Межівська СТГ першою в Україні представила Програму комплексного відновлення громади

12 березня Програму комплексного відновлення Межівської громади селищний голова Володимир Зражевський презентував під час зустрічі  у  Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Символічно Програму передано заступниці Міністра інфраструктури України Олександрі Азархіній.

Вона представляє собою досить ґрунтовний документ у трьох томах, містить 11 розділів за напрямками відновлення: економіка, освіта, медицина, відновлення доріг, культура та ін.  Тобто,  стосується всіх сфер життя Межівської селищної ради.

 – Ми пишаємось тим, що це перша комплексна Програма відновлення на Дніпропетровщині та в Україні, розроблена саме на місцевому рівні – тобто територіальної громадою, – відзначив Володимир Зражевський.

Олена Шуляк, Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування:

– Програма комплексного відновлення території — дорожня карта реального розвитку громад.

 Чинників, які сприяють розвитку громад, чи, навпаки, його стримують, досить багато. Важливою визначальною точкою є усвідомлення громадою того, що її майбутнє тісно пов’язане з її власними зусиллями та стратегічним плануванням. І якщо умовно мирні міста мають свої поточні питання, то для громад, які відчули на собі потужні обстріли чи окупацію, мають інші виклики. Одночасно тільки місцеві громади можуть бути локомотивом змін та відбудови, оскільки вони найкраще розуміють, що потрібно відбудовувати та як це робити. Власний досвід і потреби дозволяють їм ефективно визначати вектор розвитку.

 Серед яких: розмінування територій, кардинальне зменшення кількості жителів, руйнація соціальної та житлової інфраструктури, екологічні виклики, знищення промислових підприємств і ще багато питань, які неможливо вирішити кожен окремо по собі. Саме тому і потрібна програма комплексного відновлення територій (ПКВ), яка дає відповіді на питання, коли, що і як відбудовувати, розвивати, модернізувати.

 Однією з таких громад, яка планує розвиток попри всі виклики війни — Межівська СТГ на Дніпропетровщині. Вона знаходиться в прифронтовій зоні і, на жаль, регулярно страждає від ворожих обстрілів. Втім, намагається дивитись у майбутнє з перспективою, тому першою в області розпочала готувати ПКВ. У фокусі уваги — економіка, планування інвестиційної діяльності, а також відновлення.

Межівська громада показала приклад, що планувати майбутнє можна вже зараз, не чекаючи на зручний момент. Бо ж майбутнє творимо ми зараз. Щиро радію за наші громади і впевнена: у них все вдасться. З нетерпінням очікую на їхній затверджений варіант Програми у ЄДЕССБ. Нехай кейс Межівської громади стане мотиваційним для інших українських територій!

Раніше ” Межівський меридіан” повідомляв:

Межівська громада презентувала Програму комплексного відновлення території СТГ. Для чого вона потрібна

 

Володимир Зражевський:

– Якщо ми прагнемо розвитку громади – ми повинні робити все для залучення інвестицій в інфраструктуру та  економіку. Не секрет, що до повномасштабної війни Межівська громада не мала великих ресурсів для інтенсивного розвитку, а війна лише поглибила економічні проблеми – і на рівні державного і місцевих бюджетів.

Тому ми чітко розуміємо, що сьогодні треба орієнтуватись на пошук зовнішніх донорів та ресурсів – я маю на увазі наших європейських партнерів.

Сьогодні держава підготувала знаковий програмний документ залучення коштів, сформований на донорській підтримці для відбудови України. Перший транш –  у розмірі 50 мільярдів євро.

Громадам запропонували долучитись до відбудови через програми комплексного відновлення. Ми не маємо права змарнувати цей шанс.

Без такої Програми громада, на жаль, не зможе розраховувати на підтримку у рамках програм відновлення України.

Голова громади також розповів, що розвитку економіки, як базису у документі приділили особливу увагу – це є і енергетика, і розвиток сільського господарства, і будівельної галузі (наприклад, будівництво заводу по виробництву будівельних матеріалів).

У освіті – це заходи із створення академічного ліцею у громаді, створення спільних закладів дошкільної та середньої освіти на територіях; у медицині – це, звичайно, питання центральної лікарні – створення потужного медичного центру. Безмовно, окремим включено розвиток інфраструктури, зокрема, ремонт доріг.

– Вкрай важливо не тільки відновити зруйноване, але і розбудовувати громаду з використанням принципів сталого розвитку та урахуванням європейського досвіду. А це можливо лише за комплексного підходу до відбудови, — зазначив Межівський селищний голова Володимир Зражевський. – Я вважаю, що стратегічний план відновлення — це наш спільний обов’язок: виконавчого комітету, депутатського корпусу, всієї громади.

Це – наш шанс!

Ознайомитись із Програмою комплексного відновлення території Межівської селищної територіальної громади на 2023-2027 роки.