Запрошуймо Тигра до новорічного столу!

Новорічний стіл – тема, над якою задумуються господині та господарі ще задовго до головної ночі року. Як відомо, наступний рік стане третім у дванадцятирічному циклі китайського гороскопу, і правителем наступних 12 місяців стане Тигр. Він вважається царем джунглів, тому цю царську персону личить зустріти з усіма почестями. Потрібно ретельно продумати новорічне меню, підібрати найсмачніші і ситні страви, якими можна догодити не лише гостям, але й цій тварині. Отож, розповідаємо про те, що приготувати на святковий стіл, аби Тигр був прихильним, а отже й рік успішним.

Що варто приготувати

Тигр – хижак, тому м’ясних страв, по можливості, краще приготувати побільше. І не важливо, що це буде – свинина, курка, індик чи кролик, головне, аби не напівфабрикати, і не фаст-фуд. Ну хто годує таким хижака?! Їжа повинна бути якісна, смачна, але проста. Салати та канапки для зустрічі 2022-го року готувати треба теж із натуральних продуктів. Краще нехай страв на столі буде менше, але вони будуть приготовані з натуральних продуктів і максимально корисними. Тому, окрім м’яса, з інгредієнтів для новорічної трапези найкраще віддати перевагу свіжим овочам і фруктам.

До речі, фрукти стануть відмінним десертом у новорічну ніч. Адже попоївши м’ясця, салатів і канапок, навряд чи ваші близькі захочуть ще шматок торта. Тигру неодмінно сподобаються і славнозвісні мандарини, і банани, і хурма.

Щодо напоїв на столі у Новий рік, то побажання Тигра просте: натуральність. Якщо сік, то саме сік, а не «нектар», чи «соковмісний продукт». Якщо вино, то хороше, якісне, якщо коньяк, то найкращий.

Що не бажано готувати у Рік Тигра

Тигр – тварина всеядна, тому в цьому році можна готувати практично будь-яку страву. Однак краще все-таки не ігнорувати заборони, що виникли на Сході, звідки і прийшов до нас символ прийдешнього року.

Недоречними будуть:

– яловичина – згідно з легендою, одного разу Тигр програв сутичку з Биком, тому не потрібно зайвий раз йому нагадувати про це;

– корейські страви. Річ у тім, що корейці їдять м’ясо тигра, яке вважається там делікатесом;

– риба і морепродукти, оскільки тигр не вміє їх ловити. Він потерпить її на столі тільки тому, що є традиціоналістом. А в Піднебесній (інша назва Китаю) вважають, що риба приносить в дім гроші і достаток;

– страви з короткої (ламаної) локшини. Вона в Піднебесній асоціюється з тривалістю життя. Якщо ж макаронні вироби обов’язково мають бути на вашому новорічному столі, обирайте «довгі» сорти: вони символізують тривале та щасливе життя;

– гострі приправи та соуси;

– міцний алкоголь та газовані напої. Господиням варто розумно підійти до вибору спиртних напоїв. При їх надлишку багато людей перетворюються в приматів. А їх символ року терпіти не може.

Хоча разом з новим покровителем прийде і нова стихія року. Оскільки два попередніх роки проходили при земляний стихії, то наступні два роки пройдуть у водяної стихії. Вода внесе корективи в характер Тигра. Хижак стане більш поступливим і не таким агресивним. Він буде терпляче ставитися до деяких речей, включаючи новорічне меню. Господині зможуть приготувати не тільки страви, які подобаються господареві року, але і страви, які люблять члени родини і можливі гості новорічної вечірки.

Отож, накриваємо стіл

Основна страва – м’ясо великими шматками: шашлик, запечена бараняча нога, жульєн, печеня в горщиках, курка або інший птах, приготовлений у духовці цілком. На нашому столі основною стравою буде запечена свинина з чорносливом.

Інгредієнти:

  • м’якоть свинини – 1 кг.,
  • чорнослив – 150 гр.,
  • перець і сіль за смаком.

Приготування:

Запарюємо чорнослив в окропі. Робимо майже наскрізні надрізи в м’ясі і вкладаємо туди чорнослив. Натираємо м’ясо сіллю і перцем і поміщаємо в рукав для запікання. Розігріваємо духовку до 220 градусів і випікаємо м’ясо протягом двох годин. Можна подавати як гарячим, так і охолодженим. Для зручності свинину можна розрізати на порційні шматки.

