Нехай ні стреси, ні незгоди не роблять вам в житті погоди

16 квітня – день обізнаності про стрес. Кожен знає це слово, чує і говорить його мало не щодня. Що таке стрес і чим нам загрожує? Чи стикаємося з ним і як часто? Чи обізнані про цей стан? Розберемося.

Стрес – це стан психічної напруги, що виникає у процесі діяльності в найбільш складних і важких умовах.

Життя часом стає суворою і безжалісною школою для людини. Труднощі, що виникають на нашому шляху (від дрібної проблеми до трагічної ситуації) викликають у нас емоційні реакції негативного типу, які супроводжуються цілою гамою фізіологічних і психологічних зрушень. Ми поспілкувалися з кількома людьми щодо стресових ситуацій у їхньому житті. Ось що вони говорять.

Любов, 36 років:
– Працюю в системі охорони здоров’я. Стресові ситуації виникають щодня, переважно на роботі. Працюємо з людьми, а вони ж різні. Тому трапляються непорозуміння і з пацієнтами, і з колегами. Звичайно, що виникає напруження. Вдома просто хочеться відпочити, але не завжди виходить.

Розумію, що стрес необхідно знімати. Оскільки я за гороскопом Овен (а це активний вогняний знак), то стресовий стан у мене минає швидко. Але, попри це, вважаю, що медикам потрібен повноцінний відпочинок – і просто нічний сон, і відпустка. Тоді боротися зі стресом і зберігати здоров’я – і своє, і пацієнтів – буде простіше.

Микола, 58 років:
– Звичайно, потрапляю у стресові ситуації. Надійшла погана новина – ось тобі й стрес. А ще напруження в суспільстві, пов’язане з війною, з епідемією. Звичайно, важко залишатися спокійним у такій обстановці.

Що роблю, аби зменшити напруження? Намагаюся менше отримувати негативної інформації. Зараз її дуже багато і в газетах, і на телебаченні. А ще роблю зранку зарядку, бо фізичні навантаження допомагають.

Володимир, 38 років:
– Стрес уже як невід’ємна частина життя. На роботі зменшилася заробітна плата, а у мене двоє дітей-підлітків. Тож маю думати, як їх забезпечувати. Часом серйозно підводить здоров’я, що теж не дуже весело. Розрядку маю в родині, з дітьми. Вони мене радують своїми успіхами і в навчанні, і в спорті (обидві доньки займаються тенісом). Тож якось справляюся.

Що ж кажуть лікарі з приводу стресу? Ситуацію коментує сімейний лікар Володимир Халимендик:

– Можу сказати, що люди зараз майже постійно відчувають стрес. А це однозначно відбивається на здоров’ї. Страждає серцево-судинна система, можуть з’явитися виразка шлунка, шкірні захворювання. Адже центральна нервова система є регулятором діяльності всього організму людини. Коли вона потрапляє в стрес, відбуваються різноманітні збої в роботі органів. Звідси й хвороби.

Що сприяє виникненню стресової ситуації? Це й соціальні чинники, і шкідливі звички (переїдання, вживання алкоголю, паління тощо).

У медичних працівників особливо велике напруження через коронавірус. Хвороба нова, не вивчена – мало інформації і про походження, і про перебіг, і про наслідки. Лікування від неї, можна сказати, зараз немає. Треба тільки вакцинуватися.

Але людина може зарадити руйнівному впливу стресу на власне здоров’я. Якщо ми не завжди можемо вплинути на соціальні чи суспільні причини, то збільшити власну стресостійкість усім під силу. Як лікар скажу, що здоровий спосіб життя багато важить у цьому питанні. Відмова від шкідливих звичок, раціональне харчування, регулярні фізичні вправи, повноцінний сон (8-9 годин) – це кроки до зменшення стресу і зміцнення здоров’я. Сам по собі вихід із стресової ситуації дає покращення фізичного стану людини. Тобто, частина проблем із здоров’ям відпаде сама по собі, як тільки стабілізується емоційний стан. Нормалізується тиск, знижується цукру в крові, налагоджується сон.

Кожен має розуміти, що він не у вакуумі, а серед людей. Тому треба намагатися і самому уникати стресових ситуацій, і не створювати їх для оточуючих.

Неможливо попередити кожну стресову ситуацію у нашому житті, але її можна контролювати. Ось які поради дає Центр психосоціальної реабілітації Національного університету Києво-Могилянської Академії.

Що варто робити, аби опанувати стрес?

– достатньо відпочивайте;
– якомога регулярніше їжте та пийте воду;
– спілкуйтеся та проводьте час із родиною та друзями;
– обговорюйте проблеми з тим, кому довіряєте;
– займайтеся тим, що допомагає вам розслабитись (гуляйте, співайте, моліться, грайте з дітьми);
– робіть фізичні вправи;
– визначте безпечні способи, як допомагати іншим під час кризи, а також беріть участь у діяльності громади.

Чого НЕ варто робити, аби опанувати стрес?

– не вживайте алкоголь або інші психоактивні речовини і не паліть;
– не спіть увесь день;
– не працюйте без відпочинку і не розслабляючись;
– не відсторонюйтеся від друзів та близьких;
– не нехтуйте елементарною особистою гігієною;
– не скоюйте насильства.

Перефразовуючи відомого ведучого, який давав прогнози погоди, скажу так: «Нехай ні стреси, ні незгоди не роблять вам в житті погоди». Отож будьте здорові, дорогі наші читачі!

Антоніна ТАРАСЕНКО