Будинок для ВПО у Межовій…. “відміняється”? Що насправді з проектом

Буквально тиждень тому «Межівський меридіан» поділився з читачами інформацією, що за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, у Межовій вже до кінця наступного року збудують багатоквартирний будинок для переселенців.

Про це, зокрема повідомив Межівський селищний голова Володимир Зражевський, який також відзначив, що на початок 2023 року у Межівській громаді зареєстровано близько 3,5 тисяч внутрішніх переселенців, а це понад 30% від населення селищної ради.

Відповідна інформація була розміщена і на ресурсах Уряду, зокрема Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. , в системі «Прозорро», на сайтах Дніпропетровської облдержадміністрації та Синельниківської райдержадміністрації.

Отже, на будівництво п’ятиповерхівки по вул. Сонячна, 10а  передбачено виділення 71 млн грн з державного бюджету і 8 мільйонів з місцевого.

Відповідно до договору, це –  40 однокімнатних і двокімнатних квартир, загальною площею 2014 квадратних метрів.

6 листопада виконавчий комітет Межівської селищної уклав угоду з ТОВ «Навітехсервіс» на зведення нового житлового будинку для внутрішньопереміщених осіб вартістю 78,47 млн грн.

…А вже минулої п’ятниці на ресурсі «Наші гроші» вийшов матеріал/розслідування під заголовком «У Межовій збудують житло для переселенців за 78 млн – вдвічі дорожче від наказу Мінінфра та цін на готові квартири в райцентрі».

Його автор, журналіст Юрій Ніколов відзначає, що, цитуємо:

«…Відтак виходить, що вартість одного квадратного метра квартир у цьому будинку становитиме 38 970 грн з ПДВ. У перерахунку на долари вартість будівництва у Межовій Синельниківського району складе $1000 за квадратний метр. У Синельникове квартири на вторинному ринку продаються по $150-540 за квадрат.

Також 38 970 грн за квадратний метр перевищує розмір опосередкованої вартості спорудження житла, затвердженої Міністерством інфраструктури наказом №647 від 27 липня цього року. Для Дніпропетровської області вартість будівництва 1 кв. м затверджено в сумі – 20 541 грн з ПДВ.  Середній показник по Україні – 21 188 грн», – відзначає автор.

Заве говорити, що матеріал сколихнув і без того наелектризований інформаційний простір (говоримо про соцмережі) Межівщини, де вже тиждень активно обговорюється питання  доцільності новобудови для ВПО взагалі. Зокрема, виділення 8 мільйонів гривень з бюджету громади на цей Проект.

А тут ще й інформація про те, що вартість Проекту вдвічі перевищує  максимальну ціну, затверджену Міністерством інфраструктури за квадратний метр опосередкованої вартості спорудження житла.

За коментарем «Межівський меридіан» звернувся до Межівського селищного голови Володимира Зражевського.

Коротке інтерв’ю вийшло досить емоційним та насиченим. Тож наводимо його практично дослівно.

– Володимире Миколайовичу, чи знайомі Ви з матеріалом (розслідуванням) Проекту «Наші гроші» щодо будівництва багатоквартирного будинку для ВПО у Межовій? Якщо так, то не будемо зачитувати, а просто  почнемо з Вашого коментаря…

– Звичайно, знайомий. Необхідності цитувати немає…

Соціально-психологічний аспект для всієї громади і для мене особисто вже «вибухнув». Що тут є корупція і хтось намагається, будемо казати прямо, «вкрасти державні кошти».

Я правильно розумію ?

Якщо так – тоді давайте почнемо з початку.

Мушу сказати, що особливості залучення коштів (інвестицій) з державного бюджету та їх використання, м’яко кажучи, унікальні. Від цього страждають замовники і не лише наш Проект.

На жаль, правила (законодавство та норми) часто змінюються, «під час гри»: тобто під час виконання робіт або під час використання коштів.

Дивіться, з одного боку, держава встановила чіткі правила розробки проектно-кошторисної документації і сама контролює їх.  У нашому випадку, правила – це державні будівельні норми, а контроль  – компетенція також державних підприємств, які проводять комплексну інвестиційну експертизу проектів.

Наш проект пройшов комплексну експертну оцінку державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут ндіпроектреконструкція» та має висновок експертизи, що документація, після зняття зауважень – позитивна і має таку вартість, відповідно до вже згаданих державних будівельних норм.

