Поради до часу від досвідченого лісника

Роль лісів неможливо переоцінити. Вони підтримують водний баланс, температурний режим, забезпечують людей деревиною та іншою лісовою продукцією. Зрештою, дозволяють нам дихати, виробляючи кисень. На превеликий жаль, останні роки кількість лісових насаджень невпинно зменшується – їх вирубують, випалюють, засмічують. Та й клімат, м’яко кажучи, підводить. Спекотна суха погода потихеньку знищує лісові масиви. Чи є вихід із цієї ситуації? Так, є. Зелені насадження необхідно постійно поновлювати. А от як це робити правильно в нинішніх умовах, на що звертати увагу, ми розпитали лісничого Межівського лісництва ДП «Васильківське лісове господарство» Сергія Володимировича Даценка.

Коли краще висаджувати дерева?

– Висаджувати дерева можна і навесні, і восени. Але перевага надається осіннім посадкам. Перш за все, ви будете впевнені, що купуєте свіжовикопаний саджанець. А навесні є ризик натрапити на недобросовісного продавця, який допродує те, що не пішло восени. І немає гарантії, що садивний матеріал зберігався у належних умовах. По-друге, висаджені восени саджанці мають можливість краще вкоренитися до настання стабільних холодів.

Знаю, що Межівське лісництво реалізує садивний матеріал. Яку площу займає розплідник? Які саме види рослин вирощуються там?

– Площа розплідника невелика – 0,4 га. Але ж затрат праці потребує чимало, бо догляд за розплідником проводиться вручну. Висівання насіння, прополка, полив, розпушування ґрунту.

І це тільки невелика частина роботи, бо ще треба давати раду дорослому лісу. Ми вирощуємо липу, тую, катальпу, березу, два види сосни – звичайну і кримську, магонію падуболисту, трохи ліщини. Цього року хочемо висіяти насіння горобини шведської. Це ті види, які добре пристосовані для нашої території. За рік, у середньому, реалізуємо саджанців небагато, тисяч на 50-60. Замовлення на саджанці можна зробити за прайс-листом. У ньому перелічений садивний матеріал усього Васильківського лісгоспу.

Які дерева краще саджати у нашій місцевості?

– Вологи не вистачає катастрофічно. Такі дерева, як ясен, акація вже не рекомендую саджати. Уже зараз від спекотної погоди у них сухі верхівки. А це значить, що дерево гине. Тому в умовах зміни клімату ці дерева не бажано використовувати для озеленення. А от дуб стоїть зелений. Тому це дерево перспективне, хоча й росте довго. Розмножується жолудями. Найкраще восени зібрати свіжі жолуді, висіяти їх на глибину 8 см. Так вони і стратифікацію пройдуть, і вчасно проростуть. Якщо насаджуємо парк, відстань між жолудями має бути 8-12 метрів, якщо створюємо полезахисні насадження – 0,75 -1 м, а між рядами 2,5 -3 м. За власними спостереженнями скажу, що дуб – наше дерево.

Як правильно провести посадку?

– Перш за все, необхідно ретельно підготувати ґрунт. Ділянку треба глибоко перекопати, щоб не було цілини. У ямах має бути розпушений субстрат. Розмір ями 60х60 см. Добре залити, щоб земля навколо коріння ущільнилася. Зверху для утримання вологи гарно замульчувати. Перегниваючи, мульча також дасть поживні речовини рослині. Використовують тирсу, хвою, солому, сіно.

Зараз земля на метр суха. Пересаджувати саджанці ризиковано без гарного поливу. Треба добре залити саджанці, щоб не травмувати кореневу систему при викопуванні. Якщо води мало (а її зараз мало і в колодязях, і в водоймах), то саджати дерева стає складно. Зразу після посадки необхідний частий полив, через день. Тоді дерево приживеться.

Дякую Вам, Сергію Володимировичу, за цінні поради до часу. Сподіваюся, вони допоможуть тим читачам, які планують осінні посадки дерев та кущів. А всіх працівників лісового господарства – з професійним святом!

Антоніна ТАРАСЕНКО