Гарнір – ціла відварена або запечена картопля, овочі-гриль. Ми запечемо очищену картоплю в духовці разом зі свининою.

Салати – ситні, з м’ясними інгредієнтами. Ми цього року замість традиційного «Олів’є» приготуємо

Салат «Тигреня»

Інгредієнти:

  • картопля – 400 г,
  • морква – 400 г,
  • варена ковбаса – 200 г,
  • свіжі огірки – 2 шт,
  • цибуля – 100 г,
  • яйця – 3 шт,
  • майонез,
  • маслини для оздоблення.

Приготування:

Відварити, остудити, начистити та натерти картоплю та моркву. Дрібно нарізати огірки та ковбасу. Покришити цибулю, залити її окропом і залишити 15 хвилин, потім злити. Зварити яйця, відділити жовтки від білків та натерти на дрібній терці. Білок від одного яйця залишити для декорування.

Починаємо збирати салат. На пласкому підносі викладаємо картоплю в формі голови тигра. Наступні шари – варена ковбаса, огірки, цибуля, яйця. Кожен із них потрібно змастити майонезом. Покрити весь салат тертою морквою. Прикрасити за допомогою яєчного білка, маслин, ковбаси та огірка.

Втім, аби меню не вийшло надто важким для травлення, радимо додати й кілька овочевих салатів, наприклад, з пекінської капусти. Ми просто подамо її маринованою. Маринувати її можна навіть зранку 31 грудня. Для цього треба: 1 кг пекінської капусти, 225 г моркви, 140 мл олії, 32 г часнику, 4 г коріандру, 20 мл оцту, 12 г цукру, 39 г солі.

Качан пекінки розрізати уздовж на четвертинки і далі великими шматочками. Моркву натерти на тертці для овочів по-корейськи, часник пропустити через прес. У мисці змішати капусту, моркву, часник і коріандр. Потім овочеву суміш скласти в чисту скляну банку. Окремо з’єднати олію з сіллю, цукром і оцтом. Цю суміш трохи прогріти і залити нею капусту. Після охолодження, витримати капусту 6-8 годин в холодильнику і можна подавати до столу.

Холодні закуски – бутерброди, м’ясні та ковбасні нарізки, свіжі овочі. Наша овочева нарізка складатиметься з перцю солодкого, свіжих огірків та помідорів. А ковбасна – з кількох видів копчених ковбас.

Десерти – червоного та яскраво помаранчевого кольору. Підійде запечений гарбуз, морквяний торт, ягідне суфле, желе, торти з вишневим, абрикосовим або малиновим соусом. На новорічному столі обов’язково мають бути мандарини – їх колір схожий з забарвленням тигра, до того ж, такі фрукти з року в рік не залишають рейтинг обожнюваних багатьма ласощів. Ми беремо для нашого меню «по-тигрячи» мандарини і желе з шампанського.

Інгредієнти:

  • шампанське – 1 пляшка,
  • ківі – 400 г,
  • апельсини – 300 г,
  • цукор – 200 г,
  • горіхи – 100 г,
  • желатин – 20 г,
  • цукрова пудра для оздоблення.

Приготування:

Замочити желатин у холодній воді та залишити на 15 хвилин для набухання. Розігріти шампанське на повільному вогні, щоб вийшов алкоголь і газованість (Тигр цього не любить!). До кипіння напій доводити не потрібно. Додати до шампанського желатин та поставити в холодне місце на 7 хвилин. У келихи красиво викласти фрукти та залити їх желе. Поставити в холодильник на 20 хвилин. Розтопити цукор на сковорідці, додати туди горіхи та карамелізувати їх, постійно помішуючи. Прикрасити желе з шампанського карамелізованими горіхами, свіжою м’ятою та пудрою.

Напої мають бути негазовані. Набір краще скласти з яскравих вин, соків, компотів тощо.

Як ви бачите, символ року абсолютно невибагливий, тому боятися його гніву, стоячи біля полиць супермаркету, не варто. Просто складайте меню, яке точно доставить вам не тільки естетичну, але і гастрономічну насолоду.

