Вівторок, 10 Грудня, 2024
Ваше здоров'яЖиття громади

Що таке водо-нітратна метгемоглобінемія або наслідки вживання води з нітратами

5 лютого у Центрі активності громадян Межівської громади  відбулася  інформаційна сесія на тему “Водо-нітратна метгемоглобінемія”.

На зустріч з активом громади та вимушеними переселенцями завітала представниця Міжнародного Комітету Порятунку.

Про що говорили?

Як виявити, чи вода потенційно придатна для вживання? Які симптоми метгемоглобінемії  та хто в групі ризику? Яка профілактика?

Повномасштабне вторгнення держави агресора привело в Україну допомогу з усіх куточків світу. Нам допомагають гуманітарно, психологічно, соціально та навіть фінансово.

В Україні,  почали працювати  багато міжнародних організацій, зокрема така компанія, як IRC (International Rescue Committee/ Міжнародний Комітет Порятунку).

Компанія розпочала свою роботу в нашій країні саме задля допомоги українцям які вимушено покинули свої домівки і наразі зупинилися в інших громадах.

Межівська громада громада увійшла до числа тих, де Міжнародний Комітет Порятунку почав роботу.

Місія Міжнародного Комітету Порятунку, також відомого як IRC, полягає в тому, щоб допомогти людям, чиє життя та засоби до існування були зруйновані конфліктами та катастрофами, включаючи кліматичні кризи.

Отже, тема зустрічі з активом Межівської громади, яка відбулася 5 лютого  у Центрі активності громадян – “Водо-нітратна метгемоглобінемія”.

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Чиста вода − це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей. Проте значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками.

Для України забезпечення населення якісною питною водою є однією із найбільш пріоритетних проблем, адже за рівнем водозабезпечення ми посідаємо одне з останніх місць серед країн Європи.

На жаль, заходи з покращання якості води у більшості випадків не забезпечують помітних зрушень.

І перш за все це стосується нітратів. Нітрати − це солі азотної кислоти, які є постійними складниками природних вод. Якщо їх концентрація в питній воді не перевищує 50 мг/л (за нітрат-іоном), то така вода не шкідлива для вживання. Однак лабораторні дослідження останніх років довели, що вода з колодязів та індивідуальних свердловин (каптажі) до 70% випадків має наднормативний вміст нітратів. Основні причини цього полягають у внесенні в ґрунт мінеральних та органічних добрив, забруднення стічними водами, а також твердими побутовими відходами, недотримання вимог санітарних норм при будівництві вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби.

Вживання води, забрудненої нітратами, небезпечне для здоров’я. Зокрема це призводить до виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей віком до 1 року, внаслідок якої все частіше реєструються летальні випадки!

Метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Нітратна інтоксикація пов’язана з порушенням процесів окисного фосфорилювання, утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові, розвитком ціанозу.

З метою запобігання негативному впливу нітратів на здоров’я населення та виникненню отруєнь і захворювань необхідно:

1) не використовувати воду з криниць для приготування дитячого харчування;

2) за можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Уміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук;

3) не вживати питної води з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування;

4) пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%;

5) не вживайте ранні парникові овочі, на яких з’явилась гниль або цвіль, оскільки нітрати в таких овочах в більшій мірі і скоріше набирають ще токсичнішої форми − нітритів;

6) обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні й органічні добрива. Не організовувати зберігання гною, вбиралень, вигрібних ям у радіусі 50 м від колодязів та каптажів;

7) дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо);

8) місця облаштування криниць слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м (для індивідуальних колодязів − не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів та місць утримання худоби;

9) у радіусі 50 м від криниць не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.