 

З іншого боку – держава (Міністерством інфраструктури) 1 липня 2023 року встановила чіткі  показники опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра житла… І вони – на жаль, просто не реальні в наших умовах.

Скажу більше, ми і сьогодні  консультуємось, чому саме такі цифри встановлені наказом №647?

– Дійсно, не просто розібратись пересічному громадянину …  Але по факту все ж виходить, що Проект за який ведемо мову, вдвічі перевищує максимальну вартість для такого будівництва, встановлену Кабміном?

– Це – правда.

Але повторюсь, ми моніторимо ціни на будівництво житла по всій Україні і Ви здивуєтесь, але маємо цифри і 40, і 50, і навіть 60 тисяч за 1 кв. м. житла в новобудові.

Тобто, я не знаю, можливо у цінах, встановлених наказом не враховано ряд чинників:  індивідуальне опалення (як спроектовано у нашому будинку), якісь логістичні маршрути.  У нас, на жаль, поруч немає бетонних вузлів, логістичних центрів тощо.

Ще раз Межівська селищна рада – замовники Проекту. З нашого боку порушень чи завищень просто бути не могло. Ми замовили характеристики: Проект на п’ятиповерхівку на 40 квартир «з нуля». Все. Завдання проектної організації  – розробити Проект під замовлення і щоб  він пройшов експертизу.

Важливо, що  коли ми подавали цей Проект, то він пройшов декілька етапів оцінки, зокрема в Дніпропетровській обласній державній адміністрації, потім конкурсний відбір в Міністерстві відновлення, де його оцінювала спеціальна комісія.

Отже, якщо кошти у результаті були профінансовані – то й ми були певні, що все нормально.

Тобто для мене, це головний парадокс.

– У статті «Наші гроші» – озвучено і претензії від імені інших підрядних організацій, які брали участь в тендері…

–  Ніхто з них навіть не подав оскарження протягом 5 днів, що було б підставою для фінансового моніторингу. Скажу лише, що це конкуренція підрядників…

Йдемо далі.

Другий парадокс  – те, що держава, надавши кошти у серпні місяці  (71 мільйон) – слідом визначила порядок їх використання … до кінця 2023 року??? Про це мало хто знає, але це також нас шокувало.

На мою думку це взагалі нереально. Ми просто не встигнули б його побудувати.

– Зачекайте, мова йшла про завершення будівництва до кінця 2024 року?

– Це ще раз про зміну правил під «час гри»…  Ми сподівались, що субвенція буде перехідною. Адже будинок має будуватись мінімум 8 місяців. Тобто це фізично неможливо і невикористані кошти в будь-якому разі повернуться до державного бюджету.

– Що це означає?

– Це означає, навіть якщо ми почнемо  будівництво, то ми його лише почнемо, вибачте за тавтологію…

Далі ще про правила. 1 листопада 2023, коли вже фактично пройшли торги, вступили в дію нові норми ДБН (Державні будівельні норми), які регламентують порядок облаштування бомбосховищ, найпростіших укриттів тощо, тобто заходів інженерно-цивільного захисту  у новобудовах.

– Ви хочете сказати, що у проекті  будинку не було передбачено бомбосховище?

–  Згоден, це не доопрацювання. Як моє особисто, так і всіх, хто працював над проектом.

Але до 1 листопада цих вимог не було. Хоча ми й мали це передбачити в умовах війни.

Отже, про що це говорить? Про те, що ми не можемо отримати дозвіл та почати будівництво ще й тому, що нам не дозволить Державна інспекція.

– Виходить, вже потрібно коригування?

– Саме так. Все спочатку:  від проектування захисного укриття і закінчуючи  експертизою.

Тобто, маємо одразу  3 чинники, які не дають нам можливості почати будівництво.

Але звичайно, для всіх –  головний резонанс – це ціна, яка насправді є реальною і експертизи це підтвердили.

Ще раз – це новобудова з комунікаціями та прилеглою територією, паркінгом, спортивним майданчиком тощо…. А не житло, на вторинному ринку, скажімо в місті Синельниково.