Ключове питання – скільки це коштуватиме

Україна в цілому та Київ

Експерти порахували ціну і подорожчання за рік За даними Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» новорічний стіл 2022 істотно подорожчає. У середньому по Україні вартість святкування для української сім’ї з чотирьох осіб підвищиться на 8,1% і складе 1 тис. 844,74 грн. Про це заявив директор Юрій Лупенко. Для оцінки було взято новорічне меню зі страв, які є традиційними для столу середньостатистичної родини. Це салати «Олів’є» та «Оселедець під шубою», нарізка із сирокопченої ковбаси «Салямі», копчена підчеревина, свіжий биток із свинини, овочі, фрукти. Вартість бюджетного варіанту новорічного столу в Києві складе 2 тис. 123,59 грн, що на 10,8% більше вартості новорічного столу 2021 року. Стіл із делікатесами обійдеться мешканцям столиці у 2 тис. 673,59 грн.

А що на Межівщині

Отже, збираємо продукти для обраного нами меню, яке відрізняється від традиційного (будемо трохи оригінальними). На закупи вирушимо в місцевий супермаркет, на ринок, а також пройдемося приватними продуктовими магазинами центру громади. Ціни, звичайно, дещо різняться в окремих торгових точках, але виведемо середню, округливши до більшого числа (а на практиці ж можна й поторгуватися!).

Свинину для основної страви можна придбати за ціною 150 грн/кг. Чорнослив нам обійдеться у 110 грн/кг.
Далі закупимо овочі та інші складові для салатів. Картопля коштуватиме 10 грн/кг, морква 9 грн/кг. Свіжий огірок можна придбати за 44 грн, кілограм цибулі ріпчастої – за 12 грн. Десяток яєць наразі коштує 34 грн, пачка чорних оливок (для економії алюмінієву банку не беремо) – 21 грн. Майонез (560 г) обійдеться у 42 грн, а за пекінську капусту нині правлять 18 грн/кг. Олію купимо за 58 грн (0, 85 л), оцет – за 11 грн. Часничина у кожного є вдома.

Ковбасну нарізку складемо з трьох видів ковбаси «Салямі» – «Коньячна», «Гьотингська» і «До чаю». Ціна кожної 119, 164 і 169 грн/кг відповідно. А на овочеву візьмемо свіжий огірок, помідор і червоний солодкий перець. Ціна на кожен овоч, відповідно, буде 44, 36 і 70 грн/кг.

Скільки ж витратимо на продукти для приготування десерту? Мандарини купимо, в середньому, за 35 грн/кг. Пляшка ігристого вина обійдеться в 75 грн. Апельсини придбаємо по ціні 33 грн/кг, ківі – 56 грн/кг. Цукор нам знадобиться теж, а коштує він 26 грн/кг. Пачечка желатину вартує 9 грн. Горіхів назбираємо вдома, або сходимо до сусідки.

Щодо напоїв, то щоб усе було згідно «тигрячих» вимог, купимо червоного вина. Скажімо, червоне напівсолодке «Фраголіні» вартістю 59 грн. І пачку соку (0,95л) ціною 23 грн.

Підіб’ємо підсумки

Зробивши усі необхідні розрахунки, визначивши вартість необхідної кількості продуктів, маємо таку картину. На свинину з чорносливом поставимо цінник у 167 грн. На салат «Тигреня» наліпимо етикетку з ціною 105 грн. Маринована пекінська капустинка коштуватиме близько 30 грн. За ковбасну тарілочку викладемо 90 грн, а за овочеву – 80. «Желе з шампанського» потягне на 121 грн, мандаринів ми купимо на 35 грн. І на напої витратимо суму в межах 100 грн. Загалом із запропонованим меню ми відсвяткуємо (тільки уявіть собі!) дешевше, ніж минулого року – за 728 (замість 937 минулорічних). Але, звичайно, це мінімальний набір. Кожен може доповнити святкове меню на власний смак. Чи то солодощами, чи то делікатесами. Чи підібрати дорожчі продукти. Але головне – зустріти Новий рік у доброму гуморі і в гарній компанії. З прийдешнім Новим роком!

Антоніна ТАРАСЕНКО

Використано матеріали Інтернет-джерел