгородному, Водолазькому, Володимирівці. У цих населених пунктах з’явилися нові клумби та зелені насадження, майданчик для відпочинку дорослих та дітей, спорядження для туристичних походів, спортивний центр, громадський простір. Школи поповнили матеріальну базу велосипедами, формою для уроків «Захисту Вітчизни», обладнанням для активного дозвілля молодших школярів.


Ґазда (господар, хазяїн)

Так називають людину працьовиту, творчу, відповідальну. Така людина створює у себе в оселі та на подвір’ї затишок, доводить усе до ладу. Робить своє житло й обійстя зручним і красивим.

Таких господарів у нашій громаді чимало. Тож природно, що на святкуванні Дня селища їх відзначають Подяками і подарунками. А ще в громаді вже кілька років проходить конкурс «Новорічний калейдоскоп», де учасники стараються якнайкреативніше прикрасити фасади своїх помешкань, офісів, закладів, а також двори до новорічних свят. Переможці отримують винагороду – грошові сертифікати.


Децентралізація

На Межівщину прийшла майже п’ять років тому. На теренах району утворилося три самостійні об’єднані територіальні громади.

Новопавлівська ОТГ створена 18 грудня 2016 року шляхом об’єднання Новопавлівської та Богданівської сільських рад.

Межівська ОТГ утворилась 14 лютого 2017 року (Демуринська, Межівська селищні ради, Веселівська, Іванівська, Новогригорівська, Преображенська та Райпільська сільські ради).

Наймолодша – Слов’янська сільська територіальна громада, створена у 2020 році (Зорянська та Слов’янська сільські ради).


Енергія природи

Один з перспективних напрямків застосування енергозберігаючих технологій, які активно впроваджує Межівська громада – використання енергії сонця. Це найчистіша енергія. Це нові робочі місця. Це додаткові доходи в бюджет громади, а, значить, і її розвиток!

У 2020 році в рамках Меморандуму, підписаного між Межівською СТГ та компанією «Соларфілд» відкрито першу сонячну електростанцію! Це перша з п’яти сонячних електростанцій, які планується побудувати у наступні кілька років.

Знаходиться вона на південній околиці Межової, за межами селища. Близько 24 000 сонячних панелей розташовано на площі 10 гектарів. Станція спроектована за інноваційною технологією панелей двостороннього модуля. Її проектна потужність становить близько 5,8 мегават. Вартість сонячної електростанції – близько 120 мільйонів гривень.


Євгенія Цвєтанська

Українська журналістка, народилася 1988 року у Межовій. Шлях в журналістику розпочався у дитячій школі преси і телебачення у Дніпропетровську (нині м. Дніпро). Євгенія Цвєтанська починала працювати в «Сніданку з 1+1», в рубриці «Міста. Мій Путівник». У редакцію новин «Спецкор» та ТСН Цвєтанська перейшла влітку 2013-го, а вже з жовтня 2014-го почала працювати в зоні АТО на Луганському напрямку. Вона мала знімати соціальні сюжети з прифронтових міст, проте вже під час першого відрядження за власним бажанням поїхала в саму гущу подій – місто Щастя, яке на той момент було під обстрілами бойовиків. Сюжети Євгенії стали невід’ємною частиною випусків ТСН та «Спецкору», бо показували найгарячіші події з передової.


Жінки-лідери

Проект «Жінки-лідери», який щороку напередодні 8 Березня проходить під егідою Межівської селищної ради, підкреслює величезну роль та неоціненний внесок жіноцтва у соціально-економічний розвиток Межівщини.

Серед них жінки-депутати, громадські діячки, освітяни і медики, трудівниці аграрного сектору, майстрині народно-прикладного мистецтва тощо. Це жінки, які постійно націлені на успіх! Жінки, які є лідерами у своїх колективах, населених пунктах!


