Що таке водо-нітратна метгемоглобінемія або наслідки вживання води з нітратами
5 лютого у Центрі активності громадян Межівської громади відбулася інформаційна сесія на тему “Водо-нітратна метгемоглобінемія”.
На зустріч з активом громади та вимушеними переселенцями завітала представниця Міжнародного Комітету Порятунку.
Про що говорили?
Як виявити, чи вода потенційно придатна для вживання? Які симптоми метгемоглобінемії та хто в групі ризику? Яка профілактика?
Повномасштабне вторгнення держави агресора привело в Україну допомогу з усіх куточків світу. Нам допомагають гуманітарно, психологічно, соціально та навіть фінансово.
В Україні, почали працювати багато міжнародних організацій, зокрема така компанія, як IRC (International Rescue Committee/ Міжнародний Комітет Порятунку).
Компанія розпочала свою роботу в нашій країні саме задля допомоги українцям які вимушено покинули свої домівки і наразі зупинилися в інших громадах.
Межівська громада громада увійшла до числа тих, де Міжнародний Комітет Порятунку почав роботу.
Місія Міжнародного Комітету Порятунку, також відомого як IRC, полягає в тому, щоб допомогти людям, чиє життя та засоби до існування були зруйновані конфліктами та катастрофами, включаючи кліматичні кризи.
Отже, тема зустрічі з активом Межівської громади, яка відбулася 5 лютого у Центрі активності громадян – “Водо-нітратна метгемоглобінемія”.
Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Чиста вода − це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей. Проте значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками.
Для України забезпечення населення якісною питною водою є однією із найбільш пріоритетних проблем, адже за рівнем водозабезпечення ми посідаємо одне з останніх місць серед країн Європи.
На жаль, заходи з покращання якості води у більшості випадків не забезпечують помітних зрушень.
І перш за все це стосується нітратів. Нітрати − це солі азотної кислоти, які є постійними складниками природних вод. Якщо їх концентрація в питній воді не перевищує 50 мг/л (за нітрат-іоном), то така вода не шкідлива для вживання. Однак лабораторні дослідження останніх років довели, що вода з колодязів та індивідуальних свердловин (каптажі) до 70% випадків має наднормативний вміст нітратів. Основні причини цього полягають у внесенні в ґрунт мінеральних та органічних добрив, забруднення стічними водами, а також твердими побутовими відходами, недотримання вимог санітарних норм при будівництві вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби.
Вживання води, забрудненої нітратами, небезпечне для здоров’я. Зокрема це призводить до виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей віком до 1 року, внаслідок якої все частіше реєструються летальні випадки!
Метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Нітратна інтоксикація пов’язана з порушенням процесів окисного фосфорилювання, утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові, розвитком ціанозу.