Вирубка лісосмуг: як протистояти цьому явищу?

Далеко не перший рік на території громад колишнього Межівського району  повним ходом йде незаконна вирубка лісосмуг. Усі про це говорять і всі обурюються, але як вирішити дану проблему ?

Надзвичайно гостро це питання озвучили депутати на останній сесії селищної ради під час інформації від органів прокуратури щодо стану злочинності на території громад колишнього Межівського району.

Першими на сполох традиційно б’ють аграрії. Не відстають від них і очільники сільських територій та небайдужі місцеві мешканці.

Насамперед, депутати акцентували увагу на т.з. тіньовому бізнесі, а зовсім не про умовного дідуся, який котить кілька гілок на багажнику велосипеда.

Ані кримінальна, ані адміністративна відповідальність не зупиняють чорних лісорубів…

І з того напрошується й висновок: крадії, напевно, знають, чому ризикують…

Все ж  таки, реалізація дров сьогодні  – один із найбільш легких і невибагливих способів наживи. Його популярність підтверджує і попит, і кількість власне  пропозицій… Звичайно, тіньових…

 З огляду суспільний резонанс, у Межівській селищній раді вирішили провести спільну нараду з цього питання за участі правоохоронних органів (прокуратури та поліції), старост округів, голів депутатських комісій.

Зокрема, були присутні начальник Межівського відділення Першотравенської окружної прокуратури Ян Ларченко, заступник начальника з превентивної діяльності  відділення поліції № 2, майор Олександр Бобкін.

– Лісосмуги, як і раніше, безкарно знищуються. Пеньки мало не в кожній посадці це підтверджують, – говорять депутати. – Треба реально ловити злодіїв, а не шукати причини, щоб не покарати винних.

На переконання учасників зібрання, ситуація з вирубкою лісосмуг зокрема в Межівській громаді досить критична. Значне погіршення, традиційно, відмічається у період опалювального сезону.

Знову ж таки, всі разом зійшлися на думці, що тотально знищують зелені насадження далеко не бідні, не нужденні люди, а ті, хто на цьому будує власний бізнес…

Хто власник ?

Проблема вирубки лісосмуг виникає ще й тому, що не мають вони власника, – про це також говорили на нараді.

Де-юре – вони державні, а де-факто – нічиї. Виходить – безгосподарські…?

Не зовсім так…

Сьогодні за інформацією прокуратури: під час порушення кримінального чи адміністративного провадження – постраждалою стороною виступає місцева громада. Але, в ідеалі, (як має бути)  лісосмуги повинні  перебувати на балансі, наприклад  спеціалізованого комунального підприємства, створеного  на базі селищної ради.

Тому й виникає скільки непорозумінь та запитань, на які часто-густо відповіді не знайти…

Або якщо лісосмуги, приміром, забиті сухостоєм, то, за законом, його вирубку також має узгодити громада, де вони розташовані.  Для цього, вочевидь, спеціально створена комісія селищної ради чи сесія має давати дозвіл на розчистку лісосмуги. У такий спосіб можна і  територію до ладу привести, і людей дровами забезпечити.

– Така практика у нас  є , – відзначив Межівський  селищний голова Володимир Зражевський. – спільно  з правоохоронними органами, старостами визначаємо місце та час вирубки і збирання сухостою для конкретної особи (осіб), яка звернулась із проханням.

Що говорять правоохоронці?

Заступник начальника з превентивної діяльності  відділення поліції № 2, майор Олександр Бобкін зазначає, що співпраця у вирішенні даної проблеми дійсно є – і з селищною радою і старостинськими округами.

Але проблема, на жаль, залишається…

«Є і скарги, – каже Олександ Сергійович.  – І надходять вони з різних територій. Реагуємо – на всі! Щоправда, знову ж таки, на жаль, ми не завжди встигаємо оперативно виїхати на сигнал, а точніше – доїхати, враховуючи стан доріг на території обслуговування. Не секрет, що нам не вистачає і людей, і транспорту. Але робимо все можливе.

За його словами, протягом 2023 року було виявлено та зареєстровано  17 фактів незаконної порубки, перевезення та зберігання, збуту лісу. За вказаними фактами відкрито 11 кримінальних проваджень за ст 246 кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу».

До речі – санкція статті: штраф від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.

Про мораль…

..Як же насправді запобігти екологічному лиху, як зупинити крадіїв та об’єднатися довкола спільної біди ? Запитували один одного депутати та члени комісій…

Проблема поінформованості поліції ще й у тім, що самі громадяни не знають, яку позицію в даній ситуації краще зайняти. Адже «секрет Полішинеля», що земляки самі  звертається до нелегальних постачальників дров, оскільки вибору то особливого немає.

І обурюються, але з іншого боку – розуміють, що залежні саме від них.

На підтвердження цієї тези, анонімний коментар:

– Одна з причин – це фінансова. Тому кожен і вишукує варіант, як вижити. Хто сам рубає і велосипедом їздить до лісу, а хто не в змозі, той купує у чорних лісорубів. Якщо сьогодні один сусід у недоброму запідозрив іншого, а завтра й сам пішов з бензопилою в ліс, то що далі казати? Вирубка лісосмуг – наша спільна біда…

Що робити?

Мабуть, аби змінити цю ситуацію, потрібна добра воля та спільні зусилля…

Дійсно, як відзначив начальник Межівського відділення Першотравенської окружної прокуратури Ян Ларченко, змінити  ситуацію можна лише за умови злагодженої співпраці між правоохоронними органами та органами місцевого самоврядування і, звичайно, з жителями громад:

– Звичайно, в ідеалі треба  впіймати чорних лісорубів під час чергової вирубки, як-то кажуть «на гарячому». Але, разом з тим, маємо розуміти, що правоохоронці фізично не можуть патрулювати кожну лісосмугу. Тож закликаю і громадян, і посадових осіб  – не залишатись байдужими і одразу телефонувати за номером 102.

– Дуже хотілося, щоб подібні наради не заходили у глухий кут, – підкреслив депутат  Петро Ляхович.- Адже ми всі, насамперед аграрії розуміємо, що незаконні вирубки лісів, так чи інакше, приведуть наш край до екологічного лиха. Адже полезахисні смуги – невід’ємна складова полів. Це їхній захист. Захист від вітрової та водної ерозії.

Як підсумок…

…Понад 90 років тому у нашому степовому краї  почали з’являтися так звані лісопосадки, які одночасно вирішували кілька тогочасних проблем. Тобто, мета була комплексна: по-перше, побороти пилові бурі (до речі, останні зафіксовані наприкінці 60-х років минулого сторіччя), по-друге, підвищити врожайність сільськогосподарських культур, а по-третє, змінити мікроклімат.

Фактично завдяки захисним лісосмугам це і вдалося зробити. І вітри затримувались, і необхідна волога у ґрунтах. Разом з тим, у посадках з’являлися і місця для гніздування птахів, на території побільшало тварин, які живуть в лісах.

Депутати – виробники говорять разом:

– А тепер, ми  жодних зусиль для їхнього покращення не докладаємо. Такими темпами, то за десять років років їх взагалі не буде. І рухатися треба в одному напрямку, будуючи спільну модель, що дозволить змінити нам – наше ж майбутнє.

Отже – проблему озвучено!

Межівський меридіан