Зелений туризм

Межівщина має багатий туристично-рекреаційний потенціал, який ще не повністю розкритий. Тому туристична галузь активно розвивається. Робиться це у кількох напрямках. Розроблено кілька туристичних маршрутів вихідного дня, які базуються на краєзнавчому матеріалі. Деякі частково випробувані. Перших відвідувачів готові приймати Іванівка та Райполе. На райпільському маршруті екскурсанти можуть оглянути гарні краєвиди (ставки, степові масиви), познайомитися з традиціями і звичаями населених пунктів, скуштувати смачні страви місцевих майстрів-кулінарів, побувати на сучасній тваринницькій та бджолиній фермах.

«Анархічний вікенд», проведений в Іванівці, може стати туристичною родзинкою громади. Це село тісно пов’язане з діяльністю і життям Нестора Івановича Махна. Мешканці села залюбки покажуть місця, пов’язані з «батьком анархії»: будівлю Іванівської школи, церкву Святої Покрови, старий колодязь, хату його коханки Ганни Зуйко, сторожові кургани, мальовничі береги річки Вовчої, «озеро Плачу» та із задоволенням розповідатимуть хвилюючи легенди про нього.


Інклюзивно-ресурсний центр

2019 року у Межівській громаді відкрито Інклюзивно-ресурсний центр. Це справжня оаза милосердя й розуміння для дітей з особливими потребами та їх батьків. До ІРЦ можуть звернутися батьки дітей віком від народження до 18 років для здійснення комплексної оцінки дитини, визначення її особливих освітніх потреб, розробки індивідуальної програми розвитку та отримання психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових послуг.

Центр постійно відвідують від 35 до 40 дітей. І це не лише діти Межівської ОТГ. Активною є співпраця у напрямку інклюзивної освіти із Слов’янською та Новопавлівською громадами.


Їжа

Межівщина кулінарна може заткнути за пояс будь-кого. Чого лише варта славнозвісна пшінка, яка є своєрідним нашим брендом. Готується з трьох інгредієнтів – пшона, яйця та борошна (пшеничне, біле). На 100 г пшона потрібно щонайменше десяток яєць, які потрібно збивати виделкою до рідкої консистенції. Кашу можна накачати до розміру сої чи горошини. Вариться вона на м’ясному  бульйоні або на молоці. Труть затірку у нас майже в кожному селі, але найактивніші берегині стародавньої традиції проживають у селах Веселе та  Преображенка, причому у Веселому затирають на рисовій січці.

Але, крім пшінки, на Межівщині варять дивовижного смаку борщ. Минулого року «Наш борщ» з Новопідгородного дебютував на обласному фестивалі талантів у напрямі «Кулінарний». Зазвичай, традиційну страву готували в печі. Але автор конкурсної роботи відійшов від правил і зварив на вогнищі.

Новопавлівка теж має свій фірмовий рецепт – смачні пиріжки, тушковані у сметані (там їх з любов’ю називають пиріжечками).


Йордан

е з часів Русі незмінними атрибутами свята Водохреща або Йордана є хресна хода на «йордань» – ополонку у вигляді хреста, прорубану на водоймищі. Останні десятиліття відроджуються християнські традиції на Межівщині. На Йордана традиційно облаштовуються купелі для бажаючих змити гріхи та оздоровитися на увесь рік.

Такі обрядові дійства проводяться на ставках селища Межова, в Іванівці (берег р. Вовчої), Веселому, Водолазькому, Слов’янці (садиба «Перлина степу», берег р. Бик), у Новопавлівці (на р. Солоній). Охочі сміливці триразово занурюються у воду з головою зі словами: «В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!».


“Крок у світ” (громадська організація)

Добре відома у Межовій і по всій громаді. Їхню дружну команду завжди можна зустріти на різних масових заходах у селищі, на святах. Проводять майстер-класи, ігри, конкурси, влаштовують розпродаж власних виробів. Біля них завжди збираються діти, молодь. Бо об’єдналися в ГО люди, яких хвилюють важливі питання: зміцнення соціальних зв’язків, виявлення і реалізація громадських ініціатив, організації дозвілля.

