Бути чи не бути: Об’єднанню Межівської та Васильківської лікарень?

Відбувся, можна сказати – довгоочікуваний,  візит делегації Васильківської громади на Межівщину  у рамках реалізації Меморандуму між двома громадами щодо створення спільного медичного закладу вторинного рівня.

Зустріч відбулася у Центрі Активності громадян Межівської СТГ, а в складі делегації гостей: селищний голова  Васильківської СТГ Сергій  Павліченко, директор Васильківської лікарні Аркадій Дараган, фахівці виконкому та представники Васильківської ЦЛ.

З боку Межівської громади у заході взяли участь Межівський селищний голова Володимир Зражевський, во обов’язки директора Межівської ЦЛ Світлана Кобець, представники трудового колективу лікарні, члени виконавчого комітету ради,  депутат, голова Спостережної ради Центральної лікарні Ірина Сергієнко, а також запрошені очільники  громад колишнього Межівського району – Слов’янської (Галина Смольська) та Новопавлівської (Дмитро Чистик).

Отже, говорили знову про те: як зберегти  “вторинку” в умовах наступного етапу медичної реформи, яка за проектом має розпочатися з 1 січня 2024 р.

Нагадаємо, що на останній сесії Межівської селищної ради, під час розгляду питання «Про реорганізацію комунального некомерційного підприємства Центральна лікарня Межівської селищної ради», депутати внесли ряд зауважень щодо проведеної роботи за останні місяці щодо розробки механізму створення спільного закладу.

“Питання треба доопрацювати. Запросити делегацію Васильківської ЦЛ та представників Васильківської громади, щоб чітко розуміти: як відбуватиметься процес реорганізації (приєднання).  Можливо, навіть, провести виїзну сесію селищної ради – у лікарні”. – відзначили вони. 

Приєднання відкладається. Сесія Межівської селищної ради поки що не підтримала реорганізацію Центральної лікарні

Ще раніше:

Відзначимо, що протягом року  як депутати Межівської, так і депутати Васильківської селищних рад схвалили відповідні Меморандуми про співпрацю та спільну роботу у напрямку створення спільного закладу охорони здоров’я вторинного рівня.

На сесії Межівської селищної ради. Ключові фінансові рішення

Отже сказати, що звітна зустріч дала цілком конкретні відповіді на головні питання – було б очевидним перебільшенням. Але і понад 2 години розмови пройшли у досить конструктивному руслі і дозволили почути ключові проблеми  на шляху об’єднання лікарень.

На цю тему сказано вже досить багато, а тому не будемо зайвий раз повторюватися і підігрівати градус емоцій у земляків – наших читачів, а насамперед, у колективу лікарні, якому сьогодні і так непросто. А це, на хвилинку – понад 90 чоловік!

Тому спробуємо коротко викласти ключові тези зустрічі по фактам:

– Медична реформа невідворотна і вимоги до загальних лікарень вторинного рівня такі, що до спроможної мережі на сьогодні не потрапляють, як  проблемна (будемо відвертими) Межівська лікарня, так і досить самодостатня Васильківська ЦЛ;

–  Спільний заклад охорони здоров’я Васильківської та Межівської селищних рад включений до так званого Перспективного плану Департаментом охорони здоров’я ОДА, але… Ми аж ніяк не в спроможній мережі, куди новостворений заклад лише теоретично має шанси потрапити…

Спільний заклад Васильківської та Межівської громад рекомендовано до спроможної мережі охорони здоров’я Синельниківщини

– У Межівській лікарні достатньо внутрішніх питань: від акредитації закладу, кадрової кризи – до контактування пакетів на наступний  – 2024 рік (така можливість, до речі ще є, але як ці пакети будуть фінансуватись у спроможній мережі та поза нею – невідомо).

Питань, які необхідно вирішити до об’єднання (приєднання), адже обтяжувати своїми  фінансовими та організаційними проблемами партнерів, м’яко кажучи, не конструктивно.

– У той час як Васильківська лікарня відносно впевнено себе почуває і сьогодні та спроможна працювати, як-то кажуть,  «в плюс».

Не будемо озвучувати почуті цифри, та й не маємо права, але відзначимо, що повноцінно працюючі пакети та організація роботи дозволяють медикам Васильківської ЦЛ отримувати заробітні плати, про які всі так багато говорять (20 тис. грн – лікарі та 13.5 тис. грн – середній медичний персонал).

Проте навіть це не гарантує Васильківській лікарні фінансування закладу Національною службою здоров’я України після остаточного формування спроможної мережі.

Тобто, за великим рахунком, велике питання: чи можемо ми (Центральна лікарня) стати повноцінним партнером для колег-васильківців?

Однак, у ході розмови, присутні все ж почули багато дієвих порад від директора Васильківської Центральної лікарні Аркадія Дарагана , у першу чергу, що стосується, організації роботи та консолідації колективу лікарні навколо спільних проблем. Точніше, головної – збереження закладу.

 Щодо МОЖЛИВОГО алгоритму реорганізації, який озвучили на зустрічі.

– Отже, враховуючи вищесказане, реорганізація КНП «Центральна лікарня  Межівської селищної ради» розглядається  шляхом приєднання до КП «Васильківська центральна районна лікарня»;

– У свою чергу Васильківська ЦЛ утворить відокремлений структурний  підрозділ – Межівську філію;

– Проект передбачає введення у склад засновників  та співвласників підприємства – Межівської селищної ради

– Обов’язково умовою є збереженні режиму комунального майна за Межівською селищною територіальною громадою,

Тобто все майно, яке може бути  передано в оперативне управління Васильківської лікарні, залишиться власністю Межівської СТГ

– Процес реорганізації займає не менше двох місяців і, очевидно, що до 1 січня 2024 року ми ВЖЕ НЕ ВСТИГАЄМО!

– Проте, це не означає, що роботу по реорганізації треба припинити. Навпаки, вже наступного тижня запланована чергова зустріч з колективом Центральної лікарні.

Як короткий підсумок.

У чому ми єдині – так це в спільному болючому питанні: чи збережуться у наших громадах лікувальні заклади вторинного рівня?

Адже у більшості земляків є небезпідставні сумніви, що від майбутніх змін ( і мова тут не про наші спроби, а про реформу загалом),  люди дійсно виграють, медичні послуги стануть більш якісними та доступними…

Те що відбувається сьогодні можна охарактеризувати, як процес пошуку, назвемо її, оптимальної формули функціонування закладів охорони здоров’я вторинного рівня (Центральних лікарень) в умовах впровадження наступного медичної реформи, яка за проектом має розпочатися 1 січня 2024 року.

Мова йде про долю лікарень, які не потраплять до так званої спроможної мережі.

  • Для інформації : в Україні триває медична реформа. Уряд уже ухвалив постанову, що дає змогу запустити її наступний етап. Він передбачає оновлення підходів до визначення госпітальних округів і впровадження сучасних підходів до формування мережі медзакладів.

  • Урядовці запевняють, що все це робиться задля того, аби досягнути трьох основних цілей: доступність, якість і безоплатність медичної допомоги для українців.

Відповідно до задуму, більше не буде поділу на обласні, міські, районні лікарні, натомість вони поділятимуться на надкластерні, кластерні та загальні.

Пацієнти з найпростішими захворюваннями отримуватимуть лікування в загальних медичних закладах, у більш складних випадках їх доставлятимуть до кластерних і надкластерних медичних закладів.

Кластерні лікарні визначаються з такого розрахунку: один медзаклад на мінімум 150 тис. населення. Загальна лікарня облаштовуватиметься з розрахунку, що один медичний заклад на 50–80 тис. населення, й обслуговуватиме населення однієї або кількох громад.

Саме з огляду на ці вимоги, та з метою збереження закладу охорони здоров’я вторинного рівня – Межівська громада вийшла з ініціативою створення спільного закладу охорони здоров’я, який би охоплював необхідну кількість населення. Це питання, зрозуміло, під силу лише сусіднім громадам, які є засновниками медичних закладів вторинного рівня.

 

Автор – Євген Травневий.