Навчальний рік у контексті пандемії

Розпочався новий навчальний рік. Як і минулий, він уже не такий, як кілька років тому. Тому є причина – пандемія COVID-19. Навчальні заклади вже випробували дистанційне навчання, навчилися жити за новими правилами – протиепідемічними. Як же цього року розпочалося навчання, з огляду на коронавірусну хворобу, яка не просто продовжує вражати людей у всьому світі, а ще й «навчилася» видозмінюватися, ускладнюючи нам життя?

У порівнянні з минулим роком збільшилась поінформованість населення і щодо самої хвороби, і щодо її профілактики та лікування. Тому й навчальний рік розпочався з дотриманням протиепідемічних заходів, які, як усі розуміють, необхідні. Вони затверджені постановою головного державного санітарного лікаря України від 26.08.2021 №9 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)». Що ж це за постанова, і які саме заходи нею передбачаються? Звернемося безпосередньо до керівників навчальних закладів.

Наталія СІДАШ –
директорка Веселівського ліцею

– Цього року зберігаються всі вимоги щодо дотримання протиепідемічних заходів. Температурний скринінг щоранку, перебування в масках на перервах, розмітка підлоги для полегшення організації двостороннього руху коридорами. Заплановано по можливості проводити уроки на свіжому повітрі. Працівники школи (і педагоги, і обслуговуючий персонал) наразі вакцинуються. Минулого тижня було вакциновано 71% працюючих. Днями ще двоє зробили щеплення.

Звичайно, дуже хочеться працювати у звичному режимі. Адже для дистанційного навчання не у всіх є відповідні технічні умови. Перш за все, це слабкий Інтернет-зв’язок.

 

Юлія КОЗАК –
директорка Межівського ліцею №1

– Міністерство освіти і науки України надало інформацію щодо пропонованих варіантів (сценаріїв) організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти в умовах поширення коронавірусної хвороби COVID-19 у 2021/2022 навчальному році. Є три чіткі плани дій, залежно від того, в якій зоні знаходиться заклад освіти. Навчальний рік ми розпочали в зеленій зоні. Навчальний процес іде за графіком. Педагогічній раді дозволено приймати рішення про змішане навчання (частково онлайн). Але поки що немає такої потреби, ми стартували у звичайному режимі – маски, антисептична обробка рук, дотримання дистанції, провітрювання кабінетів. Якщо наша умовна зона змінить колір, будемо діяти відповідно до іншого плану.

У ліцеї частина працівників уже зробили дві дози щеплення, частина тільки першу. Решта записані на вакцинацію. Минулого року кілька працівників школи перехворіли на COVID-19, тому заходи запобігання далеко не зайві. Адже хочеться, щоб діти були в школі, щоб працювали в звичному зручному режимі. Бо навчання онлайн практично ще дуже важко йде.

 

Олена МЕЛЬНИКОВА –
директорка Райпільського ліцею

– Частина учнів у заклад підвозиться. Водієві видано розчин для обробки салона шкільного автобуса, в кінці робочого дня він дезінфікує всі поверхні. І сам водій, і школярі, і супроводжуючі особи перебувають в автобусі лише в масках. Водій уже отримав першу дозу вакцини. А, взагалі, у нас щеплено 86% працівників.

Проводимо також роз’яснювальну роботу з батьками щодо дотримання протиепідемічних заходів.

Відповідно до листа Міністерства освіти й науки України «Щодо особливостей організації навчання» ми припиняємо доступ у школу батьків та супроводжуючих осіб, які не пройшли повний курс вакцинації. У названому документі зазначено, що «…вхід та перебування в закладі освіти батьків учнів або осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю, лише за умови підтвердження повного курсу вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». На сьогодні у нас є учні і один працівник на самоізоляції. Я з цього приводу хвилююся, бо сама хворіла. Інші заходи безпеки також присутні. Всі запасні виходи відчинені, класи і коридори постійно провітрюються.

 

Ми звернулися за коментарем до консультантки КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Межівської селищної ради» Наталії СМЕТАНИ. Ось що сказала нам пані Наталія:

– У порівнянні з минулим роком рекомендації Міністерства освіти й науки щодо заходів запобігання коронавірусній інфекції практично не змінилися. Залишилися вимоги щодо дотримання дистанції, використання засобів індивідуального захисту. Рекомендовано проводити змішані заняття (у класах і на свіжому повітрі). У постанові головного державного санітарного лікаря України від 26.08.2021 №9 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)» звертається увага на роз’яснювальну роботу, інструктування, щоденний контроль, інформування учасників освітнього процесу з питань вакцинації. Затверджується також алгоритм дій на випадок надзвичайної ситуації – якщо у когось з учасників освітнього процесу виявлено підвищення температури, людина ізолюється і не допускається до роботи чи навчання.

Цього року вже є велика кількість інформаційних матеріалів, які розміщуються на видних місцях. У кожному закладі розроблено графіки допуску, які передбачають різний час прибуття учнів на навчання (о котрій годині який клас заходить до школи), маршрути руху закладами. У шкільних автобусах обов’язковий масковий режим, щоденна обробка салону дезінфікуючими засобами.

Що стосується вакцинації, то загальний процент у закладах та установах освіти становить 35 %. Є заклади, де щеплено 80 і більше відсотків працюючих. Це садочки – Володимирівський ясла-сад «Капітошка», Водолазький ясла-сад «Журавлик», Межівський ясла-сад «Барвінок». А також Демуринська початкова школа, Володимирівський ліцей, Іванівська гімназія, Межівський ліцей №2, Межівський АЛІ та Райпільський ліцей. Значна частина працівників закладів освіти отримали першу дозу вакцини, багато записано в чергу на щеплення. Тому є надія, що до кінця вересня кількість вакцинованих збільшиться. А це сприятиме тому, що навчання проходитиме не дистанційно, а в звичному режимі.

Отож побажаємо всім учасникам освітнього процесу успішного навчального року без хвороб.

Телефоном спілкувалася
Антоніна ТАРАСЕНКО