Минулого року «крокуси» відкрили молодіжний простір «Крокус ХАБ». До ремонту приміщення залучили БУРівців – волонтерів з усієї України. Щоб придбати меблі та все необхідне, написали проект на громадський бюджет. Діяльність ГО «Крок у світ» доводить істину: відчиняють тим, хто стукає.


Ландшафт

Ландшафтні заказники місцевого значення створено на території нашого району: «Антонівський» (2011) між селами Солоне, Богданівка, Тарасівка, Антонівське, Федорівське та Іванівка (на фото); «Балка Скелька» (2011) біля села Слов’янка; «Балка Сухарева» (2013) біля сіл Новопідгородне, Райполе, Сухарева Балка, Степове, Українка, Новоолександрівка; «Балка Горіхова» (2011) біля сіл Новопавлівка, Філія, Дачне; «Балка Сухий Бичок» (2011) біля сіл Малієве, Зоряне, Миронове, Зелене, Полтавське, Мала Покровка; «Іванівський» на землях Новопалівської та Межівської ТГ; «Крутоярівський» на землях Слов’янської ТГ; «Чугуєво-Мар’ївський» на землях Новопавлівської та Межівської ТГ; «Долина річки Бик» (2013) біля сіл Андронівка, Слов’янка, Водолазьке, Троїцьке, Новогригорівка, Наталівка.


“Межівський меридіан”

Газета – «Зірка», «Червона зірка», «Межівський меридіан» – є незмінним супутником існування Межівського району, а сьогодні і територіальних громад, утворених на його теренах. Усе, що відбувалося і відбувається в житті мешканців Межівщини, знаходить відображення на шпальтах видання, а насамперед люди праці, які творять історію нашого рідного краю.

У травні 2020 року газета відзначила 90-річний ювілей. Наприкінці 2018 року завершено реформування друкованої державної та комунальної преси. Процес роздержавлення пройшов і «ММ». Це нові умови праці, нові виклики і завдання, нова сторінка історії. Пишемо ми її саме сьогодні.

Колектив газети – автор проекту «Межівщина: Абетка Незалежності».


“Натхнення”

Слава про зразковий танцювальний колектив «Натхнення» лине далеко по Україні. Жодне свято не обходиться без запальних виступів юних танцюристів, які дарують глядачам радість і величезну насолоду. Засновником (1997 рік) і першим керівником ансамблю був Микола Іванович Кривонос. Своїм творчим доробком він залишив про себе добру пам’ять на віки.

«Натхнення» є неодноразовим лауреатом премій та призером багатьох фестивалів і конкурсів різних рівнів: обласних, всеукраїнських, міжнародних.

У 2014 р. танцювальному колективу «Натхнення» присвоєно звання «Зразковий художній колектив». Сьогодні він налічує 150 вихованців віком від 3 до 18 років, очолюють його великі ентузіасти, подружжя Птиці Анастасія Олегівна та Павло Анатолійович.


Орден княгині Ольги ІІІ ст.

Мартиненко Євгенія Василівна – мати-вихователька дитячого будинку сімейного типу, проживає в с. Новогригорівка, нагороджена Державною нагородою – орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, відповідно до Указу Президента України від 01 червня 2013 року №311/2013 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня захисту дітей».


“Перлина степу”

Зелена садиба «Перлина степу» – туристична родзинка Межівщини. Розташована у с. Слов’янка, на межі Донецької і Дніпропетровської областей. Господар цього казкового місця – наш земляк Олександр Григорович Юхименко. Ця садиба створена для тих, хто полюбляє і мріє про усамітнений відпочинок у гармонії і спокої. Усе необхідне для цього є: віковічний неозорий степ, тиха мальовнича річка Бик, можливість спілкування з різноманітними домашніми тваринами, комфортні умови проживання.

Зелена садиба «Перлина степу» – це казка. А у казці, як ми знаємо, можуть траплятися різні дива, тому ми вам бажаємо, щоб кожен із вас потрапив у це місце, сповнене гармонії почуттів і родинного затишку, край сивих легенд та мелодійних пісень.