Я скажу більше, сьогодні нове житло в нашому регіоні практично не будується взагалі, бо легше реконструювати або зробити капітальний ремонт, бо в такому випадку не треба озиратись на опосередковані показники вартості житла (такі норми встановлені тільки на новобудову ).

Послухайте, скажу чесно, можливо зіграли роль мої будівельні амбіції. Як селищний голова мріяв і сьогодні мрію про новобудову у громаді. Щоб люди побачили нове будівництво, яке не здійснювалось в нас більше 30 років.

– Володимире Миколайовичу, а чи відомо Вам, що жителі Межівської громади, скажімо так, досить неоднозначно сприйняли саму ідею масштабного будівництва житла виключно для ВПО, враховуючи, що із місцевого бюджету співфінасування складає, здається 8 мільйонів гривень?

Ми не будемо цитувати  коментарі у соцмережах, але говорять і про потребу в житлі для родин згиблих Героїв і для молодих фахівців з громади.

– Зараз підуть більше емоції…

Сильний не той, хто не помиляється, а той хто уміє визнавати помилки і виправляти їх.

Якщо хочете, я готовий визнати свої помилки. І розумію, що насамперед  помилився у двох речах.

По-перше, плануючи цей об’єкт – не порадився з громадою: чи потрібен він взагалі?

Зараз бачу, що не потрібен. Хоча ні, я вже  впевнений, що саме сьогодні НЕ ПОТРІБЕН!

Можна скільки завгодно говорити про переживання за долю внутрішніх переселенців і т. д… Але, земляки це бачать по-своєму.

Тому скажу, що Проект просто – не на часі. Вас влаштує така відповідь?

– …

– …Насправді головна ідея це те, що я хотів залучити ВПО до життя громади насамперед кваліфікованих фахівців: медиків, освітян, інженерів, – через механізм надання  їм житла.

І друга помилка  – мабуть, я  просто не розрахував свої сили та можливості моєї команди (хто займався цією роботою).

– Що Ви маєте на увазі?

– Те, що аби реалізувати такий Проект – очевидно не достатньо ані моїх, навиків, знань і досвіду, ані колективу фахівців. І я готовий визнати також і цю помилку. Будь-ласка…

 – Які наступні дії селищної ради?

– Враховуючи резонанс, соціальну напруженість та ін. ми звернулись і до проектної організації, і до  підприємства, яке проводило експертизу з проханням  вказати: де є завищення вартості робіт чи матеріалів, у порівнянні з опосередкованими цінами. Готуємо листа і на Міністерство відновлення.

– Я маю на увазі саме будівництво…

– Я вже сказав, що навіть якби  у нас було все в порядку з нормами ДБН та наказами Кабміну  – ми фізично не змогли б використати кошти до кінця 2023 року.

– Хочеться почути ключову фразу, яка просто випливає зі сказаного…  Будинку не буде?

– (Пауза)  Будинок обов’язково буде… Але не зараз. Чи буде це новобудова для ВПО чи будинок для жителі громади? Як цього хочуть земляки… Скажімо, для працівників соціальної сфери. Не знаю….

Коли емоції відійдуть, вважаю за  доцільне провести коригування Проекту щодо захисних інженерних споруд і… можливо шукати іноземних інвесторів. Я говорю, наприклад про платформу DREAM, де можна цілком реально залучити  міжнародні гранти на будівництво. Проект якісний, сучасний – сподіваюсь його час прийде.

Але вже без бюджетних коштів…

– Кошти Фонду зараз на рахунку селищної ради?

– Повна сума –  71 мільйон  – недоторкана  на нашому рахунку. І таким же траншем повернеться в бюджет.

Якщо, звичайно, держава не визнає ці кошти перехідними на 2024 рік і нам не дадуть можливість щось коригувати. Але зараз я навіть не хочу про це говорити…

Наразі, ініціюємо розірвання договору з підрядною організацією.

На сьогодні з бюджету Межівської селищної ради жодних коштів на будівництво не виділялось.

І насамкінець. Буквально щойно надійшло повідомлення від Східного офісу Держаудитслужби України про проведення фінансового моніторингу. За його результатами Межівською селищною радою буде прийнято відповідне рішення.

Дякую.

– Дякую  за коментар.

 

Спілкувався Євген Травневий.

Передрук інтерв’ю, його уривків, фрагментів чи фото – лише з дозволу редакції.