Поліція інформує: Запобігання та протидія насильству в сім’ї

Існує розповсюджений міф, що насильство в родинах – проблема лише неблагополучних родин, і майже завжди пов’язане з пияцтвом і бідністю. Однак, за деякими дослідженнями, це не зовсім так. Насильство властиве всім соціальним групам і не залежить від економічного становища родини загалом.

Стаття 21 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначає право постраждалого на дієвий, ефективний та невідкладний захист в усіх випадках домашнього насильства. Протидія та запобігання домашньому насильству в Україні забезпечується спеціальними заходами, які визначені у статті 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Види домашнього насильства:

Фізичне насильство включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Психологічне насильство включає словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, інші дії, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалого побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.

Сексуальне насильство включає будь-які дії сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або щодо дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи.

Економічне насильство – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Сьогодні на профілактичному обліку відділення поліції №2 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області перебуває 96 кривдників. За 2021 рік до адміністративної відповідальності працівниками поліції притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП 86 осіб.

Нагадаємо, що до повноважень підрозділів органів Національної поліції України у сфері запобігання та протидії домашньому насильству належать виявлення фактів домашнього насильства та своєчасне реагування на них, прийом і розгляд заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства, інформування постраждалих про їхні права, заходи і соціальні послуги, якими вони можуть скористатися; винесення термінових заборонних приписів стосовно кривдників; взяття на профілактичний облік кривдників та проведення з ними профілактичної роботи, здійснення контролю за виконанням кривдниками спеціальних заходів протидії домашньому насильству протягом строку їх дії та ін.

Поліцейські можуть проникати до житла особи без вмотивованого рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із припиненням вчинюваного акту домашнього насильства, у разі безпосередньої небезпеки для життя чи здоров’я постраждалої особи.

У ситуації домашнього насильства головне – не мовчати!

Якщо ситуація критична, знайдіть безпечне місце та зателефонуйте до поліції за номером 102!