Робототехніка

Стала своєрідною візитівкою Межової. Керівником гуртка робототехніки, який працює на базі Будинку дитячої та юнацької творчості Межівської селищної ради є Олександр Васильович Костиря. Раніше він керував гуртком моделювання, зараз працює з гуртківцями над створенням і програмуванням роботів Лего. Особливої уваги заслуговує його винахід – апарат для створення картин з бісеру. Ця робота вже прогриміла на всю Україну, ставши переможцем у номінації «Довільна робототехніка» на фестивалі BestRoboFest.


“Степовичка”

«Степовичка». Преображенський ансамбль народної пісні «Степовичка» (керівник Стадніченко В.І.) є постійним учасником культурних заходів громади – фестивалів, ярмарків, конкурсів. Виступи цього колективу – окраса усіх заходів. Старші навчають молодших, передають свій життєвий досвід, народні звичаї та традиції. Талановита «Степовичка» має звання народного ансамблю, що цілком заслужено.


Тваринництво

Будемо відвертими, за останні 30 років тваринництво в Україні переживає не кращі часи. Але сьогодні на Межівщині є господарства, які сміливо можна назвати першими ластівками відродження тваринницької галузі у нашому регіоні.

Це СФГ «Яна» (керівник Циганкова В.Г.) – свинарство, С(Ф)Г «Макара» (Макара Р.І.) – молочно-товарна ферма, СФГ «Кипарис» (Бугай В.Є.) – розведення великої рогатої худоби.


Убрỳс, рушник

Одне із значень цього слова – рушник. Ось як співається у пісні:

«Хліб та сіль, хліб та сіль –
Вишитий убрус.
Хліб та сіль, хліб та сіль –
Україна-Русь».

Кожен старостинський округ Межівської громади має рушника-оберега, якого вишивали місцеві майстрині. Це велике полотно з традиційними візерунками, притаманними тому чи іншому селу та з вишитою назвою округу. Візитна картка старостинського округу на всіх заходах громади.


Фестиваль

Сезон фестивалів у Межівській громаді триває з початку року до осені. Розпочинає його традиційне свято «Колядує Межівщина», на якому демонструють свої таланти колективи колядників, вертепників та щедрувальників. Відкриті селищні фестивалі проходять у старостинських округах: «Екофест-Новопідгородне» та «Соняшник» – Райпільському, «Веселий гарбуз» та «Живоносне джерело» – Демуринському, «Золота рибка» – Веселівському. На фестиваль гумору «Рогач» запрошує Преображенка. Та наймасштабніший серед них «Степова перлина» – міжрегіональний мистецький фестиваль хореографії, вокалу, декоративно-прикладної творчості. До нас приїжджають учасники із Донецької, Луганської, Запорізької, Полтавської, Дніпропетровської, Харківської областей. «Степова перлина» впевнено крокує до статусу всеукраїнського рівня.


Художники

Славна межівська земля талантами. Тут живуть і творять майстри пензля: брати Володимир та Анатолій Чорні, Аделаїда Іщенко, Тетяна Велика. У кожного свої улюблені теми, свій стиль. Але шанувальників кожен має чимало. Усі художники – аматори, але це ніяк не зменшує значимості того, що вони створюють. Бо кожна картина – це голос душі митця.

Брати Чорні відомі й поза межами області. Володимир Пантелійович – майстер пейзажу, Анатолій Пантелійович надає перевагу портретам.

Тетяна Петрівна Велика у школі навчає дітей історії. А історію свого внутрішнього світу передає у творчих роботах.

Молода художниця Аделаїда Іщенко навчається у Криворізькому педагогічному університеті, веде гурток образотворчого мистецтва «Веселка». А її творчість присвячена природі – горам та степам. І коням, яких дівчина любить і малює змалку.


Центр соціальних послуг

Куточок щирості, добра та милосердя… Саме так, від усього серця, говорять про Центр соціальних послуг (директор Бут Світлана Володимирівна) його відвідувачі а також всі, хто, так чи інакше, отримує соціальну допомогу від його працівників, а саме відділень: денного перебування, натуральної допомоги, соціальної допомоги вдома та відділення надання соціальних послуг сім’ї, дітям та молоді.

У лютому 2021 року на базі ЦСП за підтримки Межівської СТГ та проекту («Агросільрозвиток») (USAID) відкрито Центр соціально-побутових послуг. Сьогодні у відремонтованому приміщенні на сучасному обладнанні успішно працюють та надають широкий спектр послуг: швейна майстерня, майстер на годину, перукар та взуттьовик.


Чемпіони

Чемпіонів всеукраїнського та міжнародного рівня виховують тренери з пауерліфтингу Межівської ДЮСШ Віктор Васильович Даценко та Юрій Васильович Білик.

Ірина Хлєбодарова, Наталія Пізняк, Андрій Білик, Іван Кондратюк – переможці та призери європейських та світових спортивних форумів. На зміну їм прийшла нова плеяда юних, але вже титулованих атлетів.

Пауерліфтери Межівщини з радістю приймають гостей на Відкритому турнірі Межівської селищної ради з класичного пауерліфтингу пам’яті героя-десантника, чемпіона України Олега Кулиненка. На сьогодні турнір є невід’ємною частиною спортивного життя Межівської громади та однією з її яскравих візитівок.


Школа

Опорний заклад Межівський ліцей №1 селищної ради – це новаторський підхід та креативність адміністрації закладу і вчителів, наполегливість учнів, допомога і підтримка батьків. А головне – у закладі, який очолює директор Юлія Володимирівна Козак, працює злагоджений, творчий колектив, який завжди готовий дати кожному учневі високі знання, затишок і розраду, тепло і мудрість. Тут ніколи не згасає світло дитячих посмішок, не перестають лунати дзвінкі голоси дітлахів.

За роки незалежності України школа росла, поповнювалась учнями, педагогами, зміцнювалася матеріально-технічна база. У 2017-2019 роках за підтримки Дніпропетровської облдержадміністрації та обласної ради проведено капітальний ремонт будівлі школи та спортивного комплексу. Всі навчальні кабінети обладнані інтерактивними комплектами. Заклад має сучасний стадіон, чудовий спортивний комплекс.

 


Щедрий вечір

На Межівщині відроджуються і входять у повсякденне життя давні народні традиції. Одна з таких традицій – колядки та щедрівки. Межівська центральна публічна бібліотека уже десять років організовує селищний конкурс колядок та щедрівок «Щедрий вечір, добрий вечір, і дорослим, і малечі». А Центр культури та дозвілля започаткував свій фестиваль «Колядує Межівщина». До участі залучаються і дорослі, і малеча. Дістаються із скринь народні бабусині хустки, згадуються старовинні і вивчаються нові щедрівки – і йдуть вертепники вітати односельців з новорічними святами. А також показують свої уміння на селищних фестивалях.


Ювілей

Ганна Михайлівна Добжанська – найстарша жителька Межівської громади. Восени 2018 року жінка відзначила свій 100-й день народження. Попри поважний вік вона залишається в доброму гуморі, пам’ятає події далеких часів, радо ділиться з оточуючими спогадами, передає їм життєву мудрість і багатий віковий досвід.

Заслужений працівник сільського господарства, досвідчений зоотехнік, Ганна Михайлівна жила і працювала в унісон з Межівським районом, адже вони майже ровесники! А ще ця заслужена жінка має величезну пристрасть до народної пісні, до хорового мистецтва.


Яблука

Смак яблук фермерського господарства «Живоносне джерело» (голова Петро Васильович Ляхович) добре знають далеко за межами Межівської громади. Важливо, що яблука якісні і надзвичайно смачні. До Дня Святого Миколая та Нового року їх отримують у подарунок вихованці дитячих садків і шкіл Межівщини. А ще їх смак добре знають на передовій наші захисники, бо Петро Васильович систематично відправляє яблука з волонтерами в зону проведення ООС.

Ці яблука – з присмаком доброти. На 40 га саду, розташованого у затишній місцевості поблизу села Миколаївка, сьогодні вирощується понад 20 сортів яблук, а ще груші, абрикоси, сливи, персики